Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu mogla bi biti otvorena do kraja godine

Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu mogla bi biti otvorena do kraja godine

Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu, ranije poznata kao Vila Mandić, čiji je proces obnove u toku, svečano bi trebala biti otvorena krajem ove ili početkom sljedeće godine, kazao je danas u Sarajevu generalni sekretar Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine Said Fazlagić, javlja AA.

U organizaciji OKBiH danas je u Sarajevu održana konferencija za novinare, na kojoj je generalni sekretar Fazlagić iznio posljednje informacije kada je riječ o projektu obnove zgrade Olimpijskog muzeja u Sarajevu, na kojemu OK BiH vrijedno radi proteklih godina. 

Fazlagić je podsjetio kako je rekonstrukcija zgrade Olimpijskog muzeja počela 2005. godine, kao i da je riječ o jednoj od najljepših zgrada u Sarajevu, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini. 

 Mi smo 2005. godine zgradu spasili od propadanja, a ona je tada bila na ivici potpunog urušavanja – istakao je Fazlagić. Tada je, kako je istakao, OK BiH dao sve od sebe kako bi se pokrenule lokalne vlasti i pronašli adekvatni partneri da se ova zgrada vrati na nivo od prije rata, odnosno da bude još ljepša.

– Mi smo u ovom periodu uradili fasadu, stolariju i stepenice. Ostala je još zadnja faza građevinskih radova, a trenutno radimo poslove oko elektro i mašinskih instalacija, a to su grijanje, ventilacija, zatim vodovodna mreža, kanalizacija i izolacija krova – rekao je Fazlagić.

Preostaje zadnja faza radova, a ona će biti obavljena u saradnji s ljudima iz Međunarodnog olimpijskog komiteta, dakle najreferentnijim stručnjacima. Ti radovi se, prema riječima Fazlagića, odnose na eksponate koji će bit prenešeni u zgradu muzeja, te se obaviti njhova modernizacija i digitalizaciju. Fazlagić naglašava kako sve to ukazuje da će Sarajevo dobiti jedan od najsavremenijih muzeja. 

– Za građevisnke radove možemo skoro garantovati da će biti gotovi do početka jeseni, a svečano otvorenje muzeja, sa svim eksponatima, nakon 20 godina, možemo očekivati do kraja ove ili početkom sljedeće godine – zaključio je Fazlagić. 

Zahvaljujući Edinu Numankadiću, direktoru Olimpijskog muzeja, tokom rata svi značajniji eksponati su sačuvani, izuzev zbirke od oko 8.000 slajdova koja je izgorjela. Olimpijski muzej bio je smješten u nacionalizovanoj Vili Mandić izgrađenoj 1903. godine u Petrakijinoj ulici, čiji je kompleks vila sagrađenih u austrougarskom periodu proglašen nacionalnim kulturnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Nekada prekrasna vila, prije nego je 8. februara 1984. godine, na dan otvaranja 14. Zimskih olimpijskih igara postala Olimpijski muzej, bila je sjedište brojnih važnih domaćih i inostranih institucija. Tokom šezdesetih godina prošlog vijeka služila je i kao Konzulat Sjedinjenih Američkih Država u bivšoj SFR Jugoslaviji.

Previous Biznis čaršija! Tradicionalni sajam u Tešnju okupio 300 izlagača iz nekoliko država svijeta
Next Gradonačelnik Skaka s generalima: Vi zaslužujete svu našu podršku i poštovanje

You might also like

BAŠTINA

GABELA: Jedan od najvažnijih srednjovjekovnih trgova, čuvena carinarnica i snažno utvrđenje

U srednjem vijeku Gabela se zvala i Drijeva, Narenta, Neretvanski Grad i Neretva. Zauzimala je ključnu poziciju ušća Neretve s desne strane rijeke. Štitila je značajno trgovište s druge strane

NAŠI DANI

Zenica: Obilježena 830. godišnjica Povelje Kulina bana

U Parku “Kulin ban” na Bilinom polju u Zenici, u organizaciji Foruma građana Zenice, prigodnim programom obilježena je 830. godišnjica Povelje Kulina bana, najstarijeg poznatog dokumenta pisanog u našoj državi.

KULTURA I UMJETNOST

Ad modum bosnensis: Srednjovjekovna Bosna kao inspiracija umjetnika

  “Ad modum bosnensis” je srednjovjekovni bosanski umjetnički stil izrade predmeta koji je jako inspirativan i zasigurno da zaslužuje više pažnje. Kao što neki historijski period naše domovine zaslužuje više