Zločin u Stupnom Dolu: Smrt 44 čovjeka bez sudske pravde
Na današnji dan, prije 24. godine, u subotu, 23. oktobra 1993. godine, u ranim jutarnjim satima postrojbe HVO Vareš, te jedinice iz Kiseljaka „Maturice“ i „Apostoli“, opkolili su selo Stupni Do i napali još neprobuđene mještane, isključivo civile bošnjačke nacionalnosti.
Za nekoliko sati bojovnici HVO-a mučki su ubili 38 mještana, među njima petero djece. Najmlađa Sabina Likić imala je tek dvije godine, a Indira Žutić i Enis Likić tri godine. Ubijeno je sedamnaest žena, staraca… Da ratni zločin dobije svoje puno značenje trudili su se bojovnici HVO-a, tako da su žive ljude zapalili u njihovim kućama.
Tog 23. oktobra 1993.godine, Vareš je doživio smrt. Desetak dana su zločinci su ubijalki i mučili ljude po Varešu. Otvoreno je nekoliko logora u koje su odvođeni muškarci i premlaćivani do smrti, a žene silovane. Ukupan broj žrtava zločinačkog HVO pohoda na Vareš su četrdeset četiri ubijena čovjeka, njih trideset i osam u Stupnom Dovu i šest u Varešu.
Ostaće zapisano i to da su u kukavičkom bijegu, pred hrabrim oslobodilačkim pohodom časnih jedinica Armije Republike Bosne i Hercegovine, zločinci HVO-a zapalili čitav kompleks stambenih jedinica u samom centru Vareša, hotel Ponikve, silos, džamiju u selu Daštansko, pedeset osam kuća sa džamijom u Stupnom Dolu…
Danas dvadeset četiri godine od zločina, malo toga je urađeno da se bar djelimično zadovolji pravda i da se ukaže poštovanje žrtvama.
Osuđen za Stupni Do Dominik ilijašević Como je pobjegao u Hrvatsku gdje mu se navodno sudilo i gdje izdržava kaznu.
Ivica Rajić, jedan od ključnih naredbodavaca brojnih zločina u Kiseljaku i srednjoj Bosni, danas je na slobodi. On je priznao krivicu oktobra 2005. godine, a u samom priznanju njegove krivice sadržana je i agresija Republike Hrvatske na Bosnu i Hercegovinu.
/NAP/
You might also like
Obilježen Dan sjećanja na poginule građane Sarajeva (VIDEO)
Sarajevo se danas sjeća svih onih koji su dali život za slobodu i domovinu – kazala je danas predsjedavajuća Skupštine Kantona Sarajevo (KS) Ana Babić u obraćanju na Zajedničkoj komemorativnoj
Kulturocid! U paljenju sarajevske Vijećnice NUB BiH i naša država ostala bez 2 miliona bibliotečkih jedinica
Jedan od najljepših i najreprezentativnijih objekata iz austrougarskog perioda u Bosni i Hercegovini, sarajevska Vijećnica, zapaljena je agresorskim granatiranjem na današnji dan prije 29 godina. Ismet Ovčina, direktor NUB BiH:
Iako je igrao za beogradski Partizan i reprezentaciju SFRJ, Idriz Hošić završio u logoru početkom agresije
Protekle sedmice u mnogim gradovima obilježen je Dan bijelih traka, u znak sjećanja na 31. maj 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru izdale naredbu putem lokalnog radija