Svrzina Kuća (FOTO)

Svrzina Kuća (FOTO)

Svrzina kuća predstavlja kulturu stanovanja gradske muslimanske porodice s kraja XVIII i kroz XIX stoljeće.

Kuću je sagradila ugledna sarajevska porodica Glođo, čiji je jedan od članova poznati kadija Munib ef. Glođo bio poznat po borbi za autonomiju Bosne u okviru Osmanskog carstva.

Ostavši bez muških nasljednika, kuća porodičnim vezama prelazi u vlasništvo također ugledne porodice Svrzo. Svrzina kuća predstavlja tipični primjer arhitekture tog vremena, podijeljena na selamluk – javni dio i haremluk – porodični dio.

Otkupljena od porodice Svrzo, sanirana i otvorena za javnost šezdesetih godina.

Nakon opsade Sarajeva, kuća je rekonstruisana i ponovo otvorena za javnost 1997. godine. Tokom 2005. godine izvršena je još jedna veća rekonstrukcija objekta, prije svega sanacija krova, kaldrme, dotrajalih instalacija i vraćanje slikarija na musandari u Velikom halvatu.

Danas je ovaj objekat jedan od depadansa Muzeja Sarajeva. Nalazi se u Starom Gradu, Glođina 8.

Foto: Radiosarajevo

Previous Proizvodnja organske hrane - šansa za Bosnu i Hercegovinu
Next Aerodrom Ćoralići: Izgrađen za mjesec dana; Tokom agresije bio jedina fizička veza bihaćke regije sa ostatkom države (Video)

You might also like

BAŠTINA

Obnavlja se Stari most u Klepcima kod Čapljine

  Općina Čapljina s Federalnim ministarstvom kulture i sporta/Zavod za zaštitu spomenika, kreće s Projektom konzervatorsko restauratorskih radova na Starom mostu Klepci. Most u Klepcima jedan je od najstarijih objekata

BAŠTINA

Bosanski kraljevski grad – VISOKI

Visočko polje, koje je puklo niže sastava Fojničke rijeke sa Bosnom, jedno je od najrodnijih i najpitomijih polja bosanskih. Već iz daleka ugledaće putnik, kako zapadnim krajem toga polja dominira

BAŠTINA

Vrijedna zbirka sarajevskog kolekcionara: Posebni jatagani, dokument bosanskog vezira Ali Namik-paše koji je 1831. pokušao zaustaviti Gradaščevićev pokret…

“Nema tog alarma, tog ključa i tih blindiranih vrata, koji bi mogli sačuvati ovo moje blago”, kazuje nam kolekcionar, ipak, najviše ljut na nadležne institucije koje, tvrdi, ne čine ništa