Proizvodnja mlijeka ruši rekord u USK

Proizvodnja mlijeka ruši rekord u USK

Proizvodnja mlijeka na području Unsko-sanskog kantona doživljava konstantni rast pa se očekuje da ove godine bude proizvedeno oko 2,5 miliona litara mlijeka više u odnosu na prethodnu godinu, odnosno ukupno više od 38 miliona litara.

Potvrdio je ovo za “Nezavisne” ministar poljoprivrede u Vladi USK Sulejman Kulenović, te istakao kako se rast mljekarske proizvodnje pozitivno odražava i na druge grane poljoprivredne proizvodnje, prije svega biljnu.

“Dosadašnji parametri ukazuju da će ovo biti rekordna godina, a raduje što istovremeno raste i biljna proizvodnja, kao vezana grana, jer farmeri proizvode i vlastitu stočnu hranu”, istakao je Kulenović.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo kojem je na čelu je, u skladu s povećanjem obima animalne i biljne proizvodnje, ove godine za 200.000 maraka povećalo izdvajanja za poticaje pa će u te svrhe ukupno biti isplaćeno oko tri miliona maraka.

On je dodao kako je pozitivnim trendovima u mljekarskoj proizvodnji doprinijela i politika otkupljivača, s obzirom na to da se sve proizvedene količine mlijeka otkupljuju, s tim da nije došlo do smanjivanja otkupnih cijena.

“Jedan broj poljoprivrednika ugasio je proizvodnju i mahom se radi o ljudima koji su otišli na rad u inostranstvo. Uporedo imamo situaciju da su ostali proizvođači povećali broj muznih grla i vlastitu proizvodnju mlijeka pa je tako u ukupnom zbiru povećana mliječna proizvodnja”, istakao je Kulenović.

Međutim, ono što u ovome trenutku brine neposredne proizvođače mlijeka jeste povećanje cijena poljoprivrednog repromaterijala i stočne hrane.

“Značajno je poskupjela proizvodnja stočne hrane, sjemena, gorivo i đubriva, a otkupna cijena mlijeka je ostala na istom nivou. Za nas neposredne proizvođače veoma je značajno da otkupna cijena prati rast drugih cijena, u suprotnom mi smo na gubitku”, kaže Enis Oraščanin, jedan od većih farmera na području Unsko-sanskog kantona.

Previous Cazin: Zahvaljujući humanim ljudima porodici Redžić ispunjen životni san
Next Porast od 33 posto izvoza bh. električne energije

You might also like

Ekonomija/Biznis

Izvoz mesa peradi raste, a uvoz pada: U prošloj godini izvoz porastao za 4 miliona KM

Peradari imaju kapacitete za izvoz mesa peradi i konzumnih jaja na tržište EU • CEFTA ključni partner Sektor peradarstva je najbrže rastući sektor u Evropi i predstavlja, zajedno sa sektorima

Ekonomija/Biznis

Katar: Bosanski proizvodi osvajaju najbogatiju državu na svijetu

  Kompanije iz Bosne i Hercegovine napravile su snažan prodor na tržište Katara, koji je najbogatija zemlja svijeta po prosječnom bogatstvu stanovnika. Tuzlanska Solana je dogovorila prvu isporuku 30 kontejnera Tuzlanske

MADE IN BOSNIA-387

Energy Globe Award za električno vozilo Trornice mašina Travnik

Projekt EVO-električno vozilo GS Tvornice mašina Travnik dobitnik je nagrade koja promoviše očuvanje životne sredine Energy Globe Award. Energy Globe Award je inicijativa iz Austrije, a nagrada je u organizaciji