Proizvodi od plastike gračaničkog Plastoflexa našli put do evropskih kupaca

Proizvodi od plastike gračaničkog Plastoflexa našli put do evropskih kupaca

 

Porodična firma Plastoflex iz Gračanice osnovana je 2013. godine i bavi se brizganjem dijelova od plastike koji se koriste u različitim industrijama. U samo nekoliko godina poslovanja razvili su mrežu kupaca širom Evrope.

Njeno poslovanje počelo je kada je vlasnik Mirsad Helić prethodno prodao Helioplast kupcima iz Velike Britanije. Know how su zadržali i osnivaju novu kompaniju koja danas svojim proizvodima snabdijeva kako domaće, tako i inostrano tržište.

– Kao i svaki drugi početak trebalo je vremena da se ponovo prilagodimo nekim drugim tržištima i drugačijim proizvodima od onih koje smo proizvodili 15-ak godina prije nego smo akvizirani. Tehnologija jeste potpuno ista i tu smo bili na svom terenu, odnosno imali smo dobar know how. Bili smo spremni da se upustimo u razvoj novih proizvoda shodno informacijama sa nama interesantnih tržišta – kaže za eKapiju vlasnik i direktor Plastoflexa Mirsad Helić.

Najprije su pokrenuli vlastitu proizvodnju alata za brizganje plastike koji su neophodni u samom procesu proizvodnje plastičnih proizvoda.

Danas, njihovi proizvodi su podijeljeni u nekoliko grupa: oni koji se koriste u proizvodnji namještaja i namijenjeni su isključivo za kupce u zapadnoj Evropi, a bili su ugrađeni i na proizvode koji su se prodavali u Americi, potom proizvodi za upotrebu u građevinarstvu za domaće tržište, građevinski alat za renomiranog kupca u Njemačkoj i razni namjenski tehnički dijelovi za kupce u Njemačkoj i Bosni i Hercegovini.

– Za potrebe naših kupaca u Bosni i Hercegovini razvili smo najkvalitetniju gajbu za maline, kako domaći proizvođači ne bi imali problema u kontroli kvaliteta koje sprovode EU kupci. U gajbama koje se koriste u procesu prikupljanja malina mogu se desiti migracije teških metala ukoliko su one proizvedene od materijala koji nema potrebne certificate za primjenu u prehrambenoj industriji, a takvih je najviše na nezaštićenom tržištu kakvo je BiH.

U 2018. godini lansirali su plastične proizvode široke potrošnje, a ciljni kupci su trgovački lanci u Bosni i Hercegovini i zemljama okruženja.

– Krajem prošle i početkom ove godine krenuli smo u proizvodnju alata za brizganje plastike za druge kupce, a ne samo za nas, a oni se nalaze u Bosni i Hercegovini, Njemačkoj i Italiji.

Kako kaže Helić, i narednih godina će raditi na razvoju firme, jer se povećavaju kapaciteti, uz modernizaciju mašina i opreme. Uskoro se useljavaju u novu proizvodnu halu od 5.000 m2, a u planu je i zapošljavanje dodatnog broja radnika.

Svjestan je problema pronalaska kvaitetnog kadra.

– Kvalitetan i obrazovan kadar obezbjeđuje stabilnost ne samo firmi u kojoj je uposlen, nego stvara sigurnost sebi i svojoj porodici. Ukoliko se poreska politika izbalansira, poveća kvalitet sistema obrazovanja i odgovornost svih u sistemu, neće biti potrebe da se traži posao izvan Bosne i Hercegovine, odnosno, sasvim pristojno će se moći živjeti ovdje. Ovaj problem možemo posmatrati ipak kao slabost kompanija iz BiH za nastup na tržištima i to se treba ubrzano rješavati – kaže naš sagovornik.

Kako zaključuje, za Plastoflex je tržište vrlo otvoreno i nude im se velike mogućnosti kao proizvođačima. Međutim, upitno je koliko mogu odgovoriti svim zahtjevima, uzimajući u obzir uslove u kojima posluju.

Previous U Prijepolju obilježena 25. godišnjica zločina u Štrpcima
Next Nekropola sa stećcima Kuman kod Kladnja

You might also like

Ekonomija/Biznis

Aerodrom Tuzla – planirano povećanje na prosječno pedeset letova sedmično

Veći broja letova i završetak infrastrukturnih projekata su Plan poslovanja MAT-a Vlada Tuzlanskog kantona je danas dala saglasnost na Plan poslovanja JP „Međunarodni aerodrom Tuzla” d.o.o. za 2023. godinu. Uz

Ekonomija/Biznis

AMA Adriatic u Ilijašu ove godine gradi još jednu proizvodnu halu

ILIJAŠ – U kabinetu općinskog načelnika Akifa Fazlića ovih je dana održan radni sastanak kojem su prisustovali Alessandro Malavolti potpredsjednik grupacije AMA S.p.a sa sjedištem u Italiji i Adnan Hajdarpašić

NAŠI DANI

Evo zašto se Starbucks suočava sa gubitkom vrijednosti od preko 11 milijardi dolara

Korporacija Starbucks, pogođena gubitkom vrijednosti od 11 milijardi dolara, suočava se s teškim posljedicama nakon što je tvit solidarnosti izazvao globalne bojkote. Od 16. novembra akcije su pale za 8,96%, što