Tešanjski zlatni sir sazrijeva 15 mjeseci, kupci znaju da vrijedi čekati

Tešanjski zlatni sir sazrijeva 15 mjeseci, kupci znaju da vrijedi čekati

 

Maid Smajić i njegova sestra Mediha Jašarević osnovali su kompaniju “Zlatna kap” u Jelahu 2008. Zbog problema sa otkupom i plasmanom mlijeka okrenuli su se proizvodnji sira.

– Pronašli smo metodologiju, zatim smo uradili procjenu potreba tržišta i prepoznali prave prilike. Uz podršku USAID/Sweden FARMA II osigurali smo nabavku muzilica, razmijenili dobre prakse i učestvovali u školi sirarstva. Obuke su nam omogućile da naučimo recepturu i proizvodnju različitih vrsta sira, a istovremeno da proces proizvodnje bude usklađen sa EU standardima. Radimo sa 240 kooperanata, a počeli smo sa 10 grla. Danas radimo otkup koji dostiže dva miliona litara – pojasnio je Smajić.

Dodao je da proizvode punomasni tvrdi, mljeveni i rezani sir, dimljeni masni sir, gaudu, punomasni kravlji sir, a razvijaju i začinjene sireve, sa posebnom recepturom.

– Tešanjski sir s koprivom je prepoznat širom regije. Tešanjski zlatni sir sazrijeva 15 mjeseci i predstavlja proizvod ekstra klase koji je tražen u ugostitetljstvu – naveo je Smajić.

Iz USAID/Sweden FARMA II projekta ističu da se Bosna i Hercegovina se suočava sa velikim izazovima kada je u pitanju prodaja i proizvodnja sira. Sir čini preko polovinu uvoza mliječnih proizvoda u zemlju, a naši proizvođači uspiju izvesti sedam miliona KM vrijednosti sira, što je 11. dio vrijednosti uvoza. Uvozom dominiraju edamer, gauda, tilsit, svježi i topljeni sir. Istovremeno, većina izvoza u mliječnoj industriji su prozivodi niske dodane vrijednosti poput mlijeka i pavlake.

– Ljudi prepoznaju kvalitet našeg sira, te je izuzetno važno osigurati svijest domaćih potrošača o onome što proizvodimo, ali i otvoriti veći prostor za prodaju bosanskohercegovačkog sira na tržištu Evropske unije. Taj izazov je pred nama svaki dan i tu smo da napravimo iskorak – rekao je Smajić.

Previous Sandžak: Nastavlja se implementacija nastave na bosanskom jeziku
Next Rekordan iznos: Depoziti građana Bosne i Hercegovine iznose 11,83 milijardi BAM

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Prvi put značajniji izvoz uglja iz Bosne, u junu 31.000 tona

U Bosni i Hercegovini je u junu proizvedena 561.000 tona mrkog uglja, a u izvoz je otišla 31.000 tona, izvještava Indikatorba. Ovo je prvi put da izvoz uglja ima značajniji

Ekonomija/Biznis

Fabrika Semberka iz Janje počela sa plasmanom svojih proizvoda na EU tržište

Fabrika Semberka u bijeljinskom naselju Janja pokazatelj je da je moguće oživjeti firme pred gašenjem, učiniti ih uspješnim i zaposliti veliki broj ljudi. Kompanija na koju su naslonjeni poljoprivredni proizvođači

MADE IN BOSNIA-387

Vogošćanski ‘Pretis’ zabilježio drastičan porast prihoda i povećao broj zaposlenih

  Kompanija Pretis iz Vogošće, dio namjenske industrije Bosne i Hercegovine, ostvarila je u prvoj polovini godine poslovne prihode od oko 16 miliona KM, što je ogroman porast u odnosu