Farmeri, izvoznici i aerodromi odahnuli: Junetina iz naše zemlje ponovo leti za Tursku

Farmeri, izvoznici i aerodromi odahnuli: Junetina iz naše zemlje ponovo leti za Tursku

Izvoz junećeg mesa u Tursku počeće u junu. Svakog dana za Tursku će ići više od 40 tona svježeg junećeg mesa.

Kompanija iz Turske koja je pobijedila na tenderu za uvoz 5.700 tona junetine iz BiH u Tursku u fazi je pregovaranja sa bh. kompanijama zainteresiranim za izvoz junetine iz BiH u Tursku. Kako su nam kazali u nekoliko naših kompanija, njihove delegacije su u Turskoj i pregovaraju o uslovima za izvoz junetine.

Novi igrači

Jedna od tih kompanija je tuzlanska firma Piemonte u kojoj su nam kazali da još nisu završili pregovore i da će nam konkretan odgovor o izvozu mesa u Tursku moći dati tek nakon povratka njihove delegacije iz Turske.

Meso iz BiH do sada se uglavnom transportovalo avionima u Tursku, nosioci tog posla bili su Međunarodni aerodrom Sarajevo i Aerodrom Banja Luka. Međutim, i drugi bh. aerodromi pokazali su interes za ovaj posao – Međunarodni aerodrom Tuzla i Zračna luka Mostar dozvolu za promet proizvoda životinjskog porijekla dobili su krajem prošle godine. S obzirom na to da je izvoz mesa u Tursku stao upravo sa završetkom 2015, nisu imali priliku uključiti se u ovaj posao.

No, sada su spremni. U Međunarodnom aerodromu Tuzla kazali su nam kako će ovih dana početi pregovore sa kompanijama koje izvoze meso da se promet obavlja preko ovog aerodroma. I oni će znati više detalja o tome nakon što razgovaraju sa zainteresovanim kompanijama.

Svi spremni

Bijeljinski Mesoprodukt u stečaju spreman je za ovaj posao. Ova kompanija će vršiti uslužno klanje i obradu mesa za izvoz.

Poljoprivrednici su, s druge strane, spremni jer već imaju junad koja je utovljena i samo čekaju da dođu otkupljivači i da im prodaju goveda.
Otkupna cijena koja se nudi farmerima ove godine je niža nego prethodne – 3,8 do četiri marke po kilogramu, za razliku od prošlogodišnje od 4,4 do 4,6 maraka po kilogramu žive stoke.

Međutim, iako je cijena niža nego prošle godine, farmeri su zadovoljni time što će izvoz biti nastavljen i što će moći prodati stoku. Donedavno nisu znali šta će sa njom jer niko nije mogao otkupiti tako velike količine, a izvoziti se nije moglo, piše Oslobođenje.

 

Previous Bosna i Hercegovina može biti brand br. 1 u svijetu za proizvodnju namještaja
Next Ferhadija džamija - Sarajevo

You might also like

Ekonomija/Biznis

Muzafer Čilek, turski biznismen bosanskog porijekla, planira nove investicije u našoj zemlji

Bosna i Hercegovina je idealna zemlja za investicije, to dokazuje i uspješni turski biznismen bosanskohercegovačkog porijekla, Muzafer Čilek koji je u Bosni i Hercegovini aktivan u nekoliko sektora. Najprije je

Ekonomija/Biznis

Šta je korona virus donio pozitivnog u bosanskoj ekonomiji

Uz mnoge negativne efekte u vidu zatvaranja tvornica, otpuštanja radnika, obustavljanja rada cijelih industrija poput ugostiteljstva i turizma i u konačnici ekonomskog usporavanja koje ćemo osjećati i narednih godina, korona

NAŠI LJUDI

Transportno carstvo braće Sinanović u St. Louisu

U ovaj grad su stigli kao ratne izbjeglice, a danas posjeduju 120 kamiona koje voze ljudi iz 30 različitih država, prenosi Moja BiH pisanje thestl.com. Ogroman poster poluprikolice na zidu