Izetbegović govorio o bosanskoj historiji, Dodiku to prilično zasmetalo

Izetbegović govorio o bosanskoj historiji, Dodiku to prilično zasmetalo

“Dio međunarodne zajednice želi napraviti ustupke Srbiji da bi je odvukli od utjecaja Rusije i Putina, da bi je pridobili za sebe. Oni to rade na naš račun, na račun malih naroda poput Bošnjaka, poput Crnogoraca, Kosovara. Potrebna nam je podrška i islamskih zemalja u zaustavljanju progona, poniženja i dvostrukih standarda” – kazao je predsjednik SDA – Stranka demokratske akcije Bakir Izetbegović u razgovoru za televiziju Al Arabiya.

Prenosimo dio intervjua te reakciju na isti od strane Milorada Dodika.

-Bosna i Hercegovina je zemlja stara preko hiljadu godina – istakao je Izetbegović na početku razgovora. U njoj su uvijek obitavale različite vjere, to je njena karakteristika. Podsjetio je na postojanje različitih crkvi u Bosni u srednjem vijeku ističući znaj Bosanske crkve, koja je bila pod udarima Vatikana i Bizantije te se potom, zbog sličnosti s islamom ‘utopila’ u isti.

-Prije 400 godina, 500 godina, 700 godina.. niko se u Bosni i Hercegovini nije zvao ni Srbinom ni Hrvatom. Postojali su i pravoslavci i katolici, ali smo svi bili Bosanci, odnosno Bošnjani. Sa odlaskom Turaka, počeo je lov na duše ljudi, kazao je Izetbegović.

-Srbija i Hrvatska su počele sa propagandom, da katolike nazivaju Hrvatima, a pravoslavce Srbima.

Izetbegović je kazao je sve praćeno pokušajima da se Bosna i Hercegovina podjeli između susjednih zemalja.

-To je neki usud koji jako dugo traje u Bosni i Hercegovini. Naveo je da smo svi mi bosanski narod ‘genetska braća’ i da stvari dosta dobro funkcionišu kad se susjedi ne miješaju u odnose.

-Vi ne biste mogli ovdje prepoznati ko je ko kada dođete u Bosnu i Hercegovinu. Mi svi isto izgledamo, isto govorimo, slično se ponašamo. Dakle, možemo dobro da funkcionišemo. I Bosna i Hercegovina se stalno nalazi između toga – da bude simbol zemlje koja može dobro da funkcioniše, gdje različite vjere i kulture žive zajedno, prepliću se. Ili, pak, da bude mjesto sukoba kada to strane sile urade Bosni i Hercegovini. U ovome času imamo mir .. razvija se turizam, ekonomija napreduje. S druge strane, političari koriste prisutne emocije nakon rata, neke želje da se postignu ratni ciljevi. Izetbegović ističe da smo danas ‘između jednog pomirenja na nivou naroda i stabilizacije odnosa, i sebičnosti političara koji kvare te odnose’.

Na ovaj intervju danas je reagovao i predsjednik manjeg BH entiteta, Dodik. Mediji prenose njegovu izjavu iz I. Sarajeva (prije dolaska u glavni grad i današnjeg razgovora sa partnerima iz tzv. Trojke).

“Bakir se tamo izlagao da nije bilo Srba i Hrvata, nego samo njegovi Bošnjani i zamišlja istoriju kako mali Đokica što zamišlja istoriju (mali Đokica je termin kojim se želi okarakterisati osoba sklona izmišljanu i laganju) . Jedan običan lažov, skrnavljenje istorije. Kako dalje kada postoje jasni istorijski podaci o tome. Zašto nas tjerate da pričamo o tome svaki dan. Nisam ja istoričar, niti je to Bakir. Ova zemlja je nemoguća, nemoguće je da se nađe minimalni konsenzus o bilo čemu. Ne zaslužuje da se sjedi u kancelariji s njim”, rekao je Dodik i dodao kako neće dobiti Rs i da je ona to što jeste.

Previous Ode i Sarajevo pod koncesiju
Next Novo finale za najbolju bosansku plivačicu

You might also like

NAŠI DANI

Zeničani ponovo u redu čekaju na kupovinu ulaznica za utakmicu nogometnih “Zmajeva”

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, ako je suditi po današnjem redu navijača koji čekaju za kupnju karte ispred poslovnice “Centrotransa” u Zenici, sutra će imati veliku podršku svojih navijača u

NAŠI DANI

Izrabljivanje radnica u Srbiji: Robovlasničko zlatno doba

Niske, neredovne zarade koje se često i ne isplaćuju, radno vrijeme koje traje po 10,14 i više sati, svakodnevni mobing, vrijeđanje i ponižavanje… “Odlazila sam na posao ujutru, a vraćala

NAŠI DANI

Penzionisani ambasador Edhem Pašić: Bosni i Hercegovini je potrebno ministarstvo za dijasporu

Penzionisani diplomata i dugogodišnji ambasador Bosne i Hercegovine u arapskom svijetu Edhem Pašić u razgovoru za AA govorio je o značaju jačanja odnosa Bosne i Hercegovine sa arapsko-islamskim zemljama, posebno