Akšam i iftar u Lukomiru, na Prokoškom jezeru, Trebeviću, Zelengori (FOTO)
Iftar u planinskom ambijentu posve drugačijem od kućnog ili restoranskog u gradu, akšamsko ozračje prirodi u Lukomiru, na Trebeviću, Bukoviku, Prokoškom jezeru, Kraljevskom gradu Bobovac, na Zelengori ili na obali Drini kod Goražda, već tri protekla ramazana organizira udruženje za podršku sportskom turizmu “Avantur” iz Sarajeva.
Tako je i ovog ramazana, a prvi “visokogorski” iftar, bit će organiziran sutra u Lukomiru u ugostiteljskom objektu “Ljetna bašta” za 20 gostiju iz Sarajeva.
-Kombi prijevozom iz Sarajeva postači će stići u Lukomir oko 19 sati i s turističkim vodičem obići će Lukomir gdje će na Vidikovcu uživati u izuzetnom pogledu “s visine” na kanjon Rakitnice. Nakon toga je iftar, a planirano je da se klanja akšam u džamiji u Lukomiru i onda se vraćamo u Sarajevo – rekao je za Fenu Muamer Drugovac, direktor “Avantura” i planinarski vodič koji je vođa puta u Lukomir.
Kaže da je, zbog interesovanja, namjera da se tokom Ramazana organizira još jedan odlazak u Lukomir na visokogorski iftar.
Kao i prethodnih godina bit će organiziran iftar na Buni u Blagaju i na Prokoškom jezeru. Jedan od iftara bit će organiziran na području srednjovjekovnog kraljevskog grada Bobovac, koji je kao i Lukomir, proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. U blizini Bobovca u selu Mijakovići iftar se priprema isključivo od organskih proizvoda, među kojima je i hljeb od brašna mljevenog u drvenoj vodenici.
Za one koji žele da i u ramazanu pješače bit će organiziran iftar iz vlastitog ruksaka na lokalitetu Bijele stijene na Trebeviću, s varijantom uspona uz feratu, ili obilazno uz neznatno pješačenje. I na Bukoviku je previđen planinarski iftar s hranom iz vlastitog ruksaka, kaže Drugovac.
Najavljuje i organizirani odlazak i iftar na obali Drine u Goraždu.
Na kraju razgovora Drugovac kaže kako se ne radi o komercijalnom konceptu, već je namjera da se tokom mjeseca posta ponudi drugačiji, netipični iftar, i boravak u prirodi, u spoju planinskog ambijenta, tradicije koja, između ostalog, znači i drugačije običaje, kulturu življenja sa svim specifičnostima koje nameće planina. A mjesta koja su odabrana za posjete tokom ramazana i organiziranje iftara nude atraktivne sadržaje sportskog, avanturističkog, eko i vjerskog turizma.
Sutrašnji iftar u Lukomiru na nadmorskoj visini 1.495 metara i jedinom naseljenom mjestu u BiH iznad 1.300 metara nadmorske visine je u ambijentu koji zbog svoje unikatnosti privlači planinare, ljubitelja prirode, turiste, posebno strane koji tokom ljeta dolaze u sve većem broju kako bi vidjeli posljednje autentično bosansko selo s kamenim kućama pokrivenim strmim krovovima od šindre, a koje su svjedoci davno minulih vremena.
-I ovih dana, otkad smo se nakon zimskog izbivanja, vratili u selo, svakog dana dolaze turisti, posebno su brojni Nijemci, Holanđani, Česi, Poljaci, Slovenci, do početka ramazana dolazili su i Turci, Arapi…- kaže u izjavi za Fenu Mujo Masleša koji će sa suprugom Minom biti domaćin sutrašnjeg iftara.
U Lukomirskoj džamiji se klanja teravija, a imam je Halil Čomor.
Obnavlja se i nekoliko kuća što je dobar znak za perspektivu sela, kaže Masleša, i dodaje da mlađe generacije obnavljaju djedovske i roditeljske kuće.
Prošlog mjeseca su se stanovnici Lukomira vratili u selo, nakon što su šestu zimu zaredom bili “raseljeni” i sa stadima ovaca i kravama od novembra do maja živjeli u Tarčinu, Hadžićima, Vlakovu i drugim naseljima u okolini Sarajeva. Zbog visokih nanosa snijega i blokade puta primorani su da se iseljavaju i da se dva puta godišnje sele iz svojih kuća i doseljavaju u Lukomir.
Tokom ljeta u lukomirskim torovima u 15 domaćinstava ima oko 3.000 ovaca, u štalama je desetak krava.
Lukomir je udaljen od Sarajeva oko 50 km, a od Konjica 35 km. Smješten je na litici kanjona Rakitnice, između dva vrha, Lovnica (1.856 m nv) i Obalj (1.896 m nv).
You might also like
Donji Bakići: Selo na sedam spomenika
Među 819 spomenika kulture na listi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH nalaze se 164 nekropole sa stećcima. Rasijane su po cijeloj zemlji. Srednjovjekovni nadgrobni spomenici uglavnom su “preživjeli” daleko od
Ljepote Bosne iz zraka – Ilidža (VIDEO)
4K Welcome to Ilidza – Official Promo Video. Snimci Helifilm.
U proteklih pet godina broj turista u Bosni i Hercegovini povećan za više od pola miliona
Turizam u Bosni i Hercegovini je jedan od najbrže brzorastućih sektora koji čini važan dio u ekonomiji u cijeloj državi. Bosna i Hercegovina je u grupi država sa značajnim turističkim razvojem