Zimski turizam predstavlja jedan od značajnijih segmenata ukupne turističke ponude Bosne i Hercegovine (FOTO)

Zimski turizam predstavlja jedan od značajnijih segmenata ukupne turističke ponude Bosne i Hercegovine (FOTO)

Bosna i Hercegovina je prvenstveno prepoznata kao zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa

U specijalnom prilogu Turizam u BiH, razgovarali smo sa Šemsudinom Džekom, predsjednikom Turističke zajednice FBiH o značaju zimskog turizma u našoj zemlji.

Bliži se početak zimske turističke sezone u FBiH. Šta je Turistička zajednica FBiH radila u prethodnom periodu kako bismo spremno dočekali zimu?

– Turistička zajednica Federacije Bosne i Hercegovine spremno dočekuje predstojeću zimsku sezonu. Informatičari i turistički radnici su tokom ljetne sezone zabilježili značajan porast potražnje i interesovanja za posjetu BiH.

Bogata zimska i ljetna ponuda

Implementacija projekata poput Via Dinarice, koju je poznati svjetski časopis National Geographic Traveller uvrstio među 21 najbolju svjetsku destinaciju za 2017, kao i promotivne aktivnosti Turističke zajednice FBiH koje imaju za cilj promociju ovakvih i sličnih atrakcija, omogućile su da naša zemlja zauzme poziciju na svjetskoj turističkoj mapi i dobije titulu turističke destinacije koju ne treba propustiti.

Bjelasnica_ski_lift.jpg - BiH je zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa

Bjelašnica

Šta domaći i strani turisti od sadržaja mogu da očekuju na našim planinama?

– Kako smo svjedoci klimatskih promjena, brojna skijališta u FBiH su doživjela i doživljavaju transformaciju s ciljem održivog poslovanja. U ljetnoj sezoni smo zabilježili veliki broj upita ne samo potencijalnih posjetitelja već i novinara poznatih svjetskih turističkih magazina, koji neupitno značajno utiču na kreiranje motiva za posjetu BiH, o olimpijskim borilištima i njihovoj upotrebi i mogućnosti posjete u ljetnom i zimskom periodu.

Stoga ne iznenađuje da je ZOI ‘84 pored tradicionalne ponude zimskih sportova odlučio obogatiti i ljetnu turističku ponudu. Na Bjelašnici se mogu koristiti teniski tereni, na Malom polju na raspolaganju su sportski tereni za fudbal, boćanje, odbojku, kao i dječiji park sa pratećim sadržajima, a na Velikom polju tereni za fudbal, odbojku, košarku i staze za brdski biciklizam. Pored redovnih priprema za doček zimske turističke sezone, ski-centar Bjelašnica i Igman se pripremaju za održavanje EYOF-a koji je planiran 2019. godine.

Bjelasnica_skijaliste_Skiing_Resort_5.jpg - BiH je zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa

Bjelašnica skijalište

Modernizacija kapaciteta ski-centra obuhvata 30 novih topova za vještačko osnježavanje, od kojih je sedam već isporučeno, kao i četverosjednu i šesterosjednu žičaru koje će već od sljedeće zimske sezone biti dio postojeće ponude Bjelašnice i Igmana. Također, nekadašnja vikend-destinacija Vlašić postao je nezaobilazan dio ponude zimskog turizma. Smještajna i infrastruktura za zimske sportove je znatno unaprijeđena, a 12 kilometara skijaških staza opremljenih s pet ski-liftova samo su dio ponude koju ova vazdušna banja nudi.

Trebević se polako vraća na lokalnu, ali i međunarodnu turističku mapu kao destinacija idealna za brdski biciklizam, planinarenje i opuštanje u planinskom ambijentu, a odnedavno i avanturizam i rekreaciju. I manja bh. skijališta Blidinje, Kupres, Rujište – Mostar, Raduša i Etno-selo Babići Rostovo – Bugojno, Ponijeri – Kakanj, Brusnica – Fojnica se pripremaju za doček gostiju. Na Čajuši je završen remont vertikalnog transporta. Kupres je uredio 13 kilometara skijaških staza na kojima radi 5 ski-liftova, a u ponudi su bogati smještajno-ugostiteljski kapaciteti.

 

Koliko gostiju se očekuje ove zime i da li naši objekti nude dovoljno kreveta za njihov smještaj?

– Prema pokazateljima s terena, kao i podacima svjetskih web portala za rezervaciju smještaja poput Booking.com i Airbnb.com, smještajni kapaciteti u planinskim centrima FBiH su u potpunosti popunjeni u periodu dočeka Nove godine i početka zimske turističke sezone. Inače, prema zvaničnim podacima, u FBiH raspolažemo s ukupno 40.124 ležaja u 511 objekata, od toga je prema podacima Statističkog odjela Federalne turističke zajednice 1.549 ležajeva smješteno u planinskim centrima u FBiH.

Statistika kao ograničavajući faktor

S aspekta registrovanog turističkog prometa, raspoložive smještajne jedinice su dovoljne. Ipak, činjenica da se veliki broj turističkih dolazaka i noćenja ne registruje, kao i da brojni posjetitelji ne mogu naći smještaj u pojedinim periodima turističke sezone, pokazatelji su da trenutni smještajni kapaciteti, naročito u popularnim turističkim zonama, nisu dovoljni.

Da li se prema statistici broj turista povećava iz sezone u sezonu?

– Vidljiv je porast u turističkom prometu u FBiH u periodu od 1997. do 2015. godine. Od januara do septembra ove godine ostvarena su 644.563 dolaska, te 1.309.089 noćenja. U odnosu na isti period prethodne godine, ove brojke predstavljaju porast od preko 11 posto kako u broju dolazaka, tako i u broju ostvarenih noćenja. Udio FBiH u ukupnom turističkom prometu u BiH čini oko 70 posto.

Bjelasnica_skijaliste.jpg - BiH je zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa

Bjelašnica

Kakav je značaj zimskog turizma za našu zemlju i koliki priliv sredstava očekujete od dolaska i noćenja gostiju ove zimske sezone?

– Metodologija prikupljanja i obrade statističkih podataka u turizmu predstavlja jedan od ograničavajućih faktora. Naime, ona ne omogućava segmentaciju turista prema motivu posjete te je time nemoguće dati egzaktan podatak o udjelu i značaju zimskog turizma u cjelokupnoj turističkoj ponudi.

Veliki broj neregistrovanog prometa i smještajnih kapaciteta onemogućuje prikupljanje realnih prihoda od turizma i smanjuje mogućnost kontrole kvalitete i ponude smještajne i prateće ugostiteljske infrastrukture. Centralna banka BiH je objavila da je u 2015. ostvareno preko milijardu prihoda od turizma, dok je udio indirektnog turizma u ukupnom BDP-u BiH 9,5 posto. Podatak o udjelu zimskog turizma u ukupnom turizmu nije dostupan.

Koji su potencijali zimskog turizma u našoj zemlji i da li su oni u dovoljnoj mjeri iskorišteni?

– Prema istraživanjima Turističke zajednice FBiH i potražnji stranih turista, BiH je prvenstveno prepoznata kao zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa, dok pojedini selektivni oblici turizma (gastro-turizam, speleološki turizam) predstavljaju dodatnu vrijednost.

Planine predstavljaju neizostavan segment promocije jer su to destinacije koje imaju olimpijsko naslijeđe, na kojima se odvija zdrav turizam, avanturizam, autentični doživljaj destinacije i drugi vidovi doživljaja koje strani turisti sa tržišta koji posjećuju FBiH očekuju.

Igman_Mt.jpg - BiH je zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa

Igman

Unapređenje turističke infrastrukture i komunikacije između urbanih i planinskih područja znatno bi povećalo iskorištenost kapaciteta na našim planinama.

Svake godine imamo problem oko naplate boravišnih taksi. Kakvi su prihodi ove godine i na šta se oni usmjeravaju?

– Trenutno je usljed izmjena i donošenja novog zakona na nivou FBiH, ugrožena naplata boravišne takse te i većina kantonalnih turističkih zajednica ne vrši uplatu sredstava od boravišne takse Turističkoj zajednici FBiH. Većina sredstava je usmjerena na rad ureda i promotivne aktivnosti.

Šta Turistička zajednica FBiH radi na unapređenju zimskog turizma u našoj zemlji?

– Turistička zajednica FBiH kontinuirano prati trendove na svjetskom turističkom tržištu, promjene u potražnji i u skladu s njima vrši promociju postojećih i novih turističkih proizvoda putem različitih promotivnih kanala.

Čvrsnica

Konkurentni u ponudi zimskog turizma

Globalna promocija ili promocija usmjerena na daleka tržišta poput Kine kao najvećeg izvoznika u globalnom turizmu i najvećeg potrošača, zatim arapske i zemlje Centralnoistočne Evrope je neophodna.

Zemlje regije uglavnom su bazirane na ljetni turizam, možemo li mi to iskoristiti da postanemo jedni od vodećih u zimskom turizmu?

– Zimski turizam predstavlja jedan od značajnijih segmenata ukupne turističke ponude. S aspekta vrijednosti za ponuđeni novac, BiH nesumnjivo ima konkurentnu poziciju u ponudi zimskog turizma. Zimski centri, uz dobre vremenske uslove, prednjače dobrom pozicijom i pristupačnim cijenama. Ne smijemo smetnuti s uma,da savremeni turisti, nerijetko izloženi presiji dinamičnog življenja, prilikom obilaska destinacije uživaju u kombiniranju urbanog i ruralnog turizma i obilasku manje istraženih područja i doživljaju autentične destinacije, a na kakav zahtjev FBiH može odgovoriti.

Vlasic_skijaliste_Skiing_Resort.jpg - BiH je zemlja bogatog kulturno-historijskog naslijeđa

Vlašić

Postoje li turistički atraktivna područja i segmenti u FBiH koje tek treba istražiti, zaštititi, pripremiti, staviti u funkciju i promovisati i koji su to?

– Donošenje strategije za razvoj turizma je neophodno kako bi se mogli definisati turistički atraktivna područja i segmenti koje treba zaštititi, pripremiti, staviti u upotrebu, a tek potom promovisati.

BiH ima veliki potencijal, ali je istovremeno suočena s brojnim preprekama za dalji razvoj turizma. Pored trenutne problematike vezane za izmjenu zakona, nepostojanje strateškog dokumenta za razvoj turizma dodatno otežava kreiranje i plasiranje kvalitetnih gotovih turističkih proizvoda te otežava promociju i dugoročno planiranje promotivnih aktivnosti.

Izvor: oslobođenje.ba

Previous Nova pobjeda mladih Zmajeva: Pala je i Litvanija!
Next Herceg Kosača piše vladi mletačkoj - Traži pomoć protiv Turaka, žali se na ugarskog kralja i hrvatskog bana

You might also like

NAŠI DANI

Komandant bosanske armije Ahmet Sejdić pravosnažno oslobođen svih optužbi Tužilaštva

Apelaciono vijeće Suda BiH pravosnažno je oslobodilo svih optužbi Tužilaštva BiH Ahmeta Sejdića, bivšeg komandanta Prve višegradske brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) i heroja odbrane Goražda, saznaje “Dnevni avaz”.

NAŠI DANI

Bećirović: Garant opstanka Bosne i Hercegovine su njeni patrioti, a ne Srbija i njene sluge Ivanić i Dodik

-Vladajući političari ne bi smjeli ćutati kada se državi Bosni i Hercegovini poturaju opake i perfidne teze. Mladen Ivanić je jučer izjavio: „Neće doći do otcjepljenja Republike Srpske (…) Srbija

NAŠI DANI

Vučić odlikovao pisca koji je Karadžiću govorio: “U Sarajevu treba sve pobiti”

„Kakvi više pregovori, čujem da si sinoć briljirao mogu ti reći. Kažu alal vera“, deo je presretnutog telefonskog razgovora koji je pisac Gojko Đogo vodio sa Radovanom Karadžićem 12.oktobra 1991,