Home » Fudbal u Gazi: Bez tajm-auta, uprkos huku izraelskih ratnih aviona
ŽIVOT

Fudbal u Gazi: Bez tajm-auta, uprkos huku izraelskih ratnih aviona

Trojica prijatelja iz djetinjstva ponovno se ujedinjuju u centralnoj Gazi, skupljajući snagu da se vrate na fudbalsko igralište, dok žale za svime što su izgubili u ratu…

Prije rata, 23-godišnji Ahmed Hassan bio je poznat kao plejmejker, neko ko je mogao promijeniti tok fudbalske utakmice svojim čistim driblingom.

Kao i mnogi Palestinci u Gazi, Hassan je izgubio svoj dom zbog izraelskog granatiranja, prisiljavajući ga da se kreće između skloništa. U junu je po treći put raseljen. Sada se sklonio u Az-Zawayda, mali grad u centralnoj Gazi, on organizira prijateljske utakmice – “da ponovno proživi lijepe dane” – dok Izrael pogađa obližnja naselja smrtonosnim udarima.

Njegov univerzitet je ljuska nekadašnjeg sebe, a godina njegovog obrazovanja je nestala.

Za Hassana i mnoge druge, izlazak na fudbalski teren odvraća pažnju od užasa koji ih okružuju.

Utakmice se igraju na školskom stadionu. Dječaci, od kojih je većina iskorijenjena zbog brutalnog rata, dijele se u dva tima od po petero. Sudija je ponekad povrijeđeni igrač, ponekad dodatni igrač. Hasanov devetogodišnji brat i sestra, Mohammad, zvani Tota, posmatra sa strane, navijajući za svog brata.

Ahmed Hasan i njegov mlađi brat Muhamed, zvani Tota, raseljeni su tri puta od 7. oktobra prošle godine. (Fotografija: ljubaznošću Ahmeda Hasana)

Igrači su mješavina lokalnog stanovništva i raseljenih civila. Među njima su i dvojica Hasanovih prijatelja iz djetinjstva: Mahmoud Sabra , 24-godišnji vezni igrač koji je igrao za historijski sportski klub Al-Zaytoun; i Mahmoud Kahlout , 25-godišnji desni bek Palestinskog sportskog kluba. Kahlout, poznat po svojoj brzini, i Sabra, po svojoj smirenosti pod pritiskom, čine odličan dvojac na terenu. Zajedno sa Hasanom kažu da još nisu izgubili meč.

Hassan često objavljuje kratke video snimke njihovih mečeva na društvenim mrežama. Na jednom takvom videu , dok njegovi saigrači šutiraju loptu po vještačkoj travi, iz obližnjeg komšiluka dižu se gusti oblaci sivog dima.

“Prije dva dana, dok smo igrali fudbal u Az-Zawaydi, bilo je mnogo granatiranja u blizini”, kaže Hassan u videu. “Bilo je zaista zastrašujuće, ali smo nastavili da igramo. Inshallah, ovaj rat će se završiti i ove scene više nećemo vidjeti u našim životima.”

San Mahmouda Kahlouta oduvijek je bio da igra za reprezentaciju Palestine, zvanu Fedayeen. (ljubaznošću Mahmuda Kahlouta)

Ubijanje igrača

U periodu od 7. oktobra do 29. avgusta Palestinski fudbalski savez (PFA) prijavio je smrt 297 profesionalnih fudbalera, uključujući 84 djece koja su igrala za lokalne klubove, među 410 sportista.

Istaknuti igrači poput Hanija Al Masdara i Muhammada Barakata ubijeni su u posljednjih 10 mjeseci. Masdar je bio bivši reprezentativac koji je postao mentor mladim igračima. Barakat je bio jedan od najvećih palestinskih napadača sa 114 golova u svom imenu.

PFA je, u žalosti, izdala saopštenje 12. marta koje bi moglo poslužiti kao epitaf za jednu izgubljenu generaciju: “Palestinski sportski pokret nastavlja da se oprašta od svojih sinova i kadrova kao rezultat dugih decenija nepravde i okupacije.”

Ubistva su se nastavila. U Rafi je 7. maja ubijen Mahmoud Osama Al-Jazzar , golman koji je igrao za klub Khadamat Rafah. Njegov klub je upravo prošle sezone osvojio Premijer ligu Gaze.

Osim ljudskih žrtava, rat je ostavio sportsku infrastrukturu u Gazi u ruševinama . Najmanje 54 sportska objekta su oštećena ili uništena, uključujući Palestinski stadion, Gradski stadion Beit Hanoun, Sportski klub Gaza i stadion Sportskog kluba Al Mila. Stadion Yarmouk, nekada ponosni simbol palestinske izdržljivosti, sada pruža sklonište hiljadama raseljenih porodica, a njegov teren je pretvoren u pritvorski centar gdje su muškarcima i djeci stavljali poveze na oči i skidali do donjeg rublja.

Za Hassana i dječake iz Az-Zawayde, fudbal je više od igre – to je prkos, način da povrate djelić radosti u svijetu koji izgleda odlučan da im ga otme. Ipak, cijena ovog prkosa je velika.

“Cijena na palestinski sport nije počela prošle godine,” kaže Khalil Jadallah, sportski komentator sa Zapadne obale. „Decenijama je okupacija ubijala i hapsila stotine sportista, uništavala stadione i stalno vršila racije u sportskim štabovima.”

Opkraden snova

Jadallah, koji je i sam bivši igrač, zaljubio se u igru ​​dok je gledao kako reprezentacija Palestine igra na devetom arapskom turniru. Prisjeća se da je vidio palestinsku zastavu na fudbalskom terenu – i kao devetogodišnjak shvatio da je pronašao svoj poziv kada je komentator viknuo: Gol za Palestinu.

“Fudbal je jedno sredstvo borbe za Palestince,” objašnjava Jadallah. “Palestinci igraju fudbal pod bukom aviona, bez pauze u igri”.

U Palestini postoji oko 220 sportskih klubova, uključujući skoro 70 u Gazi. “Odatle se biraju reprezentativci, ali zbog blokade u Gazi i poteškoća na graničnim prijelazima, selekcija se fokusira na igrače sa Zapadne obale”, kaže Jadallah.

Ipak, tri igrača iz Gaze – Mahmoud Wadi, Muhammad Saleh i Yasser Hamad – stigla su u reprezentaciju.

Za Jadallaha je bio dobrodošao prizor vidjeti osam Palestinaca koji učestvuju na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. Ali, osjetio je i odsustvo karate šampionke Nagham Abu Samre , koja je izgubila desnu nogu u izraelskom zračnom napadu i kasnije podlegla ozljedama. Još jedan gubitak za njega bio je dizač tegova Muhammad Hamada , koji je zbog izraelske “politike gladovanja” izgubio težinu za svoju kategoriju i nije mogao da učestvuje na igrama zbog izraelske zabrane putovanja.

Izrael ima historiju prekidanja budućnosti palestinskih sportista.

U trosedmičnom ratu 2008. godine, na primjer, ubijeno je 11 palestinskih sportista, dok je oštećeno 15 sportskih objekata. 2012. godine, Yarmouk i Palestinski stadion oštećeni su u izraelskim zračnim napadima. U ofanzivi 2014. godine ubijeno je 16 palestinskih sportista, dok je oštećeno preko 30 sportskih objekata.

Prije rata, Mahmoud Sabra je sanjao da postane profesionalni fudbaler. Sada samo želi da živi u miru. (Uz: Mahmoud Sabra)

Fudbal kao vez

Godine 2015. Palestinci su bili ponosni jer je njihova zastava prvi put podignuta na velikom sportskom događaju: Prvenstvu azijskih nacija u Australiji. Iako Australija nije priznala Državu Palestinu, prizor zastave i palestinskih sportista koji pjevaju svoju nacionalnu himnu ulio je nadu među mnoge Palestince.

San Hassana, Sabre i Kahlouta oduvijek je bio da zaigraju za palestinsku reprezentaciju, zvanu Fedayeen, “i možda odatle za evropski tim”, dodaje Kahlout.

Kasno u noć, nastavljaju sa svojom predratnom tradicijom odlaska u kafiće da gledaju važne utakmice: Premijer ligu, Ligu šampiona, a sada i špansku La Ligu. Kao i mnogim Palestincima, njihovi omiljeni međunarodni timovi su Real Madrid i Barcelona.

“Osim španskih timova, volim Celtic jer navijaju za Palestinu”, kaže Kahlout.

U Gazi, gdje se život mjeri u kratkim trenucima predaha između bombardovanja, igranje fudbala je svojevrsna metafora, koja odražava palestinski duh obnove njihovih života bez obzira koliko ih puta Izrael demontirao.

(TRT World/MiruhBosne)