Home » Beogradski režim odbija bosansku pomoć Sandžaku?
SANDŽAK

Beogradski režim odbija bosansku pomoć Sandžaku?

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija izjavio je da je stav Vlade Srbije da toj zemlji trenutno nije potrebna pomoć, te da je zdravstveni sektor u stanju da osigura adekvatan nivo zdravstvene zaštite u Novom Pazaru, upućivanjem medicinskih radnika iz Kragujevca, Kraljeva i drugih gradova u toj zemlji.

– I procjenjuju da će u naredna dva do tri dana ljekari koji su bili inficirani virusom korona u Novom Pazaru biti spremni da se vrate na posao. Premijer Srbije Ana Brnabić iskazala je zahtjev da će se, ukoliko bude potrebna dodatna pomoć obratiti BiH, ali da u ovom trenutku pomoć nije potrebna – rekao je Tegeltija novinarima u Istočnom Sarajevu.

On je napomenuo da je predsjednik opštine Novi Pazar uputio predsjedavajućem Predsjedništva Šefiku Džaferoviću zahtjev za pomoć u medicinskom osoblju, prije svega ljekara, zbog pogoršane situacije prouzrokovane epidemijom virusa korona.

– Džaferović je proslijedio taj akt Vijeću ministara i mi smo obavili konsultacije. Vlada Federacije BiH je iskazala spremnost da pošalje dva tima medicinskih radnika, po deset ljekara u Novi Pazar. Nakon konsultacija sa Vladom Srbije, Brnabićeva je zahvalila za spremnost Bosne i Hercegovine da pruži medicinsku pomoć bolnici u Novom Pazaru – istakao je Tegeltija, prenijeli su mediji večeras.

Sprenost da se pomogne Sandžaku pokazali su mnogi u Bosni i Hercegovini

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj hitnoj, telefonski održanoj sjednici, usvojila informaciju Federalnog ministarstva zdravstva o potrebi pružanja pomoći zdravstvenoj ustanovi na području Republike Srbije – Regija Sandžak s ciljem sprječavanja širenja virusa SARS-CoV-2 koji izaziva COVID-19.
 
Federalna vlada će, zaključeno je, Vijeću ministara Bosne i Hercegovine uputiti akt kojim će tražiti da, putem Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, bude upućen akt menadžmentima kliničkih centara u Bosni i Hercegovini, kao i regionalnih i kantonalnih bolnica, s ciljem procjene mogućnosti pružanja pomoći Općoj bolnici u Novom Pazaru kroz upućivanje stručnog kadra tražene specijalnosti, a koji bi konkretno pomogli u saniranju nastalog žarišta COVID-19 u Sandžaku – Republika Srbija. Vlada FBiH poziva menadžmente kliničkih centara u FBiH, kao i kantonalne bolnice, da hitno pristupe procjenama svojih mogućnosti.
 
Cilj informacije je bilo upoznavanje članova Vlade Federacije BiH o potrebi pružanja stručne pomoći zdravstvenoj ustanovi na području Republike Srbije – Regija Sandžak, koja graniči s Bosnom i Hercegovinom, s ciljem sprječavanja širenja virusa SARS-Cov-2 koji izaziva bolest COVID-19, a po osnovu zahtjeva Udruženja građana porijeklom iz Sandžaka, te Opšte bolnice iz Novog Pazara.
 
Evidentno je, navedeno je u informaciji, da u Bosni i Hercegovini bilježimo pogoršanu COVID-19 epidemiološku situaciju, te da se s tim u vezi poduzimaju mjere od strane mjerodavnih tijela vlasti na svim nivoima. Slična situacija je i u zemljama okruženja. Situacija sa COVID-19 u Bosni i Hercegovini ne može biti bolja ako ne bude postignuta stabilizacija i u zemljama susjedstva.
 
Ukidanjem stanja prirodne nesreće izazvane COVID-19 u Federaciji BiH, odnosno vanrednog stanja u Republici Srpskoj, te prestankom stanja ugroženosti građana Brčko Distrikta BiH od epidemije koronavirusa (COVID-19), otvaranjem granica, ublažavanjem mjera, ponovnim pokretanjem rada poslovnih subjekata koji, u vrijeme restriktivnih mjera nisu obavljali svoju djelatnost, evidentirano je povećan broj zaraženih na COVID-19.
 
U pojedinim kantonima, otvaranjem granica, zabilježeno je importovanje SARS-CoV-2 virusa, koji u BiH prenose bh. ili strani državljani.
 
U Kantonu Sarajevo, prema izvještaju Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, od 10.6.2020. godine do danas, registrirani su epidemiološkim izviđanjem impotirani slučajevi zarazom SARS-Cov-2, tj. njih 20 iz susjedne Republike Srbije i Republike Crne Gore.
 
Sve ovo je dovelo i do prijenosa i širenja COVID-19 ne samo u Federaciji BiH, već i u Bosni i Hercegovini.
 
Udruženje građana porijeklom iz Sandžaka, registrovano u Bosni i Hercegovini, uputilo je premijeru Federacije BiH akt tražieći pomoć povodom novonastale situacije povećanog broja zaraženih u Sandžaku, a kroz pomoći u medicinskim materijalu i opremi ugroženim područjima. Također, Opšta bolnica Novi Pazar obratila se Predsjedništvu Bosne i Hercegovine aktom u kojem upozorava da je neophodna stručna i kadrovska pomoć ovoj zdravstvenoj ustanovi, a najpotrebniji su specijalisti iz oblasti anesteziologije, infektologije, pulmologije i radiologije, kao i stručno srednje medicinsko oboblje. 

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini izdvojila je 100.000 maraka, kojima bi finansirala odlazak ljekara u Sandžak. Najavila je i prikupljanje pomoći na narednoj džumi.

Pomozi.ba organizacija donirat će 50 hiljada hirurških maski za zdravstvene institucije u Sandžaku. Stavili su u funkciju i humanitarni broj 17022 u svrhu pomoći Sandžaku – broj je jedinstven za sve operatere, a pozivom se doniraju 2 KM.