Australija: Čuvari jezika na bastionu ljubavi – Matursko veče Bosanske škole u Viktoriji

Australija: Čuvari jezika na bastionu ljubavi – Matursko veče Bosanske škole u Viktoriji

Na izuzetno svečan način Bosanska škola u Viktoriji ispratila je 18. generaciju maturanata VCE Bosnian. Maturanti su zajedno sa svojim nastavnicima, roditeljima, zvanicama iz VSL-a, državne institucije pod čijim okriljem se izučava među drugim jezicima i bosanski jezik, te sa specijalnim gostima iz Novog Južnog Walesa i BiH, obilježili kraj svog školovanja u Bosanskoj školi. Nastavu bosanskog jezika pohađali su u dva centra u Melbournu – Caroline Springs i Noble Park, pod budnim okom svojih nastavnica Sade Makaš i Minete Hadžiavdić.

U ime ambasade Bosne i Hercegovine pohvale najboljim maturantima iz generacije 2022. dodijelio je dugogodišnji aktivista Udruženja nastavnika, gospodin Sead Omerović. Prošle godine najbolje rezultate iz bosanskog jezika ostvarili su Malik Ćosić, Ajna Lačević i Neyra Mutapčić. 

U ime Viktorijanske škole jezika (Victorian School of Langueages) prisutnima su se obratili direktorica VSL-a, gospođa Judi Benney, istakavši značaj očuvanja maternjeg jezika, kao jezičke posebnosti i identiteta u multikulturnom australskom društvu, te koordinator iz centra Nobl Park North, gospodin Kevin Rayan, koji se na veoma dirljiv način obratio maturantima poželjevši im sreću u daljem obrazovanju.

Gost večeri bio je professor sa RMIT univerziteta u Melbourneu, dr. Hariz Halilović, nekadašnji nastavnik Bosanske škole, koji je u svom govoru istakao da vrijeme provedeno u školi ne smatra samo posebnim iskustvom već i privilegijom. Danas kao antropolog istraživač ima priliku da dovodi studente iz BiH, a nedavno je potpisao ugovor o saradnji između RMIT univerziteta i Univerziteta Sarajevo.

Ovo matursko veče ostaće upamćeno i po tome što je imalo posebne goste iz Sydneya. Naime, direktorica Bosanske etničke škole iz Novog Južnog Walesa, gospođa Maida Vugdalić izrazila je svoje oduševljenje ovakvom vrstom međudržavnog povezivanja škola bosanskog jezika, a predsjednik Vijeća bosanske zajednice NJW, gospodin Safet Alispahić donio je ispred svoje organizacije posebno priznanje Bosanskoj školi u Viktoriji, naglasivši u svom obraćanju važnost identiteta koja se najbolje očituje u očuvanju jezika.

Specijani gost bio je književnik Džemaludin Latić, koji ovih dana boravi u Australiji, a u svom obraćanju tematizirao je ljepotu i značaj bosanskog jezika, istakavši da su njegovi glavni čuvari majke i pjesnici, te sugerišuću tako očuvanje maternjeg, bosanskog jezika i u budućnosti.

Nakon zvaničnih obraćanja i čestitanja uslijedio je umjetnički dio programa koji su oblikovali umjetnici i muzičari iz Melbournea, nastavnici i učenici Bosanske škole. Prvo je nastupila mlada Lana Šapčanin, violonistica iz Melbournea, odsviravši „A thousand years” Christine Perri. Hor „Sevdalinka” koji postoji i radi već skoro 30 godina, te večeri pod dirigentskim vođstvom Viktorije Bilogan, oduševio je sve prisutne izvedbama pjesama „Ja prošetah šefteli sokakom” i „Čije je ono djevojče?” Učenici mlađih razreda oba centra Bosanske škole izveli su recital „Djeca su vojska najjača”, te svojim recitovanjem i glumom izazvali ovacije i zarobili srca prisutnih. I nastavnici su se i ovoga puta pokazali kao izvrsni recitatori. Bivši nastavnik iz Geelonga, gospodin Senad Makaš vrlo impresivno je donio čuvenu pjesmu „Bosna” Nedžada Ibrišimovića.

Specijalni gosti umjetničkog dijela večeri bili su diva sevdaha u Australiji Jasna Dolić i njen „Sevdah ansamble” sa majstorima sevdalinke, sazlijom Kadirom Đulovićem i virtuozima na harmonici Jasminom Dolićem i Esmirom Zukančićem. Izveli su nekoliko sevdalinki, obučeni u tradicionalnu narodnu nošnju, priredivši tako i vizuelnu senzaciju, donoseći na trenutak vizije iz prošlosti Bosne.

Vrhunac maturske večeri bila bila je dodjela diploma i poklona maturantima, te zajedničko fotografisanje s roditeljima, nastavnicima i prijateljima.

Nakon toga uslijedila je dodjela zahvalnica i priznanja sponzorima škole, donatorima večeri i specijalnim gostima, kao što su Senad Voloder, braća Edhem i Rešad Ćustović, Huska Čehić, Zekija Dedić, Safija i Esad Velić, i drugi.

Kuriozitet je bio dodjela posebnog priznanja za profesore Muniru Mitrić i Seada Omerovića za njihov neizmjeran doprinos u akreditaciji bosanskog jezika kao izbornog predmeta u obrazovnom sistemu Viktorije.

Uz muziku, pjesmu i ples, vođeni repertoarom muzičara Damira Zukanovića prisutni su se zabavljali do kasno u noć.

Bilo je to veče koje će se zasigurno dugo pamtiti. U atmosferi međusobnog poštovanja, zahvalnosti i radosti Bosanska škola u Viktoriji se još jednom pokazala kao most povezivanja kultura Australije i Bosne i Hercegovine.

By Aisa Hadziahmetovic

Previous U Zenici predstavljeno drugo izdanje knjige 'Izmišljeni neprijatelj - Cazinska buna 1950'
Next Od sutra 'zaključane cijene' za 40 prehrambenih i higijenskih proizvoda

You might also like

NAŠI LJUDI

Novinar Semir Sejfović iz Sarajeva uspješno radi za TRT World (Video)

Televizija Sarajevo donosi priču o novinaru iz Sarajeva Semiru Sejfoviću, koji je trenutno zaposlen na turskoj televizijskoj kući TRT World. Mogućnost da radi za respektabilne, svjetske medijske, dobio je zbog

NAŠI LJUDI

Ličnost dana u Austriji: Bosanac vratio penzionerki torbicu s 23.000 eura

Ćazim Ahmetašević, radnik bečkog gradskog saobraćajnog preduzeća Wiener Linien, postao je ličnost dana u Austriji. Priča je počela u četvrtak ujutro. Starija putnica gradskog prijevoza izgubila torbicu u kojoj su

NAŠI LJUDI

Bosanska dijaspora okupljena u Teksasu oko ideje održivog razvoja Bosne i Hercegovine

Inicijativa BiHDC (Bosnian Diasporic Conference) objavila je uspješan završetak osme konferencije bosanske dijaspore, održane od 19. do 21. maja u Austinu (Teksas). Konferencija je okupila 130 sudionika većinom iz Sjeverne