Home » Evo zašto se Starbucks suočava sa gubitkom vrijednosti od preko 11 milijardi dolara
Ekonomija/Biznis NAŠI DANI

Evo zašto se Starbucks suočava sa gubitkom vrijednosti od preko 11 milijardi dolara

Korporacija Starbucks, pogođena gubitkom vrijednosti od 11 milijardi dolara, suočava se s teškim posljedicama nakon što je tvit solidarnosti izazvao globalne bojkote. Od 16. novembra akcije su pale za 8,96%, što je izazvalo 12-dnevni uzastopni pad – najduži u historiji. Usred poricanja nedjela, izvršni direktor Narasimhan ostaje optimista uprkos izazovima. Uticaj bojkota se proteže širom svijeta, a otpuštanja u Egiptu ukazuju na finansijsku napetost. Starbucks se suočava sa zastrašujućim zadatkom da spasi svoju reputaciju usred eskalacije tenzija i previranja na tržištu, analizira EcomicTimes.

U burnom preokretu događaja, Starbucks Corporation sa sjedištem u Seattleu pretrpjela je nevjerovatnih 11 milijardi dolara gubitka vrijednosti, što predstavlja pad od 9,4% koji je pokrenuo alarm u hodnicima kompanije.

Geneza ovih nevolja proizlazi iz nepredviđenog tvita Starbucks Workers Uniteda, koji predstavlja frakciju svojih barista, izražavajući solidarnost s Palestincima. Ovaj naizgled bezazlen gest izazvao je lančanu reakciju, što je dovelo do široko rasprostranjenih bojkota koji su ozbiljno uticali na finansijski položaj giganta kafe.

Od 16. novembra, što se poklopilo sa promocijom na Dan Crvenog kupa, dionice Starbucksa su pale za 8,96%, što predstavlja gubitak od ogromnih 11 milijardi dolara. Ovaj katastrofalni pad, zajedno sa izvještajima o slaboj prodaji i mlakom prijemu njihove praznične ponude, bacio je sjenu na izglede kompanije.

“Usred sve većeg bojkota povezanog s tenzijama između Izraela i Gaze, nadolazeće nezadovoljstvo predstavlja značajne izazove za budućnost kompanije”, primijetio je analitičar industrije, naglašavajući ozbiljnost situacije.

Ovaj pad tržišta postavio je novi rekord, pri čemu je Starbucks svjedočio padu dionica u 12 uzastopnih sesija – što je najduži pad od svog osnivanja 1992. godine. Trenutno se trguje po cijeni od oko 95,80 dolara po dionici, što je oštar kontrast u odnosu na svoj godišnji zenit od 115 dolara, kompaniji predstoji težak put do oporavka.

Dok Starbucks žestoko opovrgava bilo kakvu nepravdu, kretanje kroz ove burne vode postaje najvažnije jer se bori sa očuvanjem imidža svog brenda usred dubokih globalnih pitanja.

Pokušavajući da ublaži zabrinutost, izvršni direktor Laxman Narasimhan, u nedavnom pozivu analitičara, izrazio je optimizam u pogledu različitih kanala dopremanja kompanije i njene sposobnosti da angažuje kupce, uprkos prevladavajućim makroekonomskim izazovima i dinamici potrošača koji se razvija.

Reperkusije bojkota prevazišle su granice, a Starbucks u Egiptu je navodno smanjio svoju radnu snagu zbog finansijskih pritisaka izazvanih efektima bojkota. Ovaj potez je svedočanstvo opipljivog uticaja rasprostranjenih globalnih protesta protiv brendova povezanih sa Izraelom.

Dok Starbucks prolazi kroz ovu kritičnu tačku, kompanija se suočava s teškom borbom da povrati povjerenje tržišta i povrati svoj nekadašnji status u svjetlu ovih burnih vremena.

-Stiže li kompanijama na naplatu bojkot potrošača zbog podrške Izraelu? – piše Bloomberg te navodi kako su grupe potrošača širom svijeta odlučile su da kazne kompanije poput Starbucksa, McDonaldsa i Walt Disneyja koje su iskazale podršku Izraelu.