Bošnjaci iz Milića kojima je oduzeto oko 600 dunuma zemlje i šume tuže manji entitet

Bošnjaci iz Milića kojima je oduzeto oko 600 dunuma zemlje i šume tuže manji entitet

Bošnjaci Milića, kojima je rješenjem Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove iz Banje Luke oduzeta imovina koja je stoljećima bila u vlasništvu njihovih predaka, a danas u njihovom, tužbom od nadležnog suda u manjem entitetu u Bosni i Hercegovini, traže povrat svoje imovine. 

Kako je rekao Alija Hasanović, jedan od onih koji je ostao bez nekoliko dunuma zemlje i šume, putem opunomoćenog advokata, tužba će u naredna dva dana, biti dostavljena nadležnom sudu u Banjoj Luci, piše politicki.ba.

„Advokat je dobio punomoći od 23 stanovnika kojima je u katastarskoj općini Maćesi u Milićima oduzeta imovina, kako bi nas zastupao u postupku vraćanja te imovine.

Jedan broj mještana, koji žive u Americi i Švajcarskoj već je samostalno angažirao advokata u ovom predmetu, tako da svi skupa krećemo u pravnu borbu za vraćanje naših nelegalno oduzetih imanja“,  navodi u izjavi za politicki.ba Alija Hasanović jedan od potpisnika tužbe.

Kako je poznato, u katastarskoj općini Maćesi, na području Milića, pozivajući sa na odredbe Zakona o premjeru i katastru RS-a iz 2018. godine, Bošnjacima je oduzeto oko 600 dunuma zemlje i šume.

„Shodno proceduri i ostavljenom roku mi smo uložili žalbe na rješenja koja su nam stigla, ali, kako stoji u tim rješenjima to ne odlaže izvršenje, tačnije, otimanje naše imovine.

Oduzeta šuma je, naime, odmah prepisana u vlasništvo Šuma RS, a poljoprivredno zemljišta u vlasništvo RS čime nam je odmah  zabranjen i pristup toj imovini.

Tužba koju podnosimo, također, ide u ostavljenom zakonskom roku i vidjet ćemo kako će taj proces ići“.

Hasanović navodi da Bošnjaci – podnosioci tužbe kojima je oduzeta imovina, ni pod kojim uslovima neće odustati od borbe za vlasništvo nad tom imovinom.

Ističe da ga ne čudi postupak Vlade RS koja im otima očevinu, ali ga čudi da na ovaj potez RS, nema nikakve reakcije od predstavnika ni jednog nivoa vlasti u Sarajevu.

„Mi, kao oštećeni građani, stanovnici RS, smo zacrtali da u ovom procesu idemo do Suda u Strazburu.

Ali se nameće pitanje da li naše vlasti, posebno one koje se deklariraju kao zaštitnici prava Bošnjaka u RS, uopće razumiju šta ovakvo ponašanje Republike srpske znači za državu Bosnu i Hercegovinu“, navodi Hasanović.

Upozorava da se oduzimanjem bošnjačke imovine u RS-u, stvara takozvani „srpski grunt“ koji, navodi „direktno pomaže stvaranju zacrtane srpske države“.

Inače, niko od onih koji su uložili žalbe na rješenja o oduzetoj imovini u katastarskoj općini Maćesi, nije još dobio odgovor od nadležne Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS. 

Previous Ramazanska akcija: Somuni stižu na vrata postača u Hercegovini
Next Ljudi u Bosni i Hercegovini iscrpljuju se aferama koje su namještene

You might also like

NAŠI DANI

Ulica Zvornička do broja 61 preimenovana u ‘Bulevar Ivice Osima’

Skupština Kantona Sarajevo donijela je danas Odluku o preimenovanju ulice Zvornička od broja 1 do 61 na području Općine Novo Sarajevo u “Bulevar Ivice Osima”. Odluka je donesena na prijedlog

NAŠI DANI

Vrećo: Htio sam usvojiti dijete iz doma, ali naš sistem ne funkcioniše tako

“Ja sam nadišao i nadvisio se iznad sve žabokrečine koje može društvo imati. Ja uopće nisam biće društva, više ne funkcionišem po društvenim normama. To je zapravo jedini vid slobode,

NAŠI DANI

Otkrivena masovna grobnica na Korićanskim stijenama

Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine vjeruje da grobnica krije posmrtne ostatke stotinu Prijedorčana, ubijenih 1992. Istražitelji Instituta za nestale osobe BiH otkrili su na širem lokalitetu Korićanskih stijena