Preminuo Dževad Jahić, naš najznačajniji lingvist-bosnist

Preminuo Dževad Jahić, naš najznačajniji lingvist-bosnist

Akademik Dževad Jahić
15. 8. 1948. – 21. 4. 2024.

Bio je naš najznačajniji lingvist-bosnist. Plemenit i dobar čovjek, učitelj i prijatelj… Bog Dragi neka mu bude milostiv – objavio je Sanjin Kodrić, predsjednik  Bošnjačke zajednice kulture Preporod.

-Jahić je rođen 15. augusta 1948. godine u Mostaru. Osnovnu i srednju školu završio je u Rogatici. Završio je studij srpskohrvatskog jezika i jugoslovenske književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu 1973. Magistarski rad pod nazivom “Lovačka terminologija i lovački žargon u govoru rogatičkog kraja” odbranio je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 1977. Doktorsku disertaciju pod nazivom “Ijekavskošćakavski govori istočne i jugoistočne Bosne” odbranio je 1981. na Filološkom fakultetu u Beogradu.

Radio je u Institutu za jezik i književnost u Sarajevu. Na Filozofskom fakultetu radio je od 1975. Godine 1983. izabran je za docenta, 1989. za vanrednog, a 2002. za redovnog profesora na predmetima Historijska gramatika i Historija bosanskoga književnog jezika. Od 1989. do 1993. bio je lektor i predavač srpskohrvatskog jezika i jugoslavenskih književnosti na Katedri slavenskih jezika Filološkog fakulteta Moskovskog državnog univerziteta.

Područja Jahićevog naučnog zanimanja bila su dijalektologija, historija jezika, sociolingvistika, iz kojih je objavio veći broj radova u naučnim časopisima (Južnoslovenski filolog, Zbornik za filologiju i lingvistiku, Slavjanskoje slavjanovedenije, Pregled, Sveske Instituta za proučavanje nacionalnih odnosa).

Bio je član Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti.

Osim naučnog, bavio se i književnim radom, a objavio je i više zbirki pjesama.

Autor je djela: “Sedra pelinova”, “Trešnjev bunar”, “Vitorin vrijes”, “Ijekavskoštakavski govori istočne Bosne”, “Stakleni mejt”, “Bošnjački narod i njegov jezik”, “Rječnik bosanskog jezika” i druga.

U VKBI održana javna tribina profesora Dževada Jahića “Mjesto višetomnog rječnika u kulturi Bosne i Bošnjaka”

Predstavljen 10. tom Rječnika bosanskog jezika, kapitalnog djela akademika Dževada Jahića

Previous Propalestinski aktivisti prkose Izraelu sa flotilom pomoći koja ide za Gazu
Next Na području zavidovićke općine policija privela naoružani dvojac iz Banjaluke i B. Gradiške

You might also like

NAŠI DANI

Komemoracija Hadžemu Hajdareviću: Njegov život i poezija veličali su dobro u čovjeku

Veliki pjesnik, čuvar bosanskog jezika. Čovjek koji je svojom pjesničkom i ljudskom širinom obilježio književni i kulturni život Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Čovjek koga su krasile blagost, osmijeh, sveprisutnost,

NAŠI DANI

Ide primirje: Padavine bi trebale postepeno jenjavati

Obilne padavine koje su ovih dana zahvatile Bosnu i Hercegovinu izazvale su brojne probleme u naseljima neposredno uz riječne tokove. Uslijed plavljenja određenih područja otežana je i putna komunikacija. Najveće

NAŠI DANI

Udruženje “Zajedno za naš grad“ iz Mostara pomaže i kad je najteže

Udruženje “Zajedno za naš grad“ iz Mostara već šest godina na različite načine pomaže socijalno ugrožene kategorije stanovništva, ne samo u svom, već i u mnogim drugim gradovima u Bosni