Njemačka zamrzava razvojne projekte u manjem bosanskom entitetu

Njemačka zamrzava razvojne projekte u manjem bosanskom entitetu

Njemačka vlada je zbog secesionističke politike u bosanskom entitetu Republika srpska suspendovala četiri razvojna infrastrukturna projekta za koje je bilo izdvojeno 105 miliona eura, izjavila je njemačka ministrica za razvoj Svenja Šulce.

Šulce je na plenarnoj sjednici donjeg doma njemačkog parlamenta, Bundestaga, 6. aprila rekla da postoji saglasnost Berlina i Evropske komisije da treba povući konzekvence iz nacionalističkog i separatističkog kursa i da je zato njeno ministarstvo obustavilo pripremu tih projekata u RS “sve dok ne odustane od svih secesionističkih težnji”.   

Šulce je, međutim, naglasila da državi Bosni i Hercegovini treba i dalje pomagati, kako bi ona postala otpornija na spoljne uticaje, objavljeno je na sajtu njemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, prenosi EURACTIV.

Precizirala je da je Njemačka od 1999. godine za Bosnu i Hercegovinu izdvojila 833 miliona eura razvojne pomoći i naglasila da će ta razvojna saradnja biti i nastavljena.

“Ta zemlja je uprkos svježim ranama iz prošlosti, zajedno sa međunarodnom zajednicom postavila prve temelje funkcionalne države i značajno unaprijedila uslove života svojih stanovnika”, rekla je Šulce u raspravi povodom 30. godišnjice početka rata u Bosni i Hercegovini, koju je obojio i rat u Ukrajini.

“Rat ruskog predsednika Putina protiv Ukrajine je prva agresija na neku zemlju u Evropi od Drugog svetskog rata. Ali to nije prvi rat na evropskom tlu od 1945. Još 1991 imali smo krvave ratove u bivšoj Jugoslaviji, prvo u Sloveniji, pa u Hrvatskoj”, rekla je Šulce, dodajući da je zatim rat izbio i u Bosni i Hercegovini.

Prema njenim rečima, sada, posle 30 godina, opet postoji opasan razvoj događaja u Bosni i Hercegovini. “Seperatističke težnje RS gledam sa velikom zabrinutošću”, rekla je Šulce.

“One ne ugrožavaju samo stabilnost Bosne i Hercegovine. Upravo u ovoj ratnoj situaciji u Ukrajini prijeti lančana reakcija na Zapadnom Balkanu, pa i šire”, ocijenila je njemačka ministrica.

“Rusija je u proteklih 30 godina iz najrazličitijih razloga podržavala separatističke tendencije u partnerskim zemljama kao što su BiH, Moldavija i Gruzija. Toga treba da budemo svjesni i moramo se dosljedno oduprijeti svim tendencijama političke i ekonomske destabilizacije u Evropi”, rekla je Šulce.

Ona je ponovila da Njemačka vlada podržava približavanje cijelog Zapadnog Balkana i istočnog partnerstva Evropskoj uniji, dodajući da to duguje ne samo žrtvama ratova, nego i ljudima koji su željni bezbjednosti i boljeg života.



Previous Bosanska oaza zdravlja i mira: U fojničkom Reumalu povećan broj noćenja za više od 70 posto
Next Genocid u Foči počeo je 7. aprila 1992. godine

You might also like

NAŠI DANI

Nijaz Alispahić: 7. 4. 1940. – 2. 1. 2024.

Dana 2. 1. 2024. godine u Tuzli je umro istaknuti bošnjački i bosanskohercegovački književnik Nijaz Alispahić. Rođen je 7. 4. 1940. godine u Kozluku kod Zvornika. Studije maternjeg jezika i

NAŠI DANI

I to je moguće: Stari most, simbol Mostara i čitave države neće biti na službenom suveniru Mostara!

Službeni suvenir Mostara uskoro će postati dostupan javnosti, a u Turističkoj zajednici HNK-a smatraju da je upravo on nedostajao gradu na Neretvi Mostar je nedavno dobio službeni suvenir, potvrdila je

NAŠI DANI

Izraelski premijer ukorio ambasadora u Albaniji zbog uplitanja u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine

Ministarstvo vanjskih poslova Izraela u srijedu je ukorilo svog ambasadora u Albaniji, koji je odgovoran i za Bosnu i Hercegovinu, zbog njegovog uplitanja u unutrašnja pitanja te balkanske zemlje, objavio