Nedžad Salković: Za pjesmu ˝Nek mirišu avlije˝ slobodno mogu reći da je među najljepšim hanumama sevdalinke

Nedžad Salković: Za pjesmu ˝Nek mirišu avlije˝ slobodno mogu reći da je među najljepšim hanumama sevdalinke

Pjesma ˝Nek mirišu avlije˝ već godinama upotpunjava porodična okupljanja i bajramska druženja, a prepoznatljive stihove pjevaju i djeca i odrasli. O nastanku pjesme, koja odiše radošću zbog najvažnijeg muslimanskog blagdana, te oslikava bajramsku atmosferu i običaje koji se praktikuju u ˝Bosni ponosnoj˝, govorio je interpretator djela, tuzlanski pjevač Nedžad Salković.

˝Ovo izuzetno poetsko-muzičko djelo napisao je i komponovao Adnan Bajramović iz Visokog, tada student Ekonomskog fakulteta, a sada porodičan i uspješan čovjek. Poratne 1996. godine izvedena je na Lukavačkom festivalu. Ne znam ko ju je izveo, ali sam čuo da je čovjek dobro pjevao, mada je prošla nezapaženo i bez nagrada, što je čudno. Inače, Bajramovića sam upoznao te godine, kada je došao sa ekipom tadašnje Radio-televizije Bosne i Hercegovine da me ubijedi da nastupim na prvom poslijeratnom Ilidžanskom festivalu. Prihvatio sam Bajramovićevu pjesmu ˝Razbolje se Atlagića Zlata˝ i pjesma je na tom festivalu osvojila pet nagrada˝, prisjetio se Salković početka saradnje sa visočkim kompozitorom, za kojeg kaže da je veoma darovit u pisanju sevdalinki.

Nakon izuzetnog uspjeha na Ilidžanskom festivalu, Salković kaže da je sa Bajramovićem ostao u kontaktu, te su nakon četiri godine ponovo sarađivali.

˝Godine 2000. Bajramović me nazvao i rekao da želi da mu snimim pjesmu ˝Nek mirišu avlije˝. Poslao je jedan demosnimak i stihove pjesme. Bio sam oduševljen lijepim stihovima. Zaljubio sam se u poruku pjesme, koja razgaljuje riječima i melodijom. Odmah sam pozvao svog dugogodišnjeg saradnika Amira Softića. Preslušali smo demosnimak i Softiću sam dao nekoliko sugestija, te smo za dva dana ušli u studio sa profesorom Draganom Divjakom. Brzo sam snimio pjesmu i pripremili smo je za emitovanje, a onda sam sa Radio-televizijom Tuzlanskog kantona snimio spot za tu pjesmu. ˝Nek mirišu avlije˝ emitovana je nekoliko dana kasnije, za Bajram, a u to vrijeme ja sam već bio u Americi i pjevao je publici u više gradova˝, ispričao je Salković.

Dodaje da je pjesma neposredno nakon emitovanja postala veoma popularna, te da je u rangu sa njegovim neprolaznim hitovima ˝Ne klepeći nanulama˝, ˝Ah ljubav, ljubav˝, ˝Kad se smiješ mila kćeri˝ i drugima.

˝Čini mi se da je svi znaju pjevati. Kada govorim o sevdalinci, a o njoj govorim sa puno ljubavi i odgovornosti, imam običaj kazati da je to dama, gospođa ili hanuma, a za pjesmu ˝Nek mirišu avlije˝ slobodno mogu reći da je među najljepšim hanumama sevdalinke kao nemjerljivog kulturnog bosanskohercegovačkog blaga i naslijeđa.

Sa sevdalinkom se družim od rođenja i ona je u svakoj žilici mog bića, a Bajramoviću svi trebamo biti zahvalni što nam je preko mene podario ovo veličanstveno djelo˝, navodi Salković i dodaje da se edukativni karakter pjesme ogleda u tome što i onaj ko ništa ne zna o bajramskim običajima, kada posluša ˝Nek mirišu avlije˝, može naučiti barem osnovno – kazao je ovaj doajen bosanske sevdalinke u jednom razgovoru za AA.

Inače, pjesma opisuje bajramske običaje iz Bosne. Govori o majci koja sina budi na bajram-namaz, o lijepom odijevanju, posjećivanju prijatelja i dijeljenju radosti s njima, obilasku mezarja, te darivanju siromašnih.

Previous Učesnici ”Marša mira“ bajram-namaz klanjali u Liplju
Next Evropa je odgovorna za ono što se dešava u Bosni i Hercegovini, a ne bosanski narod

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 132. godišnjicu: Besplatni sadržaji za brojne posjetioce

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine danas obilježava 132. godišnjicu postojanja i djelovanja Od kada je odlukom tadašnje Zemaljske vlade Muzej osnovan kao samostalna državna ustanova 1. februara 1888. godine, Muzej

KULTURA I UMJETNOST

Manifestacija “Selam, ja Resulallah” od 22. septembra do 16. oktobra

Ovogodišnja, 19. po redu manifestacija Dani o Allahovom Poslaniku “Selam, ja Resulallah”, u organizaciji Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Sarajevo, trajat će od 22. septembra do 16. oktobra 2023. godine, saopćeno

HISTORIJA

Bosančica, begovsko pismo, bukvica, ćirilica…

Rasprostranjenost upotrebe ovog pisma podudara se sa rasprostranjenošću bosanske srednjovjekovne države. Na taj se način bosančica upotrebljavala i u Novopazarskom sandžaku. Među bosanskim muslimanima bosančica je bila najviše raširena u begovskim