Stranka za Sandžak izborila veliku promjenu – Uklonjen izraz “srpski” u pasošu Srbije

Stranka za Sandžak izborila veliku promjenu – Uklonjen izraz “srpski” u pasošu Srbije

 

Od 1. oktobra u pasoše se umjesto “srpsko” u rubriku “državljanstvo” upisuje “državljanstvo Republike Srbije”.

Oznaka državljanstva kao “srpsko” nije bila suprotna propisima, tako rade i druge države, kažu u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Međutim, u Stranci za Sandžak su smatrali da se time krše prava manjinskih naroda u Srbiji, javlja državna televizija Srbije (RTS).

Mirsad Đerekarac prvi je Bošnjak kome u putnoj ispravi izdatoj u Konzulatu u Njemačkoj u rubrici stoji državljanstvo Republike Srbije. Ispravu je podigao prije Nove godine.

“Moja građanska i sva druga prava u državi Srbiji nisu ugrožena, ali mi ovo znači. Eto, samo taj osjećaj jednakosti i ravnopravnosti sa drugim narodima u državi u kojoj živim”, kaže Đerekarac.

Iz Stranke za Sandžak prvi dopis resornom ministarstvu u kome se ukazuje na kršenje zakona poslat je u decembru 2016. godine.

“Stavljanje pridjeva ‘srpsko’ znači, u stvari, da se stavlja jedna nacionalna odrednica, jedno nacionalno obilježje, što nije u skladu ni sa Ustavom ni sa Zakonom. Svi manjinski narodi, odnosno, nesrpski narodi u Republici Srbiji, podvode se pod odrednicu ‘srpsko’ i mi smo tražili da se to ispravi”, kaže predjsednik Stranke za Sandžak Fevzija Murić.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova objašnjavaju da je set podataka koji se upisuje u novi biometrijski pasoš urađen na osnovu standarda koji propisuje sadržaj, izgled i upis svih podataka koji se nalaze u pasošu.

Rubrika državljanstvo upisuje se u obliku pripadnosti državi čije državljanstvo lice posjeduje.

Od 1. oktobra, kroz aplikaciju u pasošu u rubrici “državljanstvo” upisuje se “državljanstvo – Republike Srbije”, što je takođe u skladu sa Zakonom o državljanstvu Republike Srbije i Zakonom o putnim ispravama. U rubriku “državljanstvo” u pasošu upisuje se isključivo “državljanstvo Republike Srbije”, tako da ne postoji mogućnost izbora.

Preporuka zaštitnika građana 

Murić se obratio zaštitniku građana u decembru 2016. godine. Postupak je trajao kraće od godinu dana.

Nakon više sastanaka, preporuka zaštitnika građana o izmjeni sadržaja rubrike državljanstvo je usvojena.

Ombudsman Zoran Pašalić smatra da je potrebno napraviti razliku između nacionalnog identiteta ili pripadnosti i državljanstva.

“Svakako treba napraviti tu jasnu razliku koja će uticati na bolji osjećaj svih onih koji jesu državljani Republike Srbije ali koji se ne smatraju srpskim ili dijelom srpskog naciona”, dodaje Pašalić.

Ispravka će biti vršena u narednom periodu, za sve državljane Srbije, prilikom obnavljanja pasoša koji su istekli.

Previous Jasminko Halilović na Forbesovoj listi mladih lidera "30 ispod 30"
Next EMC Evropski matematički kup: Ajdin Čaušević iz Velike Kladuše nastavlja nizati uspjehe

You might also like

SANDŽAK

Za policijske torture iz 90–tih u Sandžaku niko nije odgovarao

Sulejman Muratović, rođen 1935, iz sela Žitnića, u opštini Sjenica, jedan je od 15.000 Sandžaklija, koji su tokom devedesetih godina prošlog vijeka preživjeli policijsku torturu pod optužbom da se bave

SANDŽAK

U Novom Pazaru organizovana svečana primopredaja 3.101 knjige-lektire na bosanskom jeziku

POTPISAN UGOVOR O DONACIJI 3.101 KNJIGE-LEKTIRE NA BOSANSKOM JEZIKU U SJEDIŠTU BOŠNJAČKOG NACIONALNOG VIJEĆA U NOVOM PAZARU – ORGANIZOVANA SVEČANA PRIMOPREDAJA KNJIGA-LEKTIRA NA BOSANSKOM JEZIKU Predstavnici Asocijacije Mostovi Prijateljstva BiH

BH RAZGLEDNICA

Sandžak: Čedovske Banjice kod Sjenice su neiskorišteni dar prirode

Desetak izvora tople vode u dolini Čedova, sela koje je od Sjenice udaljeno svega dva kilometra, gotovo da su najočitiji primjer da je taj dio Srbije bogat mogućnostima za razvoj