Ljekoviti proizvodi iz Bihaća za Emirate

Ljekoviti proizvodi iz Bihaća za Emirate

 

Da priča o potencijalima organske proizvodnje u Bosni i Hercegovini nije samo još jedna floskula, najbolje pokazuju porodični biznis porodice Alibabić iz Bihaća i njihov obrt Orhideja. Tvrde da su najveći obrt u Bosni i Hercegovini koji se bavi organskom proizvodnjom ljekovitog bilja, sa više od 130 različitih ljekovitih i kozmetičkih proizvoda – čajeva, ulja, tinktura, sirupa i prirodne kozmetike.

Hobi

Sve je počelo davnih osamdesetih godina, kao porodični hobi, da bi nakon rata, prije ravno 20 godina Alibabići registrovali obrt i krenuli se profesionalno baviti proizvodnjom ljekovitog bilja. Danas svoje proizvode izvoze u Srbiju, Ujedinjene Arapske Emirate, a uskoro idu i u Bahrein.

– Posao je težak, zahtijeva puno rada, ali vjerujemo da nas je upravo to održalo na životu i da smo zbog toga među vodećim u BiH. Svake godine se pojavi nekoliko novih konkurenata, ali oni brzo prođu. Ljudi nekako misle da se ovdje radi o neozbiljnom poslu, ali mi se skršimo od posla, sami beremo svoje biljke, neke i sadimo i pozitivan rezultat je vidljiv i neizbježan, kazao nam je Fahir Alibabić, kojeg smo zatekli na sajmu List u Lukavcu.

U vrijeme kada se mnogi okreću tržištu EU, Alibabići su se okrenuli prema Bliskom istoku. Razlozi su isključivo finansijske prirode.

– Da biste ušli sa biljnom proizovdnjom na EU tržište, morate ispuniti nevjerovatne standarde. Rijetko neko to može danas ako nije unutar EU. Oni su jednostavno zaštitili svoje tržište, odnosno proizvođače, a apsurdno je u svemu što su naši proizvodi daleko kvalitetniji. Kao takvi su ozbiljna konkurencija EU, a to nije dobro za njihove proizvođače, kazao nam je Alibabić.

Kao rijetko ko u BiH, smatra da nameti nisu veliki, ali da jeste problem zaposliti više od nekolicine ljudi. Oni trenutno zapošljavaju četiri radnika, sa dodatnih 20 sezonskih. Iako namete ne smatra visokim, misli da vlast uspijeva zakomplikovati poslovanje.

Subvencije

– Ja nisam dio politike i tu mi kreću problemi. Dosad nisam prošao ni na jednom projektu koji sam predlagao za subvencioniranje nabavke opreme. Čak sam dolazio do završetka konkursa, ali projekt ne prođe. Nemoguće je ostvariti neke subvencije na osnovu kvaliteta rada kojim se bavite, kazao nam je ovaj Bišćanin – piše Oslobođenje.

Previous Džamija Ali-bega Kapetanovića: Svjedok opstanka Bošnjaka u zapadnoj Hercegovini
Next Pruga Sarajevo-Mostar među 18 najljepših i najatraktivnijih na svijetu!

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Bosanski brendovi u međunarodnom lancu trgovina Carrefour u Emiratima

   Zlatna džezva, Choco Club, Laganini iz Vispaka, te Fit integralni keks i Štrudlice iz Klasa, zatim Love medenjaci i Baby plus iz Kenata, i Agrokomercov Tops ušli su u

Ekonomija/Biznis

Bosna i Hercegovina na prestižnom Global Village Festivalu u Dubaiju

   Najveća džezva na svijetu predstavlja Bosnu i Hercegovinu na Global Village Festivalu u Dubaiju koji se održava povodom nacionalnog praznika Ujedinjenih Arapskih Emirata. Na poziv organizatora Vispakova džinovska džezva

MADE IN BOSNIA-387

Firma “Ze-Steel Galvano” izvozi 80 posto proizvodnje u EU

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović posjetio je danas firmu “Ze-Steel Galvano” u Poslovnoj zoni Zenica 1, a koja izvozi 80% godišnje proizvodnje u zemlje Evropske Unije. Prema riječima Fuada Kasumovića, gradonačelnika