Pelet jeftiniji nego na Zapadu, Bosna i Hercegovina ne strahuje od nestašice

Pelet jeftiniji nego na Zapadu, Bosna i Hercegovina ne strahuje od nestašice

Troškovi grijanja i energije iz bilo kog izvora odavno nisu zanemarljivi. Energetska kriza dovela je do toga da je za pelet u junu na njemačkom tržištu bilo potrebno izdvojiti oko 500 eura po toni, što je 40 posto više nego prije šest mjeseci.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o zabrani izvoza peleta iz države. Ova odluka znači da bi cijena ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta, poput peleta, u BiH ovog ljeta trebala biti stabilizirana. Zabrana bi trebala biti na snazi do kraja septembra ove godine s mogućnošću produženja.

Cijena jedne tone peleta u Bosni i Hercegovini kreće se oko 640 KM (327,33 eura). Muhamed Helać, menadžer tvrtke “Drvosječa”, koja je na tržištu svih vrsta ogrjeva i energetike u BiH, ali i Evropi, kazao je za Bloomberg Adriju da je nakon zabrane izvoza ta cijena pala na 590 KM (301,75 eura) po toni. Međutim, rast cijena goriva, koji je ključan u drvoprerađivačkoj industriji, dolio je ulje na vatru te vratio cijene peleta na 640 KM.

Zabranom izvoza Bosna i Hercegovina ima dovoljno energenata za svoje potrebe.

“Do kraja zabrane izvoza, cijena peleta će ostati ista”, napomenuo je Helać. “Nema nikakvog osnova da se cijena povećava.”

Smatraju da procjene Vlade FBiH, koja je priopćila da je realna cijena za tonu peleta trebala biti od 400 KM (204,58 eura) do 450 KM (230,15 eura), populistička izjava. Helać je istakao da se tržišta čelika i folije nisu oporavila od nestabilnosti tokom pandemije koronavirusa, što ne dozvoljava pad cijena peleta.

“Ulazimo iz krize u krizu, svi su stručnjaci govorili da će se globalna ekonomija i tržište godinama oporavljati nakon pandemije, međutim onda je nastupila nova kriza s Ruskom Federacijom i Ukrajinom”, kazao je Helać.

Previous “Odbrana BiH-Igman 2022”: Svi, bez obzira na vjeru i naciju, treba da gradimo savremenu i prosperitetnu državu BiH
Next Jusuf Nurkić se priključio pripremama Zmajeva na Vlašiću

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

14.000 stabala šljive na porodičnoj plantaži kod Gradačca

Na 48. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije “Dani šljive” upriličena je Panel diskusija o Kulturološkim aspektima sajma. Delegacije su obišle i voćnjake na području Gradačca. Na plantaži šljiva uvjerili

Ekonomija/Biznis

Šćuric: Sarajevski aerodrom će i bez davanja pod koncesiju lako doći do tri miliona putnika

Stručnjak za avijaciju i glavni i odgovorni urednik portala Zamaaero Alen Šćuric izjavio je za Fenu kako smatra da će  sarajevski aerodrom i bez davanja pod koncesiju lako doći do

Ekonomija/Biznis

Oko 300 izlagača na ovogodišnjim ‘Danima trešnje’ u Mostaru

Jubilarno 20. izdanje manifestacije “Dani trešnje”, na kojemu će se predstaviti oko 300 izlagača iz Bosne i Hercegovine i regije, održat će se od 22. do 24. juna u Mostaru.