Među najbrže rastućim tehnološkim kompanijama centralne Evrope i jedna iz naše države

Među najbrže rastućim tehnološkim kompanijama centralne Evrope i jedna iz naše države

Ukupno se sedam kompanija iz regiona bivše Jugoslavije našlo na Deloitteovoj listi 50 najbrže rastućih tehnoloških kompanija u centralnoj Evropi.

Među njima je dominantna Hrvatska sa čak šest kompanija, dok Bosna i Hercegovina ima jednog predstavnika. Softverska kompanija Ministry of Programming se prvi put plasirala na listu 50 najbrže rastućih, i to na 21. mjestu sa stopom rasta od 813%.

Ministry of Programming je kompanija iz Sarajeva osnovana 2015. godine specijalizirana za podizanje start-up kompanija, koja je zajedno s svojim partnerima razvila inovativna rješenja poput pretraživača, društvenih mreža, trading sistema, te softvera za otkrivanje virusa.

“Čestitamo kompaniji Ministry of Programming i izuzetna nam je čast što je četvrti put uzastopno na ovoj prestižnoj listi 50 najbrže rastućih tehnoloških kompanija zastupljena i Bosna i Hercegovina. Konstantno prisustvo kompanija iz naše države na ovoj listi dokaz je da imamo vibrantnu scenu tehnoloških kompanija koja je prepoznata na velikoj sceni i već odavno izlazi iz lokalnih okvira. Mi kroz različite aktivne projekte koje imamo sa tehnološkim kompanijama iz BiH, ali i kroz posvećenost ovoj regionalnoj inicijativi, nastavljamo biti pouzdan partner među kompanijama iz ICT sektora“, izjavio je Muhamed Semić, viši menadžer u Odjelu poslovnog savjetovanja i savjetovanja povezanog s upravljanjem rizicima Deloitteovog ureda u Sarajevu.

Listu predvodi Voltas IT iz Litvanije, sa rastom od fascinantnih 5.734 posto, a u prvih deset su i četiri start-apa iz Češke i po jedan iz Hrvatske, Estonije, Mađarske, Poljske i Slovačke. Češki start-apovi su inače najzastupljeniji na listi i ima ih čak 19, slijedi Poljska sa 11, Hrvatska sa 6, Litvanija sa 5 i Slovačka i Mađarska sa po 3.

Deloitte pravi ovu listu već 20 godina i rangira 50 najbrže rastućih privatnih i javnih kompanija u tehnološkom sektoru, a na osnovu rasta prihoda tokom četiri godine (od 2015. do 2018).

Kompanije moraju imati prihod od 50.000 eura tokom 2015, 2016. i 2017 godine kao i operativni prihod od najmanje 100.000 eura u toku 2018. godine. Naveći broj rangiranih kompanija bavi se softverom, njih 31, a čak 37 je na listi prvi put.

Previous Dva zlata, srebro i dvije bronze za bosanske inovatore u Zagrebu
Next Dan Gradačca: Prisjećanje na herojsku odbranu grada Husein-kapetana (Video)

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Voda iz Bosne osvojila zlatnu medalju na sajmu u Americi

Gazirana mineralna voda Dijamant iz Tešanjskih vrela d.o.o.  osvojila je prvo mjesto na 33. Svjetskom sajmu degustacije voda u Berkeley Springsu (SAD), koji je održan od od 23. do 26.

MADE IN BOSNIA-387

Ljekovito bilje prilika za razvoj istočne Hercegovine

  Iz Ljubinja, gradića na istoku Hercegovine, stiže pozitivna priča o preradi ljekovitog bilja, te načinima kako su se lokalni proizvođači izborili sa promjenama na svjetskom tržištu. I dok se

Ekonomija/Biznis

Dr. Fil Randazzo: Ovdje imate puno talenta. Ovo je mjesto na kojem se može graditi kvalitetna budućnost

Dr. Fil Randazzo, naučnik svjetskog glasa i nekadašnji zamjenik direktora sektora za inovacije u „Bill & Melinda Gates“ Fondaciji, tokom boravka u glavnom gradu Bosni i Hercegovini Dr. Fil Randazzo,