Mladi bosanskohercegovački robotičari lansirali satelit u atmosferu

Mladi bosanskohercegovački robotičari lansirali satelit u atmosferu

Bosanskohercegovački tim koji učestvuje na Robotičkoj olimpijadi, koja traje od 27. juna i odvija se na online platformi zbog pandemije koronavirusa, lansirao je iz Mostara satelit u obliku kocke, koji je u Zemljinoj atmosferi izvršio različita mjerenja.

Nakon toga su rezultati proslijeđeni takmičarskoj komisiji.

“Sve smo davno završili i sve savršeno radi. Kocka je izvršila mjerenja pritiska, vlažnosti zraka i temperature. Ona će napraviti dvije vrste fotografija – UW zračenja i zagađenosti zraka”, rekao je mentor tima Anes Hadžiomerović.

Mladi robotičari su se na posljednjoj prepreci suočili s malim problemima.

“BHANSA nam nije odobrila da kocku pošaljemo u niže slojeve atmosfere na nekih 20, 30, 40 kilometara pa smo se dosjetili da je lansiramo uz pomoć silka. Kocku sada šaljemo takmičarskoj komisiji. Sve zemlje će u isto vrijeme slati rezultate. Očekujemo da se rezultati objave u srijedu ili četvrtak i nadamo se da ćemo zadržati lidersku poziciju”, dodao je.

Učesnici Robotičke olimpijade: Mladi bh. robotičari lansirali satelit u atmosferu
Izvor: AA

Tim liderica Fatima Sidran, osim programiranja, imala je odgovoran zadatak brinuti o svim zadacima ostalih kolega i koordinirati. Robotiku je zavoljela odmah na prvom satu u srednjoj školi, a i ona se nada dobrom rezultatu na Olimpijadi.

“Bilo je teških dijelova. Zahtjevno je sve ovo. Mnogo neprespavanih noći je za nama. Definitivno, bilo je zanimljivo i ovo je jedno od najboljih iskustava u životu. S obzirom da nismo imali sve resurse morali smo pustiti mašti na volju, i tako smo na kraju sve postigli”, kazala je Sidran.

Osim Sidran, bosanskohercegovački tim su činili Lejla Nuhić, Anis Kazazić i Merjema Pajić iz Druge gimnazije Mostar te Marko Masnić, Luka Jurković i Luka Džalto iz Srednje škole Čapljina.

Previous OSA: Prijem za partnerske institucije i agencije
Next Vakcinacija u KS: Nikad veće gužve ispred Zetre

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Univerzitet u Sarajevu promovisao 5.088 diplomanata i magistranata

Danas je u online formatu održana svečana promocija 5.0688 diplomanata i magistranata fakulteta i akademija Univerziteta u Sarajevu. Promocija, organizirana u sjeni pandemije koronavirusa, počela je intoniranjem himne Bosne i

NAUKA I TEHNOLOGIJA

KCUS prvi u regiji će instalirati najnoviji brahiterapijski uređaj „Bravos“

Klinčki centar Univerziteta u Sarajevu nabavio je za potrebe Klinike za onkologiju KCUS, najsavremeniji brahiterapijski aparat najnovije generacije „Bravos“. Klinika za onkologiju će biti prva u regiji u kojoj će

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Profesori Univerziteta u Sarajevu i članovi ANUBiH na listi 2% najznačajnijih naučnika na svijetu

Predsjedavajući Savjeta za nauku i umjetnost Univerziteta u Sarajevu, akademik prof. dr. Dejan Milošević, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta, prof. dr. Izudin Džafić, redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta i doc. dr. Almir