Industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini narasla za 3,1 posto

Industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini narasla za 3,1 posto

 

Obim industrijske proizvodnje u Bosni i Hercegovini prošle godine je bio veći za 3,1% u odnosu na 2016. godinu, navodi se u godišnjem izvještaju Centralne banke BiH.

U izvještaju se ističe da je industrijska proizvodnja bilježila rast u sva četiri kvartala 2017. godine.

Prosječan rast industrijske proizvodnje u prošloj godini zabilježio je dvocifren rast od 15 posto u odnosu na baznu 2010. godinu.

Rast proizvodnje zabilježen je u rudarstvu i prerađivačkoj industriji, a značajan pad bilježe proizvodnja i snabdijevanje električne energije i plina.

-Najznačajniji doprinos rastu industrijske proizvodnje u prošloj godini dala je prerađivačka industrija sa godišnjim rastom od 5,3 posto, dok je negativan uticaj imala proizvodnja i snabdijevanje električne energije i plina sa padom od 4,1 posto.

Ključni doprinos rastu prerađivačke industrije zabilježen je u proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim mašina i opreme, proizvodnji papira, baznih metala i tekstila. Rast proizvodnje u ovim djelatnostima pozitivno se odrazio na rast izvoza.

Rast proizvodnje od pet posto ostvaren je u području vađenja rude i kamena.

U okviru ovog područja zabilježen je rast djelatnosti vađenja ugljena i lignita što je u uskoj vezi sa rastom izvoza električne energije. Izuzetno visoka stopa rasta obima proizvodnje zabilježena je u proizvodnji papira od 16,9 posto i baznih metala od sedam odsto. Izvoz ovih proizvoda prošle je godine porastao za 14,3 i 22 posto.

Značajniji doprinos ukupnom rastu industrijske proizvodnje prošle godine u Bosni i Hercegovini dala je i proizvodnja kapitalnih proizvoda.

U okviru ove grupe proizvoda visoke stope rasta ostvarene su u proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim mašina i opreme.

Nešto niži godišnji rast zabilježen je u proizvodnji netrajnih proizvoda za široku potrošnju, najviše iz razloga što je zabilježeno smanjenje godišnje proizvodnje prehrambenih proizvoda i odjeće.

Stagniranje proizvodnje zabilježeno je kod trajnih proizvoda za široku potrošnju.

Unutar ove grupe najveći udio ima djelatnost proizvodnje namještaja koja posljednjih godina bilježi kontinuirani godišnji rast.

U građevinarstvu je zabilježen pad obima proizvodnje koji je u odnosu na prethodnu godinu bio manji za 2,5 procenata.

Smanjenje indeksa proizvodnje u građevinarstvu pod uticajem je pada segmenta niskogradnje koji je u odnosu na prethodnu godinu manji za 4,9 posto, dok je visokogradnja ostvarila rast od 3,6 posto.

-Pad u niskogradnji naročito se odnosi na zastoj u gradnji Koridora “Pet ce”.

U oblasti trgovine zabilježen je rast od osam odsto na godišnjem nivou, prvenstveno kao rezultat aktivnosti u trgovini na veliko, posredovanju u trgovini i trgovini na malo.

U 2017. godini kumulirana neto proizvodnja električne energije niža je za 5,4 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Iako je zabilježen pad proizvodnje u ovoj oblasti prošle godine, rast električne energije prouzrokovao je značajan rast vrijednosti izvoza koji je u odnosu na 2016. godinu veći za 43,6 posto.

 

(Oslobođenje/MiruhBosne)
Previous Za 815 mjesta u Oružanim snagama BiH apliciralo više od 1.600 kandidata (VIDEO)
Next 'Fijaker je nekada bio ono što je danas Rolls-Royce' (VIDEO)

You might also like

Ekonomija/Biznis

Kompanija ‘Delta Marketing’ u Jelahu zaposlila 60 radnika

 Kompanija ‘Delta Marketing’ otvorila je ove sedmice 60 novih radnih mjesta u Jelahu. Radi se o jednoj od najuspješnijih firmi za telemarketing u našoj zemlji u oblasti odlaznih poziva (outbound

Ekonomija/Biznis

Proizvodi krajiškog Limometala krase krovove širom zemlje i svijeta

Limometal d.o.o.., prepoznatljivo je ime u Krajini i cijeloj Bosni i Hercegovini, ali i jedan od lidera na Balkanu u sektoru proizvodnje i prodaje krovno-fasadnih profilisanih limova. Firma koja je

MADE IN BOSNIA-387

Bosanski BTLBook.com osvaja zemlje regiona i UK tržište

BTLBook.com je web platforma koja spaja one koji žele da organiziraju poslovnu ili privatnu zabavu s vlasnicima prostora, fotografima, muzičarima, cvjećarima, kuharima, slastičarima… Ovaj, u potpunosti bosanski proizvod, razvijao se