Često čujemo kako naša Bosna i Hercegovina obiluje prirodnim ljepotama. Ističu se i bogatstva vode i šume, kojima se naša zemlja može pohvaliti.
A da bi se to bogatstvo održalo potrebno ga je zaštiti. Svi tome možemo doprinijeti na određeni način, prvenstveno vodeći računa o čistoći i čuvanju mjesta koja posjećujemo.
A vlast je tu da donese odgovarajuće zakone kako bi očuvali blago naše zemlje, kojim smo darovani. O tome i nije bilo neke pretjerane brige u prošlosti. Posebno je posljednjih godina bosanskim rijekama i riječicama zaprijetila ekspanzija gradnje malih hidroelektrana.
-U Bosni i Hercegovini je planirano više od 400 MHE od kojih je izgrađeno oko stotinu, koje u većem dijelu godine svojim radom ostavljaju korita rijeka skoro potpuno suha, navode aktivisti.
Mada nije čest slučaj da vlast uviđa očite probleme u društvu i da ih želi riješiti, ipak se desilo svojevrsno čudo u ovoj priči. Aktivisti ekoloških udruženja dobili su podršku iz vrha vlasti, bar kad je riječ o jednom od dva entiteta države.
Tako je premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić prije sedmicu dana dao podršku ekološkim udruženjima koja se zalažu da naša zemlja sačuva rijeke tako što će se zaustavi izgradnja mini hidroelektrana.
– Lično podržavam nevladine organizacije koje se bave zaštitom okoliša. Kao veliki zaljubljenik u prirodu uvijek ću podržati projekte na očuvanju okoliša. Mislim da su nam čiste rijeke bitnije od struje, mi smo možda jedina zemlja u regionu koja je energetski neovisna, dovoljno energije dobijamo iz drugih izvora. Naše rijeke moramo očuvati čiste i kao takve predati budućim generacijama – rekao je Novalić.
Premijer Novalić neko je ko rado posjećuje bosanske planine, a očito i cijeni prirodne blagodati naše domovine.
Veliki korak u pravcu očuvanja rijeka napravio je i Parlament FBiH prije nešto više od tri mjeseca.
-Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je usvojio Deklaraciju o zaštiti rijeka i izglasao zaključak o potpunoj zabrani gradnje malih hidroelektrana (MHE) na cijeloj teritoriji FBiH.
Ovim zaključkom se daje rok Vladi FBiH od tri mjeseca da izvrši analizu i predloži izmjene u zakonodavstvu što će omogućiti provođenje ove zabrane u praksi.
Iz Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine ovaj zaključak ocijenili su kao ‘veliki uspjeh za sve aktiviste i aktivistice’.
-Zaključak koji je juče usvojen na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH baziran je na zaključcima i preporukama Deklaracije o zaštiti rijeka Zapadnog Balkana, koja je nastala kao reakcija ekoloških udruženja na ogromne štete po lokalne zajednice i životnu sredinu koju uzrokuju MHE. Donesena je u novembru 2019. godine na konferenciji koju su organizovali organizacije Arnika (Češka), Centar za životnu sredinu i WWF Adria zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske unije, Transition programa Češke Republike, Global Greengrants fonda i Heinrich-Böll fondacije – ocijenili su tada.
Ova priča dobila je i širu, globalnu, podršku. Oscarom nagrađeni glumac Leonardo DiCaprio na društvenim mrežama pozvao je na očuvanje naših rijeke i tom prilikom naveo gorespomenutu izjavu premijera FBiH.
Sada je na redu Vlada koju u tehničkom mandatu predvodi Novalić. Nadamo se da će premijer uraditi sve što je potrebno da bi se i zakonski regulisalo ovo pitanje te zaštitile naše rijeke.
Prethodno je, 12. maja ove godine, preporuke i zaključke navedene u Deklaraciji usvojila Vlada FBiH na osnovu informacije Federalnog ministarstva okoliša i turizma, a koja se odnosi na probleme izgradnje MHE u FBiH.
U ovom kontekstu ohrabrujuća je i presuda Kantonalnog suda u Sarajevu, kojom se poništava okolišna dozvola koju je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdalo za gradnju dvije mini hidroelektrane na Bunskim kanalima kod Mostara.
U srijedu su iz mostarskih eko-udruženja istakli da ista ‘predstavlja pobjedu i uspjeh’.
-Pravda postoji, za pravdu se treba boriti – poručili su.