Zeničko-dobojski kanton – lider u proizvodnji maline i pilećeg mesa

Zeničko-dobojski kanton – lider u proizvodnji maline i pilećeg mesa

 

Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona u 2018. godini realiziralo je programe subvencija za podsticaj razvoja u poljoprivrednoj proizvodnji za koje je izvojeno 2,76 miliona KM ili 92,28 posto u odnosu na planiranih 3 miliona KM.

Prema izvještaju o utrošku sredstava kojeg je usvojila Vlada ZDK, mjere podsticaja realizirane su kroz podršku animalnoj i biljnoj proizvodnji, podršku prerađivačima i otkupljivačima poljoprivrednih proizvoda, te podršku kapitalnim ulaganjima i projektima u poljoprivredi.

Na ime podrške za animalnu proizvodnju izdvojeno je 950.000 KM, od čega za uzgoj brojlera 390.000 KM, farme muznih grla 442.800 KM, koke nosilice 70.000 KM, registrovanu ovčarsku i kozju proizvodnju 40.000 KM te svinjogojsku proizvodnju 8.000 KM.

Biljna proizvodnja podržana je sa 1.207.000 KM, od čega je za podršku proizvodnji maline i kupine izdvojeno 745.000 KM, a proizvodnju u plastenicima i staklenicima 375.000 KM.

Prerada i otkup poljoprivrednih proizvoda subvencionirana je sa 436.000 KM. Podrška otkupljivačima/prerađivačima mlijeka iznosila je 213.000 KM, otkupljivačima/prerađivačima pilećeg mesa 60.000 KM, otkupljivačima jagodičastog voća 65.000 KM, dok je podrška otkupljivačima jagodičastog voća koji vrše zamrzavanje iznosila 75.000 KM.

Kapitalna ulaganja u poljoprivredi podržana su sa 29.000 KM, dok je na ime podrške projektima izdvojeno 75.5000 KM.

U periodu 2015-2018. godina za podsticaje poljoprivrednoj proizvodnji izdvojeno je 10 miliona maraka, a godišnji budžet za ove namjene je udvostručen. Pokazatelji sa terena ponajbolje ilustruju postignute efekte korištenja sredstava podsticaja.

“Ostvaren je značajan napredak kod proizvodnji koje su prepoznate kao perspektivne u ZDK, prije svega, proizvodnji jagodičastog voća, peradarskoj proizvodnji, proizvodnji mlijeka, kao i proizvodnji u plastenicima i staklenicima. Povećan je broj poljoprivrednih obrta, a broj registrovanih farmi muznih grla je za četiri godine utrostručen. Isplata podsticaja je ubrzana, a značajno je povećan i broj poljoprivrednih proizvođača koji dobijaju podsticaje. Zeničko-dobojski kanton je lider u proizvodnji maline i pilećeg mesa. Stoga ćemo i u narednom periodu raditi na unapređenju uslova za bavljenje poljoprivredom, a time i većim zapošljavanjem”, kazao je resorni ministar Himzo Smajić.

Previous Bičakić: Blok 7 Termoelektrane Tuzla velika razvojna šansa za Bosnu i Hercegovinu
Next Kompanija iz Zenice na Dan nezavisnosti uposlila preko stotinu mladih osoba!

You might also like

Ekonomija/Biznis

Bosnaplod od domaćih proizvođača otkupio 4.000 tona voća

Kompanija Bosnaplod sarađuje s više od 2.000 bosanskohercegovačkih dobavljača, a u ovoj godini otkupljeno je oko 4.000 tona domaćeg voća. Osim saradnje sa individualnim poljoprivrednicima, Bosnaplod posjeduje i vlastite plantaže

Ekonomija/Biznis

Vratili se iz Austrije i napušteno zemljište u Derventi iskoristili za uzgoj organskog bilja

Dok mnogi odlaze iz zemlje u potrazi za poslom i boljim životom, još uvijek ima i onih koji vide bogatstvo koje pruža Bosna i Hercegovina. Ivana Stjepanović, rodom iz Bijelog

Ekonomija/Biznis

Tešanjski voćar Edib Balić ima 3.500 zasađenih voćki, najviše jabuka

Bosna i Hercegovina je bogata prirodnim ljepotama i resursima koje, ako čovjek želi iskoristiti, mogu donijeti mnogo dobra i pojedincu i zemlji. Ali, samo treba željeti i usuditi se, mišljenja