Vlasenica: Predstavljena knjiga “A bili su samo djeca – zločini nad djecom Vlasenice 1992-1995.” 

Vlasenica: Predstavljena knjiga “A bili su samo djeca – zločini nad djecom Vlasenice 1992-1995.” 

Promocija knjige “A bili su samo djeca – zločini nad djecom Vlasenice 1992-1995.”, autora Husejina Omerovića održana je u prostorijama Preporoda u Vlasenici u petak, 19. aprila ove godine.

Uz autora, o knjizi su govorili dr. Sead Muratović i prof. Hajrudin Mešić.

Knjiga dominantno govori o zločinima nad bošnjačkom djecom Vlasenice u periodu 1992-1993. godine na području prijeratne opštine Vlasenica, ali i u vrijeme okupacije sigurne zone UN-a Srebrenica u julu 1995. godine. Autor Omerović je istraživanjem utvrdio da je u spomenutom periodu ubijeno 261 dijete s prostora opštine Vlasenica, a posmrtni ostaci za 55 djece još uvijek nisu pronađeni.

-Omerović je u ranijem razgovoru za Patriju kazao da mu je motiv za istraživanje istine i pisanje knjige o navedenim zločinima bio utvrditi potpuni identitet svakog ubijenog djeteta.

Želio je, kaže, i istražiti i opisati okolnosti u kojima su djeca ubijena, zatim mjesta i načine ubistava, masovne grobnice u kojima su posmrtni ostaci neke djece pronađeni, kao i mjesta i datume njihovog ukopa.

Cilj mu je bio i utvrditi strukturu djece, otrgnuti ih od zaborava i smjestiti u historiju neizbrisivog vremena.

Omerović je dugotrajnim i iscrpnim istraživanjem utvrdio da je u spomenutom periodu ubijeno 261 dijete s prostora prijeratne opštine Vlasenica. To je, precizira Omerović, 10 posto od ukupnog broja žrtava s područja Vlasenice (2.637).


Naslovna i zadnja strana Omerovićeve knjige

Od ukupnog broja ubijene djece (261), Omerović je došao do podatka da je ubijeno 98 maloljetnih dječaka nakon okupacije sigurne zone UN-a Srebrenica u julu 1995. godine.

– Ubijeno je 197 muške (75%) i 64 ženske djece (25%). Posmrtni ostaci za 55 djece još uvijek nisu pronađeni – ističe Omerović.

U svojoj monografiji objavio je 185 fotografija ubijene djece, te 48 slika nišana ubijene djece za koju nije bio u mogućnosti pribaviti fotografije.

A tu je i 28 crvenih ruža za djecu za koju nije uspio pribaviti ni fotografije, niti slike nišana, jer se radilo o maloj djeci i djeci čije su stvari i fotografije uništene.

U prilogu knige nalazi se i spisak sa podacima o ubijenoj djeci Vlasenice.

Između ostalog, autor je u knjigu ugradio i komparativni osvrt na zločine nad djecom u drugim okupiranim, odnosno mjestima pod opsadom – Prijedoru, Goraždu, Višegradu, Sarajevu, srednjem Podrinju, Hrvatskoj, na Kosovu, u Ukrajini i Palestini (Gazi).


Omerović: Dugotrajno i iscrpno istraživanje

O autoru

Husejin Omerović rođen je 17. avgusta 1957. godine u selu Skugrići, opština Vlasenica. Osnovnu školu završio je u mjestu rođenja, srednju u Sarajevu, a Filozofski fakultet, Odsijek Orijentalistika u Prištini 1982. godine.

Od početka agresije na našu zemlju bio je pripadnik Oružanih snaga naše zemlje, a demobilisao se u maju 1996. godine.

Između ostalog, radio je u Federalnom ministarstvu odbrane, Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, a bio je i profesor na Američkom univerzitetu u Sarajevu.

Omerović je autor i još jedne knjige – “Žrtve genocida na području Vlasenice 1992-1995” (2016.).

Previous Priznanje za ediciju “Bošnjačka književnost u 100 knjiga” BZK “Preporod”
Next Mettalon Plast iz Zenice uskoro zapošljava 50 radnika

You might also like

NAŠI DANI

Erdogan jučer s predstavnicima bošnjačkih udruženja, a danas s Dodikom

Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan se u nedjelju sastao s predstavnicima bošnjačkih udruženja i organizacija u Turskoj. “Pružili smo podršku bez ikakve diskriminacije za očuvanje multikulturalnog i etničkog identiteta Bosne

NAŠI DANI

Komšić: Razgovori u Neumu doprinose Dodikovim napadima na državnu imovinu, VSTV i druge institucije

Član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je u potpunosti normalizirao i učinio javno prihvatljivim rušenje ustavnog poretka, kazao je to predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić komentarišući najavu Dodika

NAŠI DANI

Dan državnosti Bosne i Hercegovine: 25. novembar neradni dan

25. novembra 1943. godine vijećnici Prvog zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH u Mrkonjić Gradu donijeli su odluku o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine, potvrdili njezine historijske granice, te