Arapska liga i Organizacija islamske saradnje osudile su izraelski rat u Gazi, ali nisu uspjele da se dogovore o kaznenim ekonomskim i političkim mjerama, prenosi agencijsku vijest TRT World.
Arapski i muslimanski lideri osudili su “varvarske” akcije izraelskih snaga u Gazi, ali su odbili da odobre kaznene ekonomske i političke korake protiv zemlje zbog njenih ratnih zločina.
Ishod zajedničkog samita u saudijskoj prijestolnici Arapske lige i Organizacije islamske saradnje u subotu je naglasio regionalne podjele oko toga kako odgovoriti na rat, iako raste strah da bi on mogao privući druge zemlje.
U konačnoj deklaraciji odbačene su tvrdnje Izraela da djeluje u “samoodbrani” i zahtijeva se da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda usvoji “odlučnu i obavezujuću rezoluciju” za zaustavljanje izraelske “agresije”.
Također je pozvao na prekid prodaje oružja Izraelu i odbacio svako buduće političko rješenje sukoba koje bi Gazu odvojilo od okupirane Zapadne obale.
Osuda sa nekoliko konkretnih koraka
Princ Saudijske Arabije Mohammed bin Salman, koji je prije rata razmatrao uspostavljanje formalnih diplomatskih veza s Izraelom, rekao je na samitu da “okupacione (izraelske) vlasti smatra odgovornim za zločine počinjene nad palestinskim narodom”.
Iranski predsjednik Ebrahim Raisi, na svom prvom putovanju u Saudijsku Arabiju otkako su dvije zemlje popravile odnose u martu, rekao je da bi islamske nacije trebale proglasiti izraelsku vojsku “terorističkom organizacijom” zbog njenog ponašanja u Gazi.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je: “Sramota je da zapadne zemlje, koje uvijek govore o ljudskim pravima i slobodama, šute suočene s tekućim masakrima u Palestini”.
Princ Faisal bin Farhan, saudijski ministar vanjskih poslova, na sličan je način osudio “dvostruke standarde” u odgovoru svijeta na rat, rekavši da Izrael dobija dozvolu za kršenje međunarodnog prava.
U saopćenju objavljenom iz Gaze, Hamas je pozvao učesnike samita da protjeraju izraelske ambasadore, formiraju pravnu komisiju za suđenje “izraelskim ratnim zločincima” i stvore fond za obnovu teritorije.
‘Nedostatak konsenzusa nije veliko iznenađenje’
Neke zemlje, uključujući Alžir i Liban, predložile su odgovor na razaranja u Gazi prijetnjama da će prekinuti opskrbu naftom Izraelu i njegovim saveznicima, kao i prekidom ekonomskih i diplomatskih veza koje neke zemlje Arapske lige imaju s Izraelom, rekli su diplomate.
Međutim, najmanje tri zemlje – uključujući Ujedinjene Arapske Emirate i Bahrein, koji su normalizirali veze s Izraelom 2020. godine – odbile su taj prijedlog, navode diplomate koji su govorili pod uvjetom da ostanu anonimni.
Nedostatak konsenzusa nije bilo veliko iznenađenje, rekao je Rabha Saif Allam, specijalista za bliskoistočne poslove u Kairskom centru za strateške studije.
Razlike između arapskih saveznika Washingtona i zemalja bližih Iranu “ne mogu se izbrisati preko noći”, rekao je Allam.
Izrael i njegov glavni pobornik Sjedinjene Države do sada su odbili zahtjeve za prekid vatre, stav koji je u subotu izazvao teške kritike.
Deklaracija arapsko-islamskog samita: Poziv MKS-u da upotpuni istragu o ratnim zločinima protiv Palestinaca
Organizacija islamske saradnje (OIC) i Arapska liga pozvali su Međunarodni krivični sud (MKS) da upotpuni istragu o ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti koje je Izrael počinio nad Palestincima, javlja Anadolu.
U saopštenju nakon zajedničkog samita održanog u Rijadu u Saudijskoj Arabiji naglašeno je da je potrebno ukinuti blokadu i odmah uvesti konvoje humanitarne pomoći u Gazu.
OIC i Arapska liga pozvali su Organizaciju za zabranu hemijskog oružja da istraži izraelsku upotrebu zabranjenih materija.
Učesnici samita snažno su osudili “agresiju Izraela na Pojas Gaze i ratne zločine i varvarske, brutalne i nehumane masakre koje je počinila kolonijalna okupaciona vlada tokom ove agresije, kao i protiv palestinskog naroda na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući istočni Al-Quds (Jerusalem)”.
U Deklaraciji nakon zajedničkog samita OIC-a i Arapske lige navodi se da Izrael i nijedna zemlja regije neće dosetgnuti sigurnost i mir dok mir i sigurnost ne bude imao narod Palestine.
Odbačeno je “opisivanje ovog rata odmazde kao samoodbranu ili opravdavanje pod bilo kojim izgovorom” uz zahtjev da se odmah zaustavi.
“Pozivamo sve države na momentalni prekid izvoza oružja kojim okupatorska vojska Izraela i teroristi doseljenici ubijaju Palestince i uništavaju njihove domove, bolnice, škole, džamije, crkve i svu njihovu imovinu”, navodi se u deklaraciji.
Poziva se i na prekid širenja izraelskog naselja, naglašava važnost Arapske mirovne inicijative i osuđuju “dvostruki standardi” u primjeni međunarodnog prava.
OIC i Arapska liga pozivaju da se što prije organizuje međunarodna mirovna konferencija za Palestinu, kroz koju će se pokrenuti kredibilan mirovni proces prema međunarodnom pravu i na aktiviranje Islamske finansijske sigurnosne mreže kako bi se pružili finansijski doprinosi i finansijska, ekonomska i humanitarna podrška Vladi Države Palestine i UNRWA.
Izrael je pokrenuo nemilosrdne vazdušne i kopnene napade na Pojas Gaze nakon prekograničnog napada palestinske grupe Hamas 7. oktobra. (Izrael je u petak smanjio broj poginulih u prošlomjesečnom napadu Hamasa na jugu Izraela sa 1.400 na oko 1.200, izjavio je portparol ministarstva vanjskih poslova.)
Najmanje 11.078 Palestinaca je ubijeno, među kojima 4.506 djece i 3.027 žena.
(Agencije/MiruhBosne)