Proizvodi Hercegovine: Sok od mostarskog divljeg nara

Proizvodi Hercegovine: Sok od mostarskog divljeg nara

U Mostaru se proizvodi domaći sok od divljeg nara s minimalnim dodatkom šećera od 1,5% do 2 % tako da ga mogu piti i dijabetičari.

U mjestu Podgorani, 18 kilometara od Mostara, nalazi se plantaža divljeg nara od kojeg se godišnje naprave litri i litri soka od nara koji završi širom Bosne i Hercegovine i regije.

Naime, kompanija ”Limfa nar” ima na ovoj lokaciji zasađenih preko 500 stabala divljeg nara od kojeg proizvode autentični hercegovački proizvod. ”Radi se o bioproizvodu sa certifikatom koji kontrolira Federalni zavod za javno zdravstvo sa svim analizama. Mi pravimo jedan autentični poizvod – sok od divljeg nara s minimalnim dodatkom šećera od 1,5% do 2 %  tako da ga mogu piti i dijabetičari”, govori za Bljesak.info Nađa Tipura.

”Riječ je o organskom bioproizvodu s certifikatom koji se puni u Hercegovini i to nakon cijeđenja tradicionalnom metodom u prostoriji, za tu namjenu, izgrađenoj na samoj plantaži, pomoću prokromske prese sa svim potrebnim zaštitama”, dodaje Nađa. Ona je, zajedno s vlasnikom kompanije Alijom Tipurom, proizvod predstavila na sajmu ”Hercegovački plodovi Mediterana” u Stocu.

Smatra da je dolazak na ovaj sajam za njih bio pun pogodak. ”Posjetitelji su jako su zadovoljni i zainteresirani, pripremili smo za njih degustaciju, pa skoro svi stanu, kušaju, raspitivaju se… Radi se o iskusnim postrošačima koji imaju i svoje domaće radinosti, pa nam je jako interesantno i važno dobiti komentar od njih, ali i naših potencijalnih kupaca”, kaže Nađa.

Nađa i Alija Tipura - Sok od mostarskog nara na putu osvajanja Europe

Kompletna proizvodnja je organska, praćena prema hemijskom i bakteriološkom sastavu Zavoda za javno zdravstvo pa je ovaj proizvod spreman i za izvoz u zemlje EU, iz čijih zemalja dolazi sve više pitanja za ovaj proizvod. S time se slaže i Nađa, ali kaže da je proizvođačima potrebna podrška države.

”Smatram da možemo ići van granica Bosne i Hercegovine. Potrebno je osigurati kapacitete za male proizvođače i imati podršku države. Uz to, za Evropu morate imati kontinuitet u isporuci i to je garancija uspjeha i otkupa proizvoda”, zaključuje Nađa razgovor za Bljesak.info.

Inače, na sajmu ”Hercegovački plodovi Mediterana”, koji je održan u Stocu početkom oktobra , predstavio se veliki broj proizvođača domaćih proizvoda nastalih od šipka-nara, masline i smokve, a sajam je kroz dva dana posjetilo više hiljada posjetitelja.

(Bljesak/MiruhBosne)

Previous Dobro rodio glamočki krompir: Nedžad Kovačević broji rekordan rod
Next Hadžići: Jedinstveno arheološko istraživanje na nekropoli stećaka „Metaljica“

You might also like

Ekonomija/Biznis

Bosanski izvoz u Tursku posljednjih mjeseci premašio uvoz iz te zemlje

  Izvoz iz Bosne i Hercegovine u Tursku posljednjih je mjseci premašio izvoz iz Turske u Bosnu i Hercegovinu, istaknuto je na današnjem sastanku ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirka

Ekonomija/Biznis

HIFA će u poljoprivredu u Sanskom Mostu uložiti 25 miliona KM

U poljoprivrednu proizvodnju na području Općine Sanski Most, kompanija „Hifa group“ iz Tešnja uložiće u narednom periodu 25 miliona maraka. To je u intervjuu od prije nekoliko dana izjavio vlasnik

MADE IN BOSNIA-387

Corn Flips – Fabrika Majevica Srebrenik povećala promet za 100, a broj radnika za 50 posto

  Pet godina nakon okončanja stečajnog postupka, fabrika Majevica Srebrenik, poznatija kao Corn Flips, dominira među domaćim proizvođačima takozvanih snack proizvoda. Od 2013. godine, kada je uspješno okončan stečajni postupak,