Na području Brčko distrikta BiH 1.200 hektara zasađeno voćem

Na području Brčko distrikta BiH 1.200 hektara zasađeno voćem

Gradonačelnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine Siniša Milić sa saradnicima jučer je obišao uspješne proizvođače i izvoznike voća – Vladu Stokića iz Potočara i Amira Avdića iz Šatorovića.

Prilikom obilaska gradonačelnik je istakao da je cilj obilaska upoznavanje sa stanjem na terenu te izrazio zadovoljstvo što je imao priliku da razgovara sa uspješnim voćarima koji su dokaz da se od poljoprivrede ipak može živjeti.

„Mi smo uveli i sistem samozapošljavanja u poljoprivredi koji će pomoći svim mladim ljudima koji žele da se bave poljoprivredom. Mogli smo čuti i pohvale u vezi sa sistemom podsticaja u Distriktu, prije svega kada je u pitanju količina novca. Čuli smo i određene prijedloge za unapređenje sistema podsticaja, koje ćemo svakako analizirati da bismo za narednu godinu pripremili još stimulativniji pravilnik“, istakao je gradonačelnik Milić. On je naglasio da je ovih dana pokrenuta procedura izmjene pravilnika koji se tiče raspolaganja javnom imovinom, uključujući i zakup poljoprivredog zemljišta, s ciljem da se spriječe određene zloupotrebe, a kako bi to zemljište zaista bilo stavljeno u funkciju poljoprivredne proizvodnje i na uslugu onima koji istinski žele da se bave poljoprivredom. 

Vlado Stokić šest godina se bavi uzgojem dunja, što se pokazalo veoma uspješnim.

„Voćnjak je ukupne površine dva hektara. Pod šljivom se nalazi 1,1 hektar, a ostalo je pod zasadom dunje. Dunje prodajem ili proizvodim rakiju, što zavisi od otkupne cijene dunje, plasmana rakije i ostalih okolnosti. Ove godine stanje sa dunjom je prilično dobro za razliku od ostalih voćnih vrsta, koje su prilično podbacile. Očekujemo prilično dobar rod što se tiče kvaliteta i kvantiteta“, rekao je Stokić. On je dodao da se bavljenjem poljoprivredom može osiguratiegzistencija ali samo uz stručno usavršavanje i bavljenje intenzivnim uzgojem, uz savremeno voćarstvo. Napomenuo je i da su podsticaji u Brčkom na zadovoljavajućem nivou u odnosu na susjedne općine i dodao da bi proizvođačima poput njega, koji imaju intenzivne zasade, više odgovaralo da se podstiče proizvedena količina voća, a ne površina na kojoj je ono zasađeno. 

Amir Avdić, vlasnik firme „SOFF” iz Šatorovića, bavi se otkupom voća za Evropsku uniju i rusko tržište.

„Otkupljujemo i izvozimo sve voće, od jagode i borovnice do šljive. Biramo kvalitet koji se na našim područjima mora dodatno poboljšati kako bi bili zadovoljeni standardi EU. Osim što izvozimo i sami proizvodimo voće. Imamo hektar trešnje, hektar borovnice i deset hektara šljive“, dodao je Avdić.

Zoran Gajić, šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, rekao je da je na području Brčko distrikta BiH 1.200 hektara zasađeno voćem gdje su zastupljene sve vrste kultura.

Previous Na današnji dan rođen Alija Izetbegović, prvi predsjednik države Bosne i Hercegovine
Next Vijekovima čovjek bosanski obavlja hadž

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Sinkro traži 50 šivača, startna plaća 800 KM

  Fabrika namještaja Sinkro Sarajevo raspisala je konkurs za prijem u radni odnos 50 šivača/šivačica.  Kompanija nudi startnu plaću od 800 KM (neto) za šivače/šivačice sa iskustvom, zasnivanje stalnog radnog

Ekonomija/Biznis

Brčanski Bimal kupio fabriku jestivog ulja u Vojvodini

U Brčkom, 28. novembra, biće održana konferencija za novinare kompanije Bimal, povodom završenog postupka preuzimanja somborske (Vojvodina, Srbija) fabrike za proizvodnju jestivog ulja Novo Sunce. Na konferenciji će prisustvovati predsjednik

Ekonomija/Biznis

Srbijanci žele preuzeti Bosnalijek – ponos bosanske farmaceutske industrije

Skupština dioničara Bosnalijeka trebala bi biti održana 30. juna i to nakon višemjesečne pravosudne igre i dva hapšenja direktora Bosnalijeka Nedima Uzunovića!? Borba oko preuzimanja kontrolnog paketa dionica rezultirala je tim