Uskoro gradnja testno -poletne staze na Aerodromu Bihać

Uskoro gradnja testno -poletne staze na Aerodromu Bihać

Uskoro kreće izgradnja testne staze na poletnoj pisti budućeg aerodroma u Bihaću, odnosno čim se vremenski uslovi poboljšaju, potvrdio je za poslovni portal Akta.ba direktor Aerodroma Bihać, Elvedin Sedić.

“Procedura javne nabavke je završena. Kompanija Euro-Asfalt je dobila posao, svi rokovi žalbe su završeni i sve je spremno za potpisivanje ugovora. Ukupna vrijednost radova sa uključenim PDV-om je oko dva miliona KM”, kazao je Sedić, te napomenuo kako su Odlukom Vlade FBiH od prošle sedmice stvoreni formalno-pravni uslovi za potpisivanje ugovora i otpočinjanje radova na izgradnji testno-poletno-sletne staze.

Testna dionica raditi će se u ukupnoj dužini od 300 metara po jednoj novo metodi izrade poletno-sletne staze koja se koristila prilikom izgradnje staze aerodroma u Berlinu.

“O tempu izgradnje teško je govoriti jer još uvijek ukupna sredstva za projekat nisu osigurana. Oko rješavanja ovog problema,  odvijaju se intezivni pregovori sa Vladom FBiH. Nadam se da ćemo ubrzo imati rješenje, osigurana finansijska sredstva  i moći reći da projekat Aerodroma u Bihaću može biti završen za tri-četiri godine”, rekao je Sedić.

Prema preliminarnim podacima iznos koji je potreban za izgradnju aerodromskog kompleksa se kreće od 60-70 miliona KM.

“Infrastrukturni radovi, koji se odnose na pristupnu cestu, most preko rijeke Une, priključak na magistralni put koštat će dodatnih 20-30 miliona KM, tako da je vrijednost realizacije kompletnog projekta oko 100 miliona KM”, naveo je Sedić.

Do sada su na račun Aerodroma putem tri granta Vlade FBiH uplaćena sredstva u ukupnom iznosu od osam miliona KM.

Sedić, kaže ukoliko bi se išlo ovim tempom, Aerodrom bi imali za 40 godina. Međutim, nada se da će pregovori koji se odvijaju sa Vladom FBiH uroditi plodom i da će sredstva biti osigurana odmah kako bi se ovaj projekat u što kraćem periodu mogao privesti kraju.

Osvrćući se na značaj otvaranja Aerodroma u Bihaću, rekao je da je on višestruk, počev od sportsko-rekreativnog koji je već sada aktivan, preko turističkog, komercijalnog i privrednog razvoja kojim će profitirati osim Bihaća i region jer je NP Plitvice 15 km udaljen od njega.

“Ovdje je i NP Una, koji ima izuzetan turistički i privredni potencijal koji će profitirati njegovom izgradnjom”, rekao je  Sedić.

Podsjetio je kako je do sada u okviru projekata rađeno na infrastrukturalnim radovima, odnosno ograđivanju parcele, izgradnji pristupnog puta, studijama izvodljivosti, idejnom projektu, eksproprijaciji, finansijskoj konstrukciji i glavnom projektu koji se nalazi u završnoj fazi.

Previous Uspješni zenički studenti novčano nagrađeni od Federalnog premijera i kompanije HIFA
Next Markica za 450 godina Husein-pašine džamije u Pljevljima

You might also like

Ekonomija/Biznis

U ovoj kompaniji iz Doboj-Juga radi 150 radnika, dnevno izvoze dva kamiona svojih proizvoda

U Zeničko-dobojskom kantonu su, prema podacima bonitetne agencije LRC, poslovale 172 brzorastuće kompanije koje su ostvarile prihod od 556,6 miliona KM, dobit od 65,5 miliona KM i izvoz od 128,3 miliona

Ekonomija/Biznis

U 2018. godini zadržan trend rasta stranih ulaganja u Bosni i Hercegovini (Video)

  Iako je 2017. godina bila rekordna po broju stranih investicija u našoj zemlji i uloženo je čak 700 miliona maraka, i u 2018. godini zadržan je trend rasta stranih

MADE IN BOSNIA-387

Dita proizvela i isporučila više od 20 tona sredstava za dezinfekciju

Zbog situacije sa virusom COVID-19, povećana je potražnja za dezinfekcionim sredstvima diljem Bosne i Hercegovine, što je uzrokovalo nestašicu na tržištu. Na zahtjev Kantonalne direkcije robnih rezervi Tuzlanskog kantona zaključen