Na Višegradskoj kapiji obilježena 73. godišnjica oslobođenja Sarajeva od fašizma
Polaganjem vijenaca na spomen-obilježju narodom heroju Mustafi Dovadžiji, a zatim i borcima Oslobodilačkog rata 1992.-1995., te borcima na Višegradskoj kapiji obilježen je 5. april 1945. godine, kada su prve partizanske jedinice za oslobađanje Sarajeva ušle u grad, javlja Anadolu Agency (AA).
Predsjednik Udruženja antifašista i boraca NOR-a Općine Stari Grad Mirsad Hajdar podsjetio je da se danas obilježava 73. godišnjica od ulaska prvih partizanskih jedinica 16. muslimanske Narodno-oslobodilačke udarne brigade kroz Višegradsku kapiju.
“Ovo je tradicionalna internacionalna manifestacija jer su nam prisutni i gosti iz Makarske, Slovenije, Dubrovnika, Crne Gore i iz bh. gradova. Ovo je značajan datum kako za naš grad, tako i za cijelu zemlju”, rekao je Hajdar.
Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo poručio je da je Bosna i Hercegovina antifašistička zemlja, a Sarajevo grad antifašista.
“U svakom naletu fašizma građani multietničkog Sarajeva pokazali su da će se odlučno izboriti za svoju slobodu i da ćemo se odlučno boriti protiv fašizma kao i danas”, dodao je Fišo.
Na obilježavanje iz Makarske stigao je i Lenjin Puharić, predstavnik Dalmatinske županije.
“Na obilježavanje dolazimo već 21 godinu. Vežu nas isti korijeni, bratstvo i jedinstvo koje mi cijenimo kao i bosanski narod, nama najbliži po svemu. Cijenimo vrijednosti Drugog svjetskog rata. To ne smiju zaboraviti mladi naraštaji. Bosna je nešto najvrijednije u Evropi, jedinstveni skup naroda”, izjavio je Puharić.
You might also like
Načelnik Općine Novi Grad: Pokrenut je novi val što se vidi po više od 5.000 radnih mjesta
Načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić na novogodišnjoj pres-konferenciji dao je osvrt na postignute rezultate u 2018. godini, te najavio projekte koji će nastaviti doprinositi konkurentnijoj privredi. – Pokrenut
Vllasi: Francuzi su Vučića stavili pozadi jer je Srbija počela Prvi svjetski rat
“Francuska sramota na Dan pobjede u Velikom ratu”, “Pariz više nije grad svjetlosti”, “Sram vas bilo – Francuzi prodali Thaciju mjesto pored Putina”, podsjetimo, naslovi su u beogradskoj štampi
100 godina od smrti Muse Ćazima Ćatića: Velikan kojem je na dženazu došlo – pet ljudi
Danas je Ćatić kanonski pjesnik bošnjačke i bosanskohercegovačke književnosti, jedno od najpriznatijih imena našeg pjesništva. Ali, nije uvijek bilo tako… Dugo je trebalo da direktor hotela Evropa, Mađar Stefan Merc,