Općina Tešanj: Jedan od najpozitivnijih primjera, kompanije izvoze proizvode u 60 zemalja

Direktor TRA Agencije za razvoj općine Tešanj Ismar Alagić izjavio je za Fenu da ta općina predstavlja jedan od najpozitivnijih primjera u Bosni i Hercegovini u ekonomskom smislu, budući da petu godinu zaredom bilježi rast broja poslovnih subjekata, povećanje njihovog prometa, povećanje izvoza i investicija, te povećanje broja zaposlenih.

Precizirao je da je, po dostupnim podacima od januara do oktobra 2014., tešanjska privreda izvezla robu u vrijednosti 348.791.113 KM, što je značajno povećanje u odnosu na 2013. kada je u čitavoj godini izvezeno robe u vrijednosti 324 miliona KM.

Alagić je naveo da je u tom periodu pokrivenost uvoza izvozom iznosila 112 posto, te da je stvoreno 885 novih radnih mjesta u odnosu na isti period 2013., uz smanjenje broja osoba na evidencijama nezaposlenih za 214., što znači 1.099 novozaposlenih.

Rekao je da su se među 100 najvećih kompanija u Bosni i Hercegovini po prometu, izvozu i investicijama, a po izboru Poslovnih novina, u prošloj godini našle čak 23 kompanije iz Tešnja.

Alagić je istakao da Tešanj bilježi rastući trend u obimu i sadržaju proizvoda koje izvozi i u tržištima koja osvaja.

Izvoze u 60 zemalja na svim kontinentima, od čega je u prvih 21 na listi od januara do oktobra 2014. izvezeno 325 miliona KM, a u ostale oko 25 miliona KM.

Prednjači Njemačka sa 116 miliona KM, zatim slijede Italija s 58,7 miliona KM, Slovenija s 30,3 miliona KM, Austrija s 25,2 miliona KM, Hrvatska s 21,6 miliona KM, te Češka, Holandija, Slovačka, Srbija i Turska, dok je na 11. mjestu Rusija a na 20. Kina.

Alagić je pojasnio da su vodeći izvozni proizvodi automobilski dijelovi i oprema, prehrambeni proizvodi, naftni derivati, te tekstilni proizvodi.

Potcrtao je da su lokalne kompanije u prošloj godini investirale oko 24 miliona KM u nove pogone i opremu, a da su najznačajnije akvizicije izvršile Hifa Group koja je kupila prehrambenu industriju Bosanka Doboj, i AS Group kupovinom sarajevskog Klasa.

(Bportal.ba)

Previous Vlašić okupan suncem, veliki broj gostiju iz BiH i regiona
Next Čuvari bh. tradicije i bosanskog jezika u St. Louisu

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Sarajevski dron – društveno koristan izum kojim se nastoji riješiti problem zagađenja zraka u glavnom gradu

Sarajevski dron – plod rada istraživačkog tima Mašinskog fakulteta u Sarajevu. Od popularnih, komercijalnih bespilotnih letjelica razlikuje se po namjeni, koja je društveno korisna. Koristeći dron, nastoje riješiti problem zagađenja

MADE IN BOSNIA-387

Bh. pčelari počinju sa proizvodnjom pčelinjeg otrova – lijek koji uništava i ćelije raka

„Već decenijama pčelari iz Hercegovine proizvode meda, ali proizvodnja pčelinjeg otrova je nešto novo u Bosni i Hercegovini. To je vrlo zahtjevan proces, ali cijena proizvoda je vrlo visoka, 40.000

MADE IN BOSNIA-387

Bruto domaći proizvod – rast od oko šest posto!

Realni rast BDP u drugom kvartalu 2022. godine, u odnosu na isti kvartal prethodne godine, iznosio je 5,9%. Desezonirana serija podataka pokazuje rast BDP u drugom kvartalu 2022. godine od