Sutra u Muzeju Kaknja izložba pečata povodom Dana Povelje Kulina bana

Sutra u Muzeju Kaknja izložba pečata povodom Dana Povelje Kulina bana

Javna ustanova Kulturno-sportski centar – odjeljenje Muzej Kaknja, u saradnji sa Arhivom Bosne i Hercegovine, povodom obilježavanja Dana Povelje Kulina bana organizuje izložbu pod nazivom „Iz zbirke matrica i pečata Arhiva BiH“.

Arhiv Bosne i Hercegovine posjeduje jedinstvenu kolekciju matrica iz raznovrsnih oblasti, najviših organa zaknodavne i izvršne sudske vlasti, oblasnih okružnih organa, ministarstva, komiteta, savjeta, sekretarijata, narodnih odbora i uprava, iz prosvjete, nauke, kulture.

Cilj izložbe je pokazati različite izvorne forme pečata, štembilja i žigova ili matrica kojima se očituju ljepote pečatoslovlja, a svaki na svoj način svjedok je nenadmašive važnosti kroz historiju.

Nakon što je ova izložba doživjela izniman uspjeh, čast nam je da našoj lokalnoj javnosti po prvi put predstavimo ovu jedinstvenu izložbu. Izložba je namijenjena svim generacijama koje imaju želju da se upoznaju sa pečatima iz različitih perioda.

Otvorenje izložbe bit će upriličeno u ponedjeljak 28. augusta 2017. godine u Muzeju Kaknja sa početkom u 18,00 sati

Pozivamo Vas da svojim prisustvom uveličate otvorenje ove jedinstvene izložbe koja će biti dostupna za javnost do 28.09.2017. godine, navode iz ove ustanove.

Povelja bosanskog kralja Stjepana Dabiše od 26.04.1395. godine je najstariji originalni dokument u Arhivu Bosne i Hercegovine.

 

Povelja Kulina bana

-Povelja Kulina bana predstavlja najznačajniji spomenik kulturne prošlosti Bosne i Hercegovine. Riječ je o najstarijem sačuvanom diplomatskom dokumentu srednjovjekovne bosanske države, pa je za nju uobičajeno reći da je to rodni list bosanske državnosti. Pisana je dvojezično i dvama pismima. U originalnoj varijanti to je bosanski jezik i bosansko pismo (bosančica), u drugoj je isti tekst pisan latinicom i na latinskim jeziku. Izdao ju je 29. augusta 1189.godine, onovremeni vladar Bosne Kulin ban Dubrovniku, koji je bio najvažniji trgovački partner srednjovjekove Bosne.

Značaj Kulinove povelje s čisto naučnog gledišta za historiju Bosne je višestruk. Prvo, to je najstariji svjetovni spomenik na južnoslavenskom prostoru pisan bosanskom varijantom ćiriličnog pisma – bosančicom. Drugo, to je najstariji pravni akt na južnoslavenskom prostoru napisan na narodnom (slavenskom) jeziku, u varijanti bosanskog jezika.

Sadržaj povelje daje obilje dragocijenih podataka važni za izučavanje političkih, privrednih i kulturnih prilika kakve su bile u Bosni prije više od 800 godina. Njome, naime, ban Kulin potvrđuje prijateljstvo Bosne naspram Dubrovnika, jamči njegovim trgovcima sigurno kretanja i trgovanja po njegovoj državi (vladaniju), oslobađa ih svih taksi, odnosno carine, što je bio rijedak slučaj u onovremenoj Evropi. To govori da je Bosna Kulinovog doba privredno bila dobro stojeća, jer se malo koja država odriće carinskih dažbina, – ističu historičari.

 

(MiruhBosne)

Previous Broj zaposlenih u ASA Preventu u protekle dvije godine povećan za 56 posto
Next Markale - 22 godine poslije

You might also like

HISTORIJA

Bosna – Ilirska i gotska komponenta dominantnije od slavenske

„Goti u Bosni: da li su i koliko Goti preci Bošnjaka?“ bila je tema tribine koju je organizirao Forum bošnjačkih intelektualaca a uvodničari su bili prof.dr. Bisera Suljić- Boškailo i

KULTURA I UMJETNOST

Ferović Fazlić dobitnica počasnog zvanja Kraljevske muzičke akademije u Londonu

Počasni komitet Kraljevske muzičke akademije u Londonu dodijelio je počasno zvanje Associate of the Royal Academy of Music (ARAM) magistrici muzičkog teatra Almi Ferović Fazlić, koja je diplomirala na Muzičkoj

KULTURA I UMJETNOST

Srbijanski mediji računaju – ‘Dino Merlin će iz Beograda otići sa minimum 3 miliona eura zarade’

Dino Merlin rasprodao je Štark arenu za datume 18, 19. i 21. novembar 2023. godine, a 4. koncert zakazan je za 22. novembar.  Zakup Štark arene košta 25.000 eura, saznaje Telegraf.rs,