Rast izvoza ljekovitog bilja, eteričnih ulja, šumskih plodova i meda

Rast izvoza ljekovitog bilja, eteričnih ulja, šumskih plodova i meda

 

U 2018. godini sektor ljekovitog bilja, eteričnih ulja, šumskih plodova i meda zabilježio je rast izvoza od osam posto, prvenstveno zahvaljujući povećanom izvozu šumskih gljiva, rečeno je na prezentaciji vanjskotrgovinske razmjene Bosne i Hercegovine za ove sektore koji je u saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom održan u ponedjeljak u VTK BiH.

Kako je istaknuto u protekloj godini ovi sektori su zabilježili 39 miliona KM ukupnog izvoza, dok je uvoz iznosio 17 miliona KM.

– Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 235 posto, odnosno na jednu KM uvoza u ovom sektoru izvozimo 2,35 KM, istakao je Begović.

Kako je istaknuto ovom prilikom došlo je do očekivanog pada u izvozu eteričnih ulja, s obzirom na pad cijena ulja od smilja, ali je izvoz u toj kategoriji veći od sedam miliona KM.

Mirko Bošković, iz VTK BiH, naglasio je kako je pad izvoza kompenziran povećanjem broja tržišta na koja se ova ulja izvoze, te sa 15 tržišta na koja smo izvozili 2015. danas eterično ulje izvozimo na 35 svjetskih tržišta.

S ponosom možemo reći da je eterično ulje iz Bosne i Hercegovine stiglo i na daleki Novi Zeland, u Nikaragvu, Vijetnam, kazao je Bošković, dodajući da će VTK BiH u narednom periodu raditi da poveća vidljivost eteričnih ulja i na tržištima SAD-a i Kine.

Inače, kada su u pitanju tržišta, plasman je ostvaren u 44 zemlje širom svijeta, uz dominaciju tržišta Evropske unije, a i dalje gljive dominiraju uvozom i izvozom.

Tako je prošle godine izvezeno 20,5 miliona KM gljiva, dok je uvoz iznosio 7,7 miliona KM, a kada je u pitanju ljekovito bilje izvoz je porastao za 2 miliona u 2018 u odnosu na 2017. godinu.

– Kada je u pitanju med u 2018. izvezli smo 9 tona, a uvezli 275 tona. Ono što je zanimljivo jeste da je izvozna cijena meda 18,5 KM dok smo kilogram uvoznog meda u prosjeku plaćali 7,4 KM. Najniža cijena uvoznog meda je iznosila svega 3,29 KM što dovodi u pitanju kvalitet tog meda, istakao je Begović.

 

(Oslobođenje/MiruhBosne)
Previous Selektor Bosne i Hercegovine objavio spisak igrača za utakmice s Armenijom i Grčkom
Next Porodica Bajrić prije nekoliko godina se vratila iz Njemačke u rodni Bihać i otvorila firmu

You might also like

Ekonomija/Biznis

Ećo Company počinje na Ilidži izgradnju jednog od najvećih salona namještaja u regionu

U sarajevskom naselju Stup, uz glavnu gradsku saobraćajnicu, Ećo Company će uskoro započeti izgradnju “najvećeg i najelitnijeg salona namještaja u regionu”, kako su rekli iz ove kompanije. Tim povodom direktor

Ekonomija/Biznis

Klas poručuje da imaju dovoljne količine pšenice – ne nabavljaju u Rusiji i Ukrajini!

– Kompanija Klas ima stabilne ugovore i uvozi pšenicu iz susjednih zemalja među kojima nisu Rusija i Ukrajina. Razloga za paniku nema jer imamo dovoljne količine pšenice. Do poskupljenja u

MADE IN BOSNIA-387

Zaslužuje li visočka pečenica geografsku zaštitu brenda?

Prema Lisabonskoj konvenciji svaki proizvod koji ima oznaku geografskog porijekla ne podliježe carinskim barijerama, nema ograničenih kvota za izvoz na EU tržište, a na domaćem i stranom tržištu ima veću prodajnu vrijednost od