Kulturno naslijeđe i prirodna baština Bosne i Hercegovine kao modni detalj

Kulturno naslijeđe i prirodna baština Bosne i Hercegovine kao modni detalj

Kulturno naslijeđe i prirodna baština Bosne i Hercegovine niscrpan su izvor inspiracije za mnoge umjetnike.

Tajana Ćumurija, mlada grafička i web dizajnerica iz Mostara i njen brend BulBul.Design dobar su primjer proizvoda koji imaju upotrebnu vrijednost i kulturna dobra predstavljaju na jedinstven i savremen način.

“Kroz svoj posao uvijek sam bila inspirisana bogatstvom bh. kulturne baštine, pa sam to na neki način htjela prenjeti na druge. Naša zemlja je bogata historijom i kulturom koju trebamo prezentirati na svakom koraku. Kroz BulBul.Design brend koji je nastao spontano, danas to i radim. Prvobitna ideja je bila da uradim par originalnih ilustracija za sebe. Promatrajući svoju okolinu, uvidjela sam koliko ljepote ima u najjednostavnijim, ali i istovremeno najsavršenijim oblicima. Proces je nakon toga išao sam od sebe, svidjelo se meni bliskim ljudima, i ideje su same navirale”, priča Tajana u razgovoru za Akta.ba.

Zbog ne postojanja vlastitog proizvodnog pogona, Tajana svoje majice, cekere, postere, stickere naljepnice i šoljice izrađuje u saradnji sa lokalnim umjetnicima i entuzijastima koji isto kao i ona pokušavaju svoje ideje razviti u održive biznise. Za izradu proizvoda koristi digitalni print i sitotisak.

Kaže da ovakvim načinom rada, sa loklnim poduzetnicima, potiče start-up kulturu i gradi zajednicu koja podržava i potiče razvoj tržista u Bosni i Hercegovini.

Sirovine koje koristi za izradu su strane i domaće proizvodnje.

Kulturno naslijeđe i prirodna baština Bosne i Hercegovine kao modni detalj

“Cilj je svakako da BulBul.Design postane 100 posto domaći proizvod. Moja nada za BulBul.Design je da se organski razvije u potpuno samostalan sistem koji bi uključivao proizvodnju koristeći isključivo lokalne materijale”, kaže Tajana.

Nada se da će u jednoj od idućih kolecija biti proširen asortman proizvoda te da će uključivati nešto i za najmlađe.

Jedan od ciljeva ovog brenda je da inspiriše i podsjeti našu zajednicu da se osvrnu na svoje korijene ali da također prepoznaju potencijal naših prostora u smislu prirodnih bogatstava ali i ljudskih talenata.

BulBul.Design proizvodi tzv. Bulbulići su trenutno dostupni samo online. Najviše su zastupljeni na bosanskohercegovačkom tržištu, ali kako Tajana kaže potražnja za njima se proširila i evropskim tržištima te se proizvodi već danas mogu uočiti na ulicama Švicarske, Njemačke, Italije, ali i Engleske.

Fondacija Kulturno naslijeđe bez granica CHwB nedavno je objavila direktorij “Made of BiH” u kojem su prepoznatljivi simboli gradova, tradicionalnih zanata, historijskih ličnosti i spomenika koji svjedoče jednom vremenu oživljeni u različitim proizvodima koji nastaju u malim radionama vlasnika i vlasnica biznisa inspirisanih naslijeđem, među kojima se našao i BulBul.Design.

Previous Gradonačelnik Sarajeva organizovao iftar za povratnike fočanskog naselja Jeleč
Next Završeni protesti: Pa Milane, što obmanjujete narod! Jednog dana moraju podnijeti ostavke i otići

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Od porodične tradicije do biznisa: Emir Hadžijusufović proizvodi prirodni sirup od ruže

  Emir Hadžijusufović proizvodi 100% prirodni sirup od ruže, po recepturi svoje majke. Dugi niz godina se ovaj sok proizvodi i pije u njegovoj porodici, ali sad je Emir odlučio

Ekonomija/Biznis

Šljive sa sjevera Bosne u Njemačkoj: Može se solidno živjeti od voćarstva

Trenutno je u Bosni i Hercegovini aktuelna proizvodnja kornišona i šljive te izvoz u zemlje Evropske unije. Najveći izvoznik šljive iz Bosne i Hercegovine je firma „Maočanka commerce„ iz Brčkog

Ekonomija/Biznis

Jahta proizvedena u Bosni doplovila do Kostarike

Iz domaće kompanije Derubis yachts objavljeno je da su proizveli i isporučili prvu bosanskohercegovačku jahtu na prelijepe obale Kostarike! -Ovo je važna prilika za nas, jer svoje umijeće i stručnost prenosimo na