Home » Holanđani uspješniji od Zmajeva

Holanđani uspješniji od Zmajeva

U prvom kolu grupe A3 UEFA Lige nacija, Bosna i Hercegovina je večeras na Philips stadionu u Eindhovenu poražena od Holandije rezultatom 2:5 (1:2).

Holandija je povela u 13’ golom Joshue Zirkzeea. Nakon što je Jusuf Gazibegović izblokirao jedan udarac sa ivice šesnaesterca, lopta je pala na glavu napadaču Holandije koji je savladao Nikolu Vasilja. Tri minuta kasnije Jusuf Gazibegović je bio u dobroj poziciji, ali je slabo šutirao.

U 21’ i Holanđani su imali odličnu priliku, ali je dobro bio postavljen Nihad Mujakić i izbacio loptu u korner. Na novi gol se čekalo do 27. minuta. Denis Huseinbašić je dao loptu u prazan prostor za Ermedina Demirovića, koji je imao vremena da se namjesti na jaču desnu nogu i postigne gol za 1:1.

EINDHOVEN, NETHERLANDS – SEPTEMBER 7: Ermedin Demirovic of Bosnia and Herzegovina celebrates 1-1 during the UEFA Nations league match between Holland v Bosnia and Herzegovina at the Philips Stadium on September 7, 2024 in Eindhoven Netherlands (Photo by Marcel Bonte/Soccrates/Getty Images)

Nakon toga uslijedio je period ofanzive domaćina, ali su našli reprezentativci u 3-4 navrata uspjeli da intervenišu i sačuvaju svoju mrežu. Najbliži pogotku bio je Tiijani Reijnders  u 42′ kada je nakon lijepo odigranog „duplog pasa“ pogodio prečku sa 15 metara. Ipak, Reijnders je do gola došao u drugom minutu nadoknade prvog poluvremena, kada je nakon asistencije Zirkzeea pretrčao 25 metara i savladao Nikolu Vasilja.

Odmah na početku drugog poluvremena Reijnders je ponovo bio u dobroj prilici, ali je lopta od bloka otišla u korner, a tome je prethodila lijepa akcije Holanđana. U nastavku akcije nakon kornera, Virgil Van Dijk je glavom šutirao preko gola. U 56′ Holandija je postigla treći gol. Tiijani Reijnders je prošao po desnoj strani i centrirao, a Kodi Gakpo sa par metara poslao loptu u mrežu.

U 73′ Esmir Bajraktarević je sa preko 30 metara dao sjajnu dugu loptu za Edina Džeka, koji takve lopte u srce šesnaesterca rutinski pretvara u gol za 3:2. Samo dva minuta kasnije, Džeko je bio u ulozi asistenta, a golman Holanđana Bart Verbruggen u posljednjem momentu interveniše ispred Bajraktarevića.

U 88′ Nikola Vasilj je odbranio udarac Quintena Timbera, a na odbijenu loptu je natrčao Bart Weghorst i povećao rezultat na 4:2. Konačnih 5:2 postavio je Xavi SImons, nakon asistencije Donyella Malena u drugom minutu sudijske nadoknade.

U drugoj utakmici grupe A3 Njemačka je u Dusseldorfu savladala Mađarsku sa 5:0 golovima Niclasa Fullkruga (27′), Jamala Musiale (58′), Floriana Wirtza (66′), Aleksandra Pavlovića (77′) i Kaia Havertza (81′).

U sljedećem kolu koje je na rasporedu u utorak 10. septembra naša reprezentacija gostuje Mađarskoj, a utakmica se od 20:45 igra na Puskas Areni u Budimpešti.