BRZORASTUĆE KOMPANIJE: Top 10 izvoznika dolazi iz 10 različitih sredina

BRZORASTUĆE KOMPANIJE: Top 10 izvoznika dolazi iz 10 različitih sredina

 

Poznato je kako uspješnost u poslovnom svijetu krase spremnost, odlične ideje i još bolja realizacija, a treba istaknuti da u Bosni i Hercegovini, i pored brojnih ograničenja, objektivnih i subjektivnih barijera u poslovanju, postoji značajan broj kompanija koje u kontinuitetu postižu značajne rezultate.

Brzorastuće kompanije jedan su od važnijih faktora koji ima utjecaj na zapošljavanje i ekonomski rast, a takvi privredni subjekti zaslužuju priznanje i poštovanje šire društvene zajednice, zbog čega je projekt Poslovnih novina i LRC-a posvećen baš njima, a baziran je na osnovu relevantnih i zvaničnih podataka.

Veoma bitan faktor na putu do ekonomske stabilnosti, ali i državnog bogatstva jeste izvoz. Koliko su brzorastuće kompanije važne i za bh. privredu dovoljno govore podaci o njihovom izvozu. BiH je u 2017. godini ostvarila izvoz u vrijednosti od preko 10 milijardi KM, a 1.216 brzorastućih kompanija učestvovalo je u tom izvozu u iznosu od 1.915.150.396 KM, što je 19 posto ukupnog bh. izvoza. Riječ je o značajnom porastu ukupnog izvoza brzorastućih kompanija od 38 posto u odnosu na godinu ranije.

U Kantonu Sarajevo najviše je brzorastućih kompanija (255), a one su u 2017. ukupno ostvarile 1.934.796.444 KM prihoda. Po broju brzorastućih kompanija slijedi Banjalučka regija (214), a ove kompanije ostvarile su 1.939.496.371 KM prihoda. Sa 161 brzorastućom kompanijom Tuzlanski kanton je na trećem mjestu, uz ostvareni prihod od 1.882.849.688 KM. U Zeničko-dobojskom kantonu posluju 144 brzorastuće kompanije i one su ostvarile 859.899.466 KM prihoda u pomenutom periodu, dok je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu 81 brzorastuća kompanija uprihodovala 1.088.556.013 KM.

Top 10 izvoznika kada su u pitanju brzorastuće kompanije dolazi iz deset različitih gradova, a interesantno je da većina njih sjedište ima u manjim sredinama. Ovih deset kompanija su u 2017. godini ostvarili izvoz u iznosu od 476.253.042 KM. Najveći izvoznici u našoj državi među brzorastućim kompanijama su: SISTEM ECOLOGICA d.o.o. Srbac (96.073.603 KM), MIVIKOd.o.o. Posušje (65.720.342 KM), FRIMECO d.o.o. Sarajevo (53.982.192 KM), ALMA-RAS d.o.o Olovo (44.772.038 KM), ALFE-MI d.o.o Živinice (42.857.752 KM), SCAI-ADAPTER d.o.o. Brod (38.743.152 KM), TO SPORTEK d.o.o. Kotor Varoš (36.607.558 KM), FEN d.o.o Lukavac (35.699.995 KM), UNIS GINEX d.d. Goražde (31.652.841 KM) i PIRNAR d.o.o. Bosanski Petrovac (30.143.569 KM).

“U izvozu kompanija MIVIKO ostvaruje više od 85% ukupnih prihoda, a za budući stabilni rast prihoda učešće izvoza mora i dalje rasti. Izvoz pozitivno doprinosi dugoročnoj stabilnosti poslovanja kompanija u BiH i njihovoj rezistentnosti na turbulencije na relativno ograničenom domaćem tržištu. Istovremeno, izvoz direktno utječe na rast dodane vrijednosti i BDP-a, zapošljavanja i opće konkurentnosti zemlje, te osigurava dugoročno održiv privredni rast. Iz našeg aspekta, najkraći recept za uspješan nastup i opstanak bh. kompanija na inostranim tržištima je: fokus na kvaliteti proizvoda, kao nužnom preduvjetu održivosti, respektiranje partnera i njegovih potreba, te fleksibilnost i inovativnost u svim, internim i eksternim procesima kompanije”, rekao je Goran Bralić, direktor kompanije MIVIKO.

Jedna od kompanija koja je prevazišla domaće tržište i lako posluje na inostranom tržištu je PEPLAST d.o.o. sa sjedištem u Odžaku. Ova kompanija bilježi stalni rast, a njihov uspjeh rezultat je velikog iskustva i nastojanja da ponudi nova rješenja u oblasti proizvodnje i primjene polietilenske ambalaže.

”Izvoz je izuzetno značajan za privredu jedne zemlje, a proizvodnjom možemo uspješno parirati našim konkurentima u regiji. Imamo stabilno tržište u okruženju, a izvoz je okosnica našeg poslovanja. Iako je konkurencija veoma jaka, kupce osvajamo kvalitetom, poštivanjem rokova i odgovornim poslovanjem, koje nam omogućava širenje kapaciteta, nabavku nove opreme… Također, imidž firme značajno nam je porastao statusom brzorastuće kompanije”, rekao je Hajrudin Hadžidedić, direktor kompanije.

Dodajmo još i da će Poslovne novine u okviru projekta najuspješnijim brzorastućim kompanijama u našoj zemlji dodijeliti i posebna priznanja.

Previous Uspješna domaća firma: Festa System na vodećem svjetskom sajmu za arhitekturu predstavila vlastitu proizvodnju
Next Asim Ferhatović Hase – Ne mogu, brate, ja igrati za novac i slušati kako trebam igrati

You might also like

Ekonomija/Biznis

Privredna manifestacija! U junu Dani Bosne i Hercegovine u Istanbulu

  FIPA (Agencija za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini) dogovorila manifestaciju s Privrednom komorom Istanbula U okviru učešća delegacije FIPA-e na međunarodnom sajmu ” FOTEG” u Istanbulu, predstavnici FIPA-e

MADE IN BOSNIA-387

Tvornica čarapa “Ključ” proizvodi za Hugo Boss

Sarajevska Tvornica čarapa “Ključ” sklopila je ugovore sa vodećim imenima modne industrije u svijetu poput Pierre Cardin, Hugo Boss, Marc’O Polo, Tom Taylor, Bugatti, Julius Kunert, Falke, MSV-Evers, Columbia, Calzedonia

MADE IN BOSNIA-387

I ovo je Bosna: Načelnik koji svoje plate daje studentima

Đemal Memagić, načelnik općine Olovo za više od tri godine nije uzeo nijednu plaću, dnevnicu, ni dodatak za topli obrok. Kada se Đemal Memagić prije nešto više od tri godine,