Bosanski susjedi ponovo otkrivaju puteve seobe i svoje porijeklo

Bosanski susjedi ponovo otkrivaju puteve seobe i svoje porijeklo

Među narodima na Balkanu Hrvati i Srbi imaju najveći slavenski genetski otisak, pokazala je, među ostalim, studija “Genetska povijest Balkana od rimske granice do seobe Slavena” koja je upravo objavljena u uglednom časopisu Cell.

U ovo multidisciplinarno istraživanje, koje su vodili Institut za evolucijsku biologiju u Španiji, Univerzitet Zapadnog Ontarija i Univerzitet Harvard, bilo je uključeno više od 70 naučnika, od čega više od 30 iz Hrvatske. Arheolozi, antropolozi, genetičari i historičari rekonstruirali su i analizirali cjelovite genomske podatke 146 drevnih ljudi iskopanih prvenstveno s područja Hrvatske i Srbije, piše Jutarnji te u naslovu ističe ‘Hrvati nisu iranskog porijekla!’.

– Ovo je zapravo jedna vrsta pilot-studije jer će u skorije vrijeme pod vodstvom Univerziteta Harvard biti publicirane mnogo veće studije koje se bave ovom tematikom, tj. genetičkom poviješću modernih stanovnika jugoistočne Evrope i Slavena općenito. Ovim istraživanjem dobili smo nepobitne biološke dokaze o masovnom naseljavanju pojedinaca i zajednica koji govore slavenskim jezicima tokom ranog srednjeg vijeka na područje Balkana, sve do Grčke i Egejskih otoka, te da se većina genetskog nasljeđa modernih stanovnika ovih područja može vezati upravo uz te seobe. Slavenska genetika, prema trenutnom stanju istraženosti, čini 50-60 posto genetskog nasljeđa Hrvata i Srba, a što se ide južnije ta brojka opada. No, bitno je naglasiti da je u naše genetsko nasljeđe ugrađen i dobar dio genetskog materijala prastanovnika ovih područja, od bronzano i željeznodobnih populacija do rimskih naseljenika iz različitih područja Rimskog Carstva – pojašnjava Mario Novak, s Instituta za antropologiju.

Bosanska genetika – starosjedilačka

Podsjećamo na neka dosadašnja genetička i i arheološka istraživanja vezana za bosansko stanovništvo.

– “Vama već sada mogu reći da mi arheolozi u Sarajevu tvrdimo da je nakon invazije Slavena i Avara u zemlji ostalo najmanje 85 posto starog stanovništva, a da slavenska komponenta neće biti veća od 10 do 12 posto. To mišljenje zastupa i dr. Zdravko Marić.” (Đuro Basler, 1917-1990).

– „U Kopošićima kod Ilijaša sredinom 2015. godine obavljena su iskopavanja na nekropoli velikog kneza bosanskog Batića Mirkovića. Batićev stećak na sebi ima sjajan epitaf koji u par rečenica iznosi njegovu biografiju. Svi skeleti otkriveni tokom istraživanja podvrgnuti su DNK analizama što se pokazalo kao veliki pogodak. Većina skeleta pripadala je haplogrupi I2a koja se povezuje sa starim, predslavenskim narodima i obično se tumači kao starosjedilačka na ovim područjima, često nazivana i ilirskom haplogrupom.“

Odlomak iz knjige Stećkopedija – Kameno blago stare bosanske države, Edin Bujak, Filozofski fakultet – Odsjek za arheologiju UNSA)

– Kad se sve sabere i oduzme, “Bosanci i Hercegovci su, u najvećoj mjeri, nasljednici Ilira (40 odsto), Germana (20 odsto) i Kelta (15 odsto), pa tek onda Slavena (10 odsto)” – ističe prof. dr  Omer Ibrahimagić.

(MiruhBosne)

Previous Kanadski zastupnik optužuje Izrael za ‘kulturni genocid’
Next Evo zašto se Starbucks suočava sa gubitkom vrijednosti od preko 11 milijardi dolara

You might also like

NAŠI LJUDI

Izumi Bosanca u Australiji pomjeraju granice nauke

Univerzitetski profesor Edhem Čustović je izumio uređaj čiji je cilj smanjiti broj mrtvorođene djece u Australiji. Inženjera Edhema (Eddie) Čustovića (31), koji je zbog ratnih dešavanja prije 20 godina napustio

HISTORIJA

Stari grad Dobor

Lokacija na kojoj se nalazi stari grad Dobor poznata je pod imenom Gradina – Dobor ili Dobor-kula. Utvrda je podignuta na prilazu gradu Modriča. Nalazi se na blagoj kosi koja

HISTORIJA

Prepiska Husein kapetana Gradaščevića i kneza Miloša

Još prije no se Husein obratio arzuhalom na velikog vezira, došlo je između njega i kneza Miloša do interesantne prepiske, koja nam daje jasnu sliku o ovoj dvojici susjeda, a