Sarajevski aerodrom u pregovorima s avioprevoznicima koji bi zamijenili Wizz Air

Sarajevski aerodrom u pregovorima s avioprevoznicima koji bi zamijenili Wizz Air

Sarajevski aerodrom je u razgovorima sa Ryanairom i nekoliko drugih avio-prevoznika da zamijene Wizz Air, koji je od novembra najavio zatvaranje svoje baze u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, javlja exyuaviation.

U toku su razgovori sa najvećom evropskom avio-kompanijom nakon što je aerodromu stavljeno do znanja da bi Wizz Air mogao otići nakon što je u augustu počeo da obustavlja brojne rute za predstojeću zimu.

Sarajevski aerodrom je ranije opisao otvaranje baze Wizz Aira kao „strateški interes za Bosnu i Hercegovinu“. Generirao je značajan dio saobraćaja aerodroma, dok gotovo sve njegove rute nisu bile opsluživane od strane drugih iz grada, što je značajno poboljšalo njegovu povezanost.

Odlazak Wizz Aira rezultirat će gubitkom svih letova sarajevskog aerodroma za Belgiju, Holandiju, Francusku i Italiju, kao i cjelogodišnjih operacija za Švedsku, Dansku i Norvešku. Sve destinacije kojima upravlja Wizz Air iz Sarajeva prvenstveno su vožene VFR saobraćajem (Viziting Friends and Family). Prije nego što je budžetski avioprijevoznik otvorio svoju bazu iz glavnog grada Bosne i Hercegovine prošle godine, Austrian Airlines je bio glavna avio-kompanija za prijevoz putnika na i sa drugih evropskih tržišta. Imao je 26% udjela u evropskom transfer saobraćaju Sarajeva, a slijede ga Turkish Airlines sa 18% i Lufthansa sa 13% udjela.

Ryanair je u procesu proširenja poslovanja u Bosni i Hercegovini. Na tržište je ušao 2018. godine sa uslugama do Banja Luke iz kojih sada opslužuje sedam gradova, a koji će uvođenjem letova za Berlin krajem mjeseca narasti na osam. Nadalje, prijevoznik će u novembru krenuti u Tuzlu sa uslugama iz Beča, Štokholma i Memingena. Ryanairov direktor razvoja ruta, Ray Kelliher, rekao je: “Radujemo se rastu u Bosni i Hercegovini u narednim godinama i mogućnostima najaviti još novih i uzbudljivih ruta za sljedeće ljeto”.

Previous Lagana grupa za bosanske fudbalere u kvalifikacijama za EURO
Next Sanski Most 10. oktobra: U operaciji ‘Sana 95’ pobjednički i sa slobodom

You might also like

Ekonomija/Biznis

Međunarodni aerodrom Sarajevo bilježi rekordan broj opsluženih putnika – u julu 160.000

  U julu je na Međunarodnom aerodromu Sarajevo opsluženo ukupno 159.380 putnika, što predstavlja povećanje za 14% u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Bitno je istaći da je ovim

Ekonomija/Biznis

Bosanac podučava Kineze biznisu: Izlaganje dr. Lagumdžije na Svjetskoj Konferenciji o malim i srednjim preduzećima

Povodom dana posvećenog malim i srednjim preduzećima (Small and Medium size Enterprises – SME) zbog njihove uloge u ispunjavanju održivih razvojnih ciljeva (SDG), ustanovljenog odlukom Generalne  Skupštine  Ujedinjenih  Nacija, Kineska

MADE IN BOSNIA-387

Bosanski brend Kulin na tržištu Dubaija

  Kompanija Bosnaplod koja je protekle godine na bh. tržište lansirala liniju sokova i džemova ”Kulin”, već početkom 2018. godine najavljuje nove uspješne investicije i projekte. Tako će se u