Mirza Teletović investira deset miliona KM u dvije MHE

Mirza Teletović investira deset miliona KM u dvije MHE

Poznati bosanskohercegovački košarkaš i igrač NBA lige Mirza Teletović u Jablanici investira deset miliona KM u izgradnju dvije MHE. Navedenu informaciju potvrdio je za poslovni portal Akta.ba Salem Dedić, načelnik Općine Jablanica.

“Uz mukotrpan rad uspjeli smo zajedno sa Kantonom porodici Teletović koja je osnovala firmu Eko Vat u Jablanici dodijeliti koncesiju za izgradnju dvije MHE . Ugovor o koncesiji je potpisan  i na redu je rješavanje imovinsko pravnih odnosa, odnosno eksproprijacije zemljišta”, pojasnio je Dedić, naglašavajući kako je ovo samo početak dobre priče njihovog sugrađanina.

MHE će biti građene na rijeci Doljanci, a prema prostornom planu postoji mogućnost gradnje za još dvije MHE.

Načelnik se nada da će projekat naredne godine početi, a od projekta će osim firme Eko Vat koristi imati i Općina Jablanica naplatom koncesije, te će se i broj nezaposlenih osoba koji sada iznosi 2300 biti smanjen.

Dedić najavljuje i razgovore sa porodicom Teletović oko javno-privatnog partnerstva.

Šaban Teletović, direktor kompanije Eko Vat (inače otac poznatog bh. košarkaša) kaže kako početak izgradnje ovisi o rješavanju imovinsko-pravnih odnosa.

“Naša administracija je teška, puno se vremena gubi na razne dozvole, tako da ne možemo predvidjeti tačan početak izgradnje”, kazao je Teletović, dodajući kako je Mirzina želja po nekoj logici normalna, investirati u svoj rodni kraj, u svoju domovinu i pomoći roditeljima.

MHE PAČIĆI I MHE ZLATE

Prema Studiji procjene uticaja na okoliš koju je izradila kompanija Enova iz Sarajeva očekivana prosječna godišnja proizvodnja električne energije je 6,55 GWh u MHE Pačići. Instalirani kapacitet je 1310kW. Očekivana prosječna godišnja proizvodnja električne energije je 6,55 GWh.

Druga MHE je Zlate instalisanog  kapaciteta 3.120kW. Očekivana prosječna godišnja proizvodnja električne energije je 13,614 GWh.

Izgradnjom MHE Pačići i Zlate zadovoljit će se osnovni okolinski i prostorni ciljevi, a to su: očuvanje temeljnih vrijednosti, tj. autentičnog izgleda i biodinamičkih procesa evidentiranih prirodnih vrijednosti, ublažavanje efekata neminovnih promjena, koje će uzrokovati planirani zahvati u prostoru slivnog područja, osiguranje ekološki prihvatljivog protoka (biološkog minimuma), tj. sigurnosti za akvatične i poluakvatične organizme i kvalitet ekosistema sliva vodotoka Doljanka.

Izvor: akta.ba

Previous Pobjednički poeni Teletovića najbolji potez prethodne NBA noći (Video)
Next Silajdžić: Evropa ima šta naučiti od Bosne i Hercegovine (Video)

You might also like

Ekonomija/Biznis

Voith Hydro Bosnia – u Lukavcu proizvodnja komponenti za hidroelektrane

U okviru aktivnosti Saradničke mreže i programa postinvesticione podrške stranim kompanijama u Bosni i Hercegovini, predstavnici Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) posjetili su kompaniju Voith Hydro Bosnia doo

Ekonomija/Biznis

Aerodrom Tuzla – planirano povećanje na prosječno pedeset letova sedmično

Veći broja letova i završetak infrastrukturnih projekata su Plan poslovanja MAT-a Vlada Tuzlanskog kantona je danas dala saglasnost na Plan poslovanja JP „Međunarodni aerodrom Tuzla” d.o.o. za 2023. godinu. Uz

MADE IN BOSNIA-387

‘Sana metal’ proširuje proizvodnju

Metaloprerađivačka industrija na području Unsko-sanskog kantona, poslije velikih poteškoća izazvanih pandemijom virusa korona, počinje da pokazuje znakove oporavka, a o tome svjedoči i primjer firme „Sana metal“, koja u ovim