Viteškom promenadom u Sarajevu obilježena 830. godišnjica Povelje Kulina bana

Viteškom promenadom u Sarajevu obilježena 830. godišnjica Povelje Kulina bana

Glavim ulicama Sarajeva, u okviru obilježavanja godišnjice Povelje Kulina bana, održana je Viteška promenada na kojoj su učestvovali građani odjeveni u kostime i odore iz vremena srednjovjekovne Bosne.

Viteška promenada, održana u organizaciji Internacionalnog centra za mir na čelu sa Ibrahimom Spahićem, startala je na platou Centra Skenderija gdje je simbolično pročitana Povelja Kulina bana.

Odatle je promenada nastavljena do zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine te dalje prema Katedrali Srca Isusova, odakle su se učesnici uputili nazad glavnim ulicama bosanskohercegovačke prijestolnice.

Spahić, inicijator prve Viteške promenade, istakao je da su ovom idejom željeli dati doprinos obilježavanju 830. godišnjice Povelje Kulina bana.

“Danas slavimo povelju Kulina bana. Ovdje imamo kolonu građana iz različitih gradova Bosne i Hercegovine koja svjedoči o vitezovima umjetnosti. Oni koji su znali darivati slobodu kretanja u Bosni, Kulin ban, oni znaju i čuvati Bosnu i Hercegovinu. I to je najvažnije. Ovo je poruka građana koji danas ne glume ništa nego igraju u kostimima iz Srednjeg vijeka i svjedoče istinu o Bosni i Hercegovini”, kazao je Spahić.

Naglasio je kako je vrlo važno da se različitim manifestacijama i skupovima svake godine poklanja pažnja obilježavanju godišnjice Povelje Kulina bana.

“Ovo je najznačajniji događaj u Bosni i Hercegovini kada je u pitanju obilježavanje godišnjice Kulina bana. I ovo je pitanje dostojanstva građanskog i kulture koja, rekao bih, duboko živi u građanima Bosne i Hercegovine”, rekao je Spahić te dodao da i narednih godina planiraju nastaviti održavanje Viteške promenade.

“Ovo će biti festival srednjovjekovne Bosne koji će spajati sve ono što su naša pozitivna iskustva iz prošlosti zarad sadašnjeg života i budućnosti”, zaključio je Spahić.

Povelja Kulina bana je najstariji pronađeni očuvani bosanski državni dokument i jedan od najznačajnijih dokumenata bosanskohercegovačke historije. Napisana je 29. augusta 1189. godine, a njom je tadašnji bosanski ban regulisao trgovačke odnose između Bosne i Dubrovnika.

Foto: AA

Izvor: Agencije

Previous Zenica: Obilježena 830. godišnjica Povelje Kulina bana
Next Proizvodi 'Mak Zara' u Emiratima; uskoro i na tržištu EU

You might also like

NAŠI DANI

Vojna vježba na Manjači (VIDEO)

Vježba “Brzi odgovor”, koja je održana na Manjači kod Banja Luke, pokazala je da su snage EUFOR-a zajedno sa partnerima iz NATO-a i Oružanih snaga BiH spremne i sposobne da

NAŠI DANI

Vlada FBiH u četvrtak donosi program pomoći: Po 100 KM penzionerima, pripadnicima boračkih populacija, civilnim žrtvama rata…

Na današnjem radnom sastanku federalni premijer Fadil Novalić i njegovi zamjenici, federalni ministri finansija Jelka Milićević, rada i socijalne politike Vesko Drljača, te pomoćnik federalnog ministra za boračka pitanja Mirza

NAŠI DANI

Težak udarac za Trojku. A i HDZ: BiH bez otvaranja pregovora o članstvu u EU

Institucije Evropske unije uopće neće do kraja ove godine ni razgovarati o mogućnosti da se Bosni i Hercegovini odobri početak pregovora o članstvu.  Kako saznaje Politicki.ba, suočena sa značajnim otporom