Bajramski turnir na Dobrinji: Prije 24 godine agresorska granata ubila 15 sugrađana, stotinu ranila

Bajramski turnir na Dobrinji: Prije 24 godine agresorska granata ubila 15 sugrađana, stotinu ranila

Prije 24 godine na parkingu između ulica Trg djece Dobrinje i Grada Bakua održavao se Bajramski turnir, a za 15 naših sugrađana to je bila posljednja utakmica života. Od rasprskavajućeg dejstva agresorskih granata ispaljenih iz pravca Veljina koja je pala na parking ubijeno je 15, a teže i lakše ranjeno oko 100 osoba, piše agencija Patria.

Preživjeli se i danas jasno sjećaju tog dana. Iako je bilo zabranjeno masovno okupljanje, mladi su organizirali Bajramski turnir na kojem se okupio veliki broj Dobrinjaca.

Tog kobnog dana Omer Mulaahmetović je izgubio 16-godišnjeg sina Kemala.

– Moje dijete je imalo svega 16 godina i bio je među starijima koji su toga dana ubijeni samo zato što su prkosili smrti u blokiranoj Dobrinji. Tog dana sam pratio goste koji su došli da zajedno proslavimo Bajram i spremao se da izađem i prisustvujem Bajramskom turniru odjeknula je jaka eksplozija, a nakon toga vriska i galama. Ovdje je nastao pokolj. Dotrčao sam na parking kako bi pomogao ranjenima. U toj masi ležao je i moj sin. bio je živ, ali bez svijesti. Preminuo je nakon nekoliko dana – kaže Mulaahmetović.

Ni nakon 24 godine za ovaj zločin niko nije odgovarao. Tog dana ubijeni su: Atif Bajraktarević, Mirza Deljković, Alija Godinjak, Adnan Mirvić, Kemal Mulaahmetović, Dragan Osadčij, Refik Ramić, Jusuf Razić, Munir Šabanić, Adel Selmanović, Danijel Šolaja, Damir Trebo, Asim Zagorica i Marko Žižić.

Previous Bratunac: Ramazanske radosti i češća okupljanja povratnika
Next Bosanske džamije oduševile urednike magazina Vogue

You might also like

NAŠI DANI

Kanadski premijer Trudeau: Bošnjaci, Kanada je uz vas (Video)

Na komemoraciji povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenica prikazane su videoporuke koje su uputili brojni međunarodni državnici i zvaničnici (njih više od četrdeset) u okviru obilježavanja 25. godišnjice najvećeg zločina

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Prije 31 godinu zapaljena sarajevska Vijećnica i dva miliona knjiga

Gradska vijećnica, kao jedan od najljepših i najreprezentativnijih objekata iz austrougarskog perioda u Bosni i Hercegovini, zapaljena je u noći sa 25. na 26. augusta 1992. godine, tokom opsade Sarajeva.

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Sa 15 godina na “putu spasa” proveo skoro mjesec dana

Mirza Bašić imao je samo 15 godina kada je 1995. godine preko šume krenuo iz Srebrenice ka slobodnoj teritoriji. Krenuo je sa ocem Ademom i bratom Midhatom koji nije preživio.