Plastenici bi uskoro mogli funkcionirati bez angažmana ljudi zahvaljujući dvojici bh. studenata

41203.jpg

“Smart GreenGarden” naziv je projekta koji bi mogao unaprijediti plasteničku proizvodnju zahvaljujući kreativnosti dvojice studenata Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu.

Naime, Aladin Kapić iz Cazina i Abdulrahim Klis iz Zavidovića, umreženi timom ”Apollo 11”, razvili su ideju koja će rezultirati samoodrživim, odnosno, samostalnim plastenikom.

Kapić je Feni kazao da će takav plastenik praviti sve uvjete koji su potrebni biljci, održavat će konstantnu vlažnost zemlje, vršiti provjetravanje, grijanje, hlađenje, automatsko navodnjavanje.

“Plastenik će raditi samostalno i neovisno od korisnika, mikrokontroleri će umnogome zamijeniti ljudsku ruku, dodat ćemo i simulaciju sunčeve energije, odnosno svjetla za povećanu produktivnost biljaka i tokom večeri, filtriranu kišnicu će koristiti kao izvor vlage, solarne panele koji će dosta pomoći ljudima čiji se plastenici nalaze dalje od kuće, naravno, bit će zaštićen od fizičkih oštećenja, zavisno od želje korisnika, čak možda i neke vrste alarma”, pojasnio je.

Čitav projekt sastoji se od mnoštva komponenti koje će održavati optimalne uvjete za razvoj biljaka, a sve to bit će moguće pratiti putem mobilnih aparata ili računara.

Korisnik će moći kontrolirati rast biljaka, gledati statistiku prethodnih sati i dana te druge razne pristupe.

Osim zelenog bilja bit će moguće uzgajati i gljive za koje su izradili poseban sistem inkubacije.

“Pametni plastenik” će uz razne senzore toplote, vlage ili pritiska pomoći biljkama da rastu i olakšati proizvođaču u proizvodnji bilja. Dimenzije plastenika će biti po želji korisnika, jer uz proračun, sve će se dovesti do željenih ciljeva. Vjerujemo i ubijeđeni smo da će ovo olakšati mnogima”, naglasio je Kapić dodajući da će predstavljanje prvog prototipa u javnosti biti uskoro, a prvi primjerci bi u skorije vrijeme trebali biti na raspolaganju bh. privrednicima.

Kapić i Abdulrahim već su u pregovorima s nekim firmama da sarađuju, a cilj su im, kako kažu, veći proizvođači, čija se proizvodnja mjeri u tonama. U budućnosti će nuditi razne pakete, od minimalnog, odnosno onih s osnovnim funkcijama koje će on sam obavljati, do cjelodnevnog praćenja rasta biljaka.

Sva priča počela je učešćem na takmičenju ”Smart city Sarajevo” u organizaciji HUB387.

(Agencija FENA/novovrijeme.ba)

Previous Ponos i suze: Sjećanje na veličanstvenu pobjedu kalesijskih boraca
Next Musa: Veliki sam patriota, čast je predstavljati svoj narod

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Poticaji poljoprivredi preko sto miliona. Stručnjaci poručuju: svi u proizvodnju, obradite svaki komad zemlje!

Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, na današnjoj hitnoj, telefonski održanoj sjednica, usvojila Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele “Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima

NAŠI DANI

Grad Živinice planira izgraditi Naučno tehnološki park

Gradonačelnik Samir Kamenjaković održao je sastanak sa predstavnicima firme “Autotech” Slovenija, odnosno mladim ljudima iz Naučno tehnološkog parka Slovenije koji u gradu Velenje već dvije godine posluju u Naučno tehnološkom

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Dr. Emina Dervišević dobitnik “European Award in Medicine“ 2023.

Kako saznaje portal Startbih.ba, Komisija za priznanja Evropske Unije u saradnji sa Organizacionom jedinicom za Istraživački razvoj i naučna dostignuća, odlučila je da je dobitnik prestižnog priznanja “European Award in