Oduševili javnost: Bosanski restoran u SAD-u nudi besplatan ručak siromašnim građanima
Richmond Virginija. Vlasnici restorana pod nazivom “Bosna Market and Deli” na ulazna vrata okačili su poruku koja je postala hit na društvenim mrežama u SAD-u.
Fotografija koja se proteklih dana nezaustavljivo širi društvenim mrežama smanjuje antiimigracijsko raspoloženje, i dijelom demantuje izjave Donalda Trumpa.
Na vratima pomenutog restorana zalijepljeno je i upozorenje u kojem stoji:„Ako ste gladni i nemate novaca, mi ćemo vam dati besplatan ručak. Možete nam platiti kad god ćete biti u mogućnosti, ukoliko želite. Vjerujemo da u 21. stoljeću nitko ne bi trebao biti gladan“.
Fotografiju je na svom Facebook profilu objavila izvjesna Casey Dokoupil prije nekoliko dana, i od tada je podijeljena gotovo 3.000 puta.
Većina komentara na fotografiju, ne treba isticati, prepuna je oduševljenja ovim humanim potezom.
Potez koji šalje lijepu sliku o Bosancima u SAD. Autorica fotografije je u postu napisala: “Imigranti čine Ameriku velikom”.
Vlasnici restorana su Šemsa i Zehrid Alić, kojeg drže zajedno sa svojom dvojicom sinova. Novinarka Mallory Merda je pisala seriju članaka o ovoj porodici za ugledni The Sentinel.
Njih dvoje su se vjenčali 25. maja 1994. godine, a rodom su iz sela Čobe kraj Maglaja. Zehrid je jedno vrijeme bio i ratni zarobljenik, a uz pomoć Crvenog križa uspjeli su doći do SAD-a 1997. godine.
U svom restoranu osim bosanske kuhinje, nude i niz domaćih bosanskohercegovačkih proizvoda koji oduševljavaju sve lokalne stanovnike.
Oboje su mnogo propatili u ratu, kako navodi list Sentinel u njihovoj priči – ali su našli mir u SAD-u, sa dvojicom sinova i porodičnom biznisu, ali nisu zaboravili na humanost.
(N1/MiruhBosne)
You might also like
Ensar Gackić – od izbjeglice iz Bosne i Hercegovine do inžinjera u Boeingu
Ne znam da li postoji neko u dijaspori ko ne razmišlja o povratku, a bosanski jezik, bosanska kultura je integralni dio našeg života. Bosanskohercegovačka dijaspora je jedna od najbrojnijih u
Tribina u Berlinu: Historija Bosne i Hercegovine prije dolaska Slavena na Balkan
Knjiga “Goti u Bosni” je plod traženja istine, odnosno dugogodišnjeg istraživanja Gota i Bošnjaka, a sve kako bi se odogovorilo na pitanja: koliko su “dobri Goti” (Vizgoti) preci “dobrih Bošnjana”,
Nađa Memić, od logora u Kalinoviku do inženjerke u Coloradu: Vratila bih se u Bosnu i Hercegovinu
Nađa Memić je Bosanka i Hercegovka koja je karijeru izgradila u SAD-u, tačnije u Coloradu nakon što je zajedno sa porodicom izbjegla iz Gacka u SAD nakon rata. Memić