Pitanje zabrane hidžaba u fokusu predsjedničke kampanje u Francuskoj

Pitanje zabrane hidžaba u fokusu predsjedničke kampanje u Francuskoj

Pitanje hidžaba, marame koju nose muslimanke, našlo se u fokusu izborne kampanje u Francuskoj zbog namjere kandidatkinje krajnje desnice Marine Le Pen da zabrani njihovo nošenje.

Uoči drugog krugog kruga predsjedničkih izbora 24. aprila, i Le Pen i njen rival Emmanuel Macron, aktuelni šef države, suočili su se u kampanji s muslimankama koje smatraju da njihov izbor odjeće ne treba da ima veze s politikom, navodi Asociated Press.

Macron ne bi zabranio nošenje hidžaba, ali je zaslužan za zatvaranje nekoliko džamija i zabranu pojedinih islamskih grupa, dok Le Pen hidžab naziva “uniformom koju su vremenom nametnuli ljudi koji imaju radikalnu viziju islama”.

Zbog toga mnogi francuski muslimani smatraju da je njihova vjera nepravedno stigmatizovana u predsjedničkoj kampanji u zemlji s najvećom muslimanskom populacijom u Zapadnoj Evropi, u kojoj je od 2010. zabranjeno nošenje burki i nikaba.

Macron nastoji da se distancira od Le Pen, tvrdeći da neće mijenjati propise u toj oblasti, ali brani postojeću zabranu nošenja hidžaba u školama, koja je u skladu sa sekularnim principima francuske države.

Kritičari, međutim, navode da je Macronova vlada podstakla predrasude prema muslimanima, jer je u borbi protiv radikalnog tumačenja islama zatvorila neke škole, džamije i islamska udruženja.

Protivnici Marine Le Pen kažu da je njen odnos prema hidžabu čini opasnom po francusko jedinstvo, zbog stigmatizacije miliona francuskih muslimana.

Le Pen želi da zabrani i klanje životinja po vjerskim pravilima (ritualno klanje), čime bi francuskim muslimanima i Jevrejima ograničila pristup halal i košer mesu, navodi AP.

Neki strahuju da bi zabrana ritualnog klanja mogla biti samo prvi korak ka tome da se francuski Jevreji i muslimani osjećaju nepoželjno, a možda i ka njihovom odlasku iz Francuske.

Le Pen se zalaže da sve životinje budu omamljene prije klanja, što je neprihvatljivo za Jevreje i muslimane, koji vjeruju da omamljivanje izaziva nepotrebnu patnju životinja i da su njihova ritualna klanja za košer i halal meso humanija.

Odnos prema zabrani hidžaba i ritualnog klanja jedna je od mnogih razlika između Le Pen i Macrona, koji nude suprotne vizije Francuske pred drugi krug izbora. Za razliku od 2017. godine, kada je Macron ubjedljivo pobijedio Le Pen, sada se očekuje znatno neizvjesnija trka.

Francuska Marine Le Pen bila bi više fokusirana na unutrašnja pitanja, u zemlji bi bilo znatno manje imigranata i manje tolerancije prema nekršćanskim tradicijama, a veze s EU i drugim zemljama bile bi slabije.

Macron u borbi za drugi petogodišnji mandat uglavnom obećava suprotno. Za razliku od Le Pen, Macron kaže da nije za obavezno omamljivanje životinja prije klanja jer ne želi “Francusku koja sprečava muslimane ili Jevreje da jedu onako kako to njihova religija propisuje”.

Slovenija, Danska, Švedska, Švicarska, Island i Norveška, kao i Flandrija i Valonija u Belgiji zabranile su ritualna klanja, što znači da se košer i halal meso mora uvoziti. Potpredsjednik Evropskog jevrejskog kongresa Johan Benizri pokušava osporiti te zabrane pred Evropskim sudom za ljudska prava.

Izvor: federalna.ba/Beta

Previous "Putem istine i sjećanja" počelo obilježavanje 29. godišnjice od masakra u Ahmićima
Next Kenan ef. Musić: Bog nas upućuje jedne na druge, da budemo milostivi jedni prema drugima, da budemo obzirni i dajemo sadaku

You might also like

NAŠI DANI

Strah od partizana koji odavno nisu među živima! Razbijeno preko 700 spomen-ploča poginuloj mostarskoj omladini

Partizansko spomen groblje u Mostaru ponovo je bilo na meti vandala. Ovog puta su uništene gotovo sve spomen ploče sa uklesanim imenima poginulih partizana, a to je prema ocjeni članstva

OTPOR BOSNE

Komšić uputio čestitku svim Bosancima i Hercegovcima povodom 15. aprila – Dana Armije RBiH

Svim Bosancima i Hercegovcima čestitam 15. april – Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine. Kroz svoju borbu za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i međunarodnopravnog subjektiviteta, i kroz odbranu od agresije

NAŠI DANI

Obilježena 25. godišnjica stradanja Bošnjaka Ahatovića: U Sokolini 48 osoba ubijeno na najsvirepiji način

U mjestu Sokolina, kod Ilijaša, danas je obilježena 25. godišnjica od ubistva 48 Bošnjaka iz naselja Ahatovići i stradanja 18 šehida i poginulih boraca Armije RBiH, koji su u pokušaju