Bolivija je jučer objavila da podržava tužbu Južne Afrike protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) za počinjenje genocida nad Palestincima u Gazi nakon tri mjeseca nemilosrdnog izraelskog bombardiranja u kojem je ubijeno više od 22.000 civila i izazvalo opsežna razaranja u opkoljenom pojasu.
Ministarstvo vanjskih poslova Bolivije navelo je u saopćenju da se pridružilo slučaju kao potpisnica Konvencije o genocidu, “posvećena miru i pravdi”.
“Bolivija cijeni akciju koju je poduzela Južnoafrička Republika koja je 29. decembra 2023. pokrenula sudski postupak protiv Države Izrael na Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u vezi s izraelskim kršenjem svojih obaveza prema Konvenciji o genocidu prema Palestincima ljudi u Pojasu Gaze”, navodi se u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova.
U nastavku se opisuje korak koji je poduzela “Južna Afrika [kao] historijski korak u odbrani palestinskog naroda”. Dodajući da bi cijela međunarodna zajednica trebala podržati taj potez ako vjeruje u poštovanje života, s obzirom na broj izgubljenih života od 7. oktobra.
Bolivija je, zajedno sa Južnom Afrikom, Bangladešom, Komorima i Džibutijem, u novembru uputila Izrael na istragu Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) zbog mogućih ratnih zločina počinjenih na okupiranim palestinskim teritorijama.
ICJ bi trebao održati saslušanja u četvrtak i petak u slučaju koje je pokrenula Južna Afrika optužujući Izrael za genocid u ratu u Gazi i tražeći hitnu obustavu svoje vojne kampanje.
Nakon izraelske kampanje bombardovanja u Gazi 7. oktobra, Bolivija je bila prva zemlja u Latinskoj Americi koja je prekinula svoje veze sa okupacionom državom.
“Razlozi prekida diplomatskih odnosa s Izraelom su agresivni izraelski vojni napadi na ljude u Pojasu Gaze”, objasnio je zamjenik ministra vanjskih poslova Freddy Mamani.
“Zahtijevamo prekid napada u Pojasu Gaze koji su doveli do ubijanja hiljada civila i prisilnog raseljavanja, kao i onemogućavanja im hrane, vode i drugih bitnih elemenata za život. Izrael krši međunarodno pravo kroz tretman civilnog stanovništva u oružanim sukobima”, dodao je Mamani.
Pozvao međunarodnu zajednicu da okonča izraelsku okupaciju Palestine, omogući svom narodu da iskoristi svoje pravo na samoopredjeljenje u slobodnoj, nezavisnoj i suverenoj državi unutar granica prije 1967. s istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom, bolivijski predsjednik Luis Alberto Arce Catacora rekao je “Trenutne krize zahtijevaju snažne Ujedinjene nacije, u skladu s principima koji su ih stvorili, posvećene miru, održavajući svoj međuvladin karakter bez podređenosti bilo kojoj hegemonističkoj sili.”
100 advokata u Čileu poziva ICC da ispita Netanyahua za ratne zločine u Gazi
-Oko 100 čileanskih advokata podnijelo je tužbu Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua optužujući ga da je počinio zločine protiv čovječnosti, genocid i ratne zločine u Gazi.
Tužbu, iznesenu 22. decembra u Hagu, vodio je bivši ambasador Nelson Hadad, izvještava Quds Press, prenosi.
Podnosioci žalbe, većinom palestinskog porijekla, traže izdavanje naloga za hapšenje protiv Netanyahua i drugih pojedinaca odgovornih za ove navodne zločine. Oni su istakli neselektivno bombardovanje Gaze od 7. oktobra i uništavanje čitavih stambenih naselja bez prave razlike između civila i boraca.
Hadad je rekao: “Sve zemlje moraju prokazati ratne zločince, osiguravajući da budu pozvani na odgovornost, da preuzmu svoje odgovornosti, da se suoče s kaznama u skladu sa kaznama Rimskog statuta i da obezbijede reparacije za žrtve.”
Cilj podneska je da se dokaže da se u Gazi dešavaju genocid, prisilno raseljavanje, ratni zločini i kršenja međunarodnog humanitarnog prava.
Izvor: middleeastmonitor