Iz Irske u Bosnu: Radio za Amazon i Facebook, vratio se zbog djece i širenja znanja

Iz Irske u Bosnu: Radio za Amazon i Facebook, vratio se zbog djece i širenja znanja

Kemal Šanjta se sa svojom porodicom vratio u Bosnu i Hercegovinu iz Irske, gdje je u proteklih deset godina radio za najveće svjetske kompanije.

Razloga je mnogo, a jedan od njih je da želi društvu vratiti ono u čemu je najbolji – znanje.

Šanjta se s porodicom u Zenicu vratio u novembru prošle godine nakon razmišljanja o selidbi iz Irske. Opcije su bile mnogobrojne, ali su se povratak u rodnu Zenicu i mogućnost hibridnog rada za kompaniju Cisco, čiji je danas uposlenik, činili kao najbolja opcija.

-Pandemija je omogućila kompanijama, posebno u IT sektoru, da uvide prednosti hibridnog (online) rada te sa svojom porodicom dobija još jedan motiv da se vrati u rodnu Zenicu. Nakon profesionalnog usavršavanja drugi razlog za njegov povratak jeste i želja da njegova djeca upoznaju kulturu iz koje je došao.

“Po povratku u Bosnu i Hercegovinu odlučili smo napraviti nešto korisno. Pitao sam se kako mogu doprinijeti društvu, od politike pa nadalje. Shvatio sam da je najbolje da dam ono što najbolje znam, a to je znanje u onome čime se bavim. Želio sam nešto vratiti zajednici iz koje sam i sam došao. Shvatio sam da je to najbolje uraditi u okviru formalnog obrazovanja, što je prepoznao Fakultet Informacijskih Tehnologija u Mostaru, na čelu s uvaženom dekanesom dr. Ninom Bijedić, gdje predajem 3. i 4. godini studija”, dodaje Šanjta u razgovoru za domaće medije.

O iskustvima rada u Amazonu i drugim svjetskim kompanijama pojašnjava da je rad u Amazonu iz perspektive učenja bio vrhunski te da ova kompanija ima eksponencijalni rast. Posao, kako kaže, može biti stresan, ali se nakon određenog vremena navikao na drugačiju dinamiku poslovanja online giganta.

-Veličina firmi kao što su Amazon, Facebook (Meta), Cisco i druge, u kombinaciji s vrhunskim mentorima i izloženosti interesantnim prilikama i projektima pružili su mu priliku za sticanje znanja i iskustva s kakvim bi se imao malu priliku sresti u drugačijim okolnostima. 

“Amazon je eksponencijalno rastao te sam shvatio da manuelni rad na sistemima ove veličine postaje nemoguć. Svi znakovi su jasno pokazivali da je budućnost rada na sistemima ove veličine u automatizaciji te sam nakon skoro četri godine u Amazonu, prešao u Facebook. Još tada je bilo sasvim jasno da je potrebno skalirati vertikalno korištenjem automatizacije, umjesto horizontalnog skaliranja ljudima. Facebook je, pored Googlea, bio jedan od pionira u inovativnom pristupu istom poslu. Izazovi i poslovi su bili slični u obje firme, ali pristup njihovom rješavanju, bar tada, je bio drugačiji. Amazon i Facebook imaju dvije različite kulture. Facebook je, kada je riječ o pristupu poslu, sve radio automatizacijom. To je budućnost, jer je nemoguće, ako imate eksponencijalni rast, ljudskim resursima to raditi”, govori Šanjta.

Nakon zaposlenja u Facebooku Šanjta je kratko radio u Workdayu, a onda je došao u startup ThousandEyes, koji je prije nekoliko godina kupio Cisco. Ističe kako je tempo u regularnim enterprise firmama, nakon angažmana u Amazonu i Facebooku, dosta usporen, te da je dinamiku kakvu je tamo iskusio mogao pronaći samo u startupu.

Usljed pandemije Cisco je, navodi, među prvima uvidio prednosti hibridnog načina rada te Kemal sada radi iz Zenice.

“Radim isti posao koji sam uvijek volio da radim, ali izazov rada od kuće je taj da je teško napraviti razliku šta je porodični život, a šta posao. To je potencijalno izazov za mlađe ljude ili ljude koji se s radom od kuće susreću prvi put, ali kada se odrede prioriteti i pronađe balans između posla i porodičnog života, teško da ćete se poželjeti vratiti u urede”, navodi, kroz smijeh.

Iskustvo života u Republici Irskoj ocjenjuje odličnim. Pojašnjava da Irska ima veoma interesantan model za ljude koji dolaze iz vana s obzirom na to da su sve velike kompanije kao što su Amazon, Google, Twitter, Meta i druge smještene u Dublinu. Niski porezi za korporacije u kombinaciji s fleksibilnom imigracijskom politikom i rapoloživim kadrom omogućile su Irskoj da bude evropski centar velikih servisa.

Šanjta je diplomirao i magistrirao Cyber security pri Nacionalnom koledžu u Irskoj u Dublinu, a upisao je i doktorski studij.

Previous Javni oglas za prijem u profesionalnu vojnu službu ostaje otvoren do 24. aprila
Next Premijerno prikazan film "Za nju vrijedi umrijeti" o liku i djelu rahmetli Safeta Hadžića

You might also like

SPORT

Za klub dao više golova nego što je odigrao utakmica. Okušao se i u pjevačkim vodama, o Sarajevu pjevao – ko je bio Mustafa Hasanagić?

Fudbalska javnost u Srbiji sa tugom je dočekala vijest da je u 82. godini preminuo legendarni Mustafa Hasanagić, piše B92. Svi dobro znaju da je popularni Muja bio član čuvenih “Partizanovih

ŽIVOT

Ova 16-godišnjakinja umjesto o izlascima brine o tome kako prehraniti porodicu – i ne žali se!

Emisija Provjereno često donosi priče nekih nevjerovatnih ljudi, onih koji nas sve obore s nogu, za koje smatramo da zaslužuju i divljenje i poštovanje. Pri vrhu liste takvih ljudi, onih

ŽIVOT

Glinje na obroncima Majevice – uspješna priča o povratku i opstanku (Video)

Povratničko naselje Glinje, na obroncima Majevice, primjer je dobro organizirane zajednice. Povratak je gotovo u potpunosti ostvaren, a 90 posto mještana, sredstva za život osiguraju na svojim imanjima.