U Sarajevu predstavljena knjiga “Kasim-ef. Dobrača: Sabrana djela”: Pokazatelj razumijevanja islama u kontekstu vremena

U Sarajevu predstavljena knjiga “Kasim-ef. Dobrača: Sabrana djela”: Pokazatelj razumijevanja islama u kontekstu vremena

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu večeras je predstavljena knjiga “Kasim-ef. Dobrača: Sabrana djela”, koju je objavio Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka.

Promocija je realizovana kao dio četvrte manifestacije “Dani islamske tradicije Bošnjaka”, a tokom nje su govorili akademik Enes Karić, muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus i direktor Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka dr. Ferid Dautović.

– Njegovi radovi, kao i vazovi, pokazatelj su njegove zrelosti, promišljanja i razumijevanja islama u kontekstu vremena i društveno-političkog uređenja u Bosni i Hercegovini.

Mnogi njegovi objavljeni radovi odraz su njegovih duhovnih i znanstvenih pregnuća, njegovog idejnog opredjeljenja i njegove spremnosti na žrtvu – rekao je dr. Dautović, koji je i priređivač ovog djela.

Istakao je da ga, osim kao alima, treba spominjati i kao angažiranog intelektualca koji je objavljivao mišljenja i stavove o nastalim problemima i pitanjima zajednice muslimana.

Uz osvrt na radove Kasima Dobrače, akademik Karić je istakao da ih obilježava upravo spomenuta angažiranost, posebno kada je riječ o davanju odgovora na ona pitanja koja je smatrao važnim za bosanskohercegovačke muslimane u 20. stoljeću.

– Većina njegovih radova, vazova, ogleda, eseja i članaka je koncipirana tako da komuniciraju s ljudima od kojih Dobrača očekuje da budu bolji vjernici, revnosniji klanjači, iskreni postači i pošteniji članovi svojih porodica i društva – istakao je akademik Karić.

Također je ocijenio da moralne koncepcije koje Dobrača iznosi u okviru svojih pisanih radova svoje uporište imaju u vjeri u Boga.

Muftija Grabus je kazao da knjiga može doprinijeti razumijevanju konteksta u kojem je Dobrača živio, ali i pomoći Bošnjacima današnjice u nekim orijentacionim pitanjima.

Najprije, taj svijet između dva svjetska rata bio je svijet velikih nadanja. Naša ulema koja je u to doba dolazila sa studija iz Kaira imala je priliku slušati velike reformske ideje koje su se na neki način pronosile i u Bosnu i Hercegovinu. Onda je naglo došlo do prekida tih procesa, jer je nastupio Drugi svjetski rat. Kasim-efendija je prošao kroz mnoga iskušenja i tad je sačuvao obraz muslimana, uleme i Islamske zajednice, jer je Sarajevskom rezolucijom jasno izražen stav o odnosu prema fašizmu i načinima na koje su tretirani oni koji se u to doba nisu mogli odbraniti – rekao je muftija Grabus.

Podsjetio je i na Dobračino iskustvo zatvora, te njegovo značajno djelovanje u periodu nakon izlaska iz njega. Ocijenio je da ga iz tog perioda možemo pratiti kao velikog alima koji je u periodu socijalizma uspio otvarati teme koje je bilo moguće otvarati, a ticale su se vjere, morala, društvenog statusa muslimana i slično.

– Kasim Dobrača je u svim tim godinama pokazao raskoš svog talenta i učenosti kojoj mi danas težimo. Kroz literaturu koju čitamo, vidimo da je ostao čovjek karaktera. Imao je stav, znao je stati i kazati ono što je potrebno ljudima u vremenu u kojem je živio – istakao je muftija Grabus.  

Kasim-ef. Dobrača je završio Šerijatsku sudačku školu u Sarajevu, a potom i arapski jezik i književnost na Al-Azheru u Kairu. Radio je kao profesor u Gazi Husrev-begovom medresi.

Bio je predsjednik El-Hidaje. Uhapšen je 1945. godine, nakon čega je ubrzo pušten. Ponovo je uhapšen 1947. godine i osuđen na 15 godina zatvora, pa mu je kazna smanjena na 12. godina. Na ahiret je preselio 1979. godine.

Izvor: Preporod.info

Previous Andrej Plenković: “Hrvatska vlada solidarna je s Izraelom, našim bliskim partnerom”
Next Svečano obilježena osamnaesta godišnjica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Tri decenije od smrti bosanskog pisca: Krajem godine moguć reprint prvih izdanja Alije Nametka

Ponovno štampanje prvih izdanja djela bosanskohercegovačkog pripovjedača Alije Nametka koji je preminuo na današnji dan, 8. novembra 1987. godine, moguć je krajem godine. Alija Nametak se bavio skupljanjem i objavljivanjem

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

U Muzeju Hercegovine Mostar promovisana knjiga Emira Demira

U Muzeju Hercegovine Mostar sinoć je u okviru manifestacije „Mostarsko ljeto 2023“ održana promocija knjige “Bosanskohercegovačko pristanište Klek-Neum u osmanskim dokumentima 1859-1876” autora Emira Demira. „Knjiga sadrži 33 značajna dokumenta

BAŠTINA

Javna tribina ‘Bosanski jezik i društveni odnosi’ održana u Livnu

U organizaciji Bošnjačke zajednice kulture Preporod Livno i Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu u ponedjeljak je u Livnu održana javna tribina na temu “Bosanski jezik i društveni odnosi”. Na