Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine održana promocija dvije zbirke historijskih izvora: “Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne”

Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine održana promocija dvije zbirke historijskih izvora: “Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne”

U povodu 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, 27. februara 2023. godine u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu održana je promocija dvije zbirke historijskih izvora: “Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne”.

  • Esad Kurtović i Almir Peco, „Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne: (Ispisi iz knjiga notarijata Državnog arhiva u Dubrovniku 1370-1529), sv. I-III.” (2021) Izdavači: Univerzitet u Sarajevu – Institut za historiju, Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića i Historijski arhiv Sarajevo
  • Esad Kurtović, “Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne (Ispisi iz knjiga tužbi Državnog arhiva u Dubrovniku: Lamenta de foris I-L, 1370-1483), sv. I-III.” (2022) Izdavač: Univerzitet u Sarajevu – Institut za historiju

Jedan od autora zbirke „Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne: (Ispisi iz knjiga notarijata Državnog arhiva u Dubrovniku 1370-1529), sv. I-III.”, Almir Peco, MA, sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, osvrnuo se na sam značaj ove zbirke istakavši „Danas promoviramo zbirke arhivske građe koje obuhvataju prostor srednjovjekovne bosanske države. Hronološki one obuhvataju period od polovine 14. stoljeća, vremena bosanskog banata preko kraljevstva do pada kraljevstva pod Osmansku vlast i nakon njegovog pada, prvih nekoliko decenija osmanske uprave na ovom prostoru“. Naglasio je da je cilj bio sistematiziranje građe koja će biti dostupna istraživačima koji će je koristiti za svoja buduća istraživanja, čime će proširivati razne aspekte srednjovjekovne bosanske države. Također, kako je naveo, važno je bilo ukazati na značaj prezentacije historijskih izvora i historijske građe široj kulturnoj i naučnoj javnosti. „S te strane, ovdje je pripremljeno otprilike šest hiljada dokumenata koji su sadržani u dvije serije Državnog arhiva u Dubrovniku. Oni su pisani uglavnom na latinskom, a manjim dijelom na talijanskom jeziku. Podrazumijevaju različite aspekte prošlosti srednjovjekovne Bosne, pojedinaca, prostora dubrovačkog zaleđa. Šira čitalačka javnost kroz registre koji su iscrpni, koji su prevedeni, može se upoznati sa jednim dijelom ambijenta bosanskog srednjovjekovlja“, istakao je Almir Peco.

Direktor Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu dr. Sedad Bešlija naglasio je da Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu okviru edicije dokumenata publikuje arhivsku građu koja je važna za različite periode Bosne i Hercegovine.

„Posljednjih godina u fokusu je historija srednjovjekovne Bosne. Opće poznata činjenica iz historijske nauke i istraživanja je da se izvori za srednjovjekovni period Bosne nažalost ne nalaze u Bosni i Hercegovini, već su pohranjeni u arhivima izvan BiH. Zbog toga je jako važno da naši istraživači rade na arhivskoj građi koja je pohranjena, prvenstveno u Republici Hrvatskoj, kako bi se istraživanja olakšala ali i kako bi generalno upoznali širu kulturnu, naučnu javnost sa arhivskim izvorima“, istakao je direktor Bešlija. Dodao je da Bosna i Hercegovina ima svoju nezavisnost i državnost ali da nju moramo popuniti sadržajima – naučnim, kulturnim, edukativnim, a jedan od segmenata kako to možemo uraditi jeste da se pristupi sistematskom ispisivanju i obradi arhivske građe unutar naših institucija.

„Zbog toga, Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu prati istraživače i van instituta koji se bave ovom tematikom. Nastojimo svim sredstvima kojima raspolažemo da podupiremo takve naučne radove. Rezultat od 2019. do 2023. godine jeste da mi danas imamo preko 10 hiljada dokumenata koji su ispisani, obrađeni i publikovani“, naveo je dr. Bešlija.

Učesnici promocije bili su prof. dr. Esad Kurtović, autor zbirki „Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne: (Ispisi iz knjiga notarijata Državnog arhiva u Dubrovniku 1370-1529), sv. I-III.” i “Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne (Ispisi iz knjiga tužbi Državnog arhiva u Dubrovniku: Lamenta de foris I-L, 1370-1483), sv. I-III.”, dr. Enes Dedić i dr. Elmedina Duranović.

Previous Islamska zajednica i muslimani pokazali izuzetnu solidarnost s narodom Turske i Sirije
Next 'Bošnjaci Bosne i Hercegovine nisu repa bez korijena'

You might also like

HISTORIJA

Pola vijeka od smrti Derviša Korkuta: Spasilac Hagade i Pravednik među narodima

Zanimljivo je i posve teško objašnjivo koliko je površno istraženo i u kojoj mjeri je ostao skroman, skoro pa zanemariv, pisani i drugi dokumentovani trag o istaknutom bosanskohercegovačkom humanisti, pravedniku,

KULTURA I UMJETNOST

Historija Bosne i Hercegovine u djelima akademika Galiba Šljive (Video)

  Društvo historičara Tuzla i Akademija društveno-humanistipčkih nauka Tuzla organizirali su jednodnevni naučni skup naziva ”Historija Bosne i Hercegovine u djelima akademika prof. dr. Galiba Šljive.” Uz to su promovirana

BAŠTINA

Rimski most, jedan od ljepših sačuvanih mostova u Sarajevu

Rimski most, na rijeci Bosni, nedaleko od sarajevskog naselja Ilidža, jedan je od ljepših sačuvanih mostova u bh. prijestolnici Sarajevu i njegovoj okolini. Jedan je od četiri stara kamena mosta